Winogrono to owoc, którego smak oraz właściwości są cenione przez ludzi na całym świecie. Poza możliwością spożywania smacznych, słodkich owoców, winogrona mogą posłużyć także do wytwarzania dżemów, wina, czy też soków. Wielu miłośników winorośli z pewnością chciałoby móc zrywać pyszne owoce wprost z własnego ogrodu. Jak uprawiać winogrona i jak prawidłowo zadbać o krzaczki? Oto kilka cennych informacji, które wspomogą Twoją przydomową uprawę.
Jakie są wymagania winogron w ogrodzie?
Podobnie jak każda roślina, winorośl posiada swoje wymagania co do temperatury, czy ekspozycji słonecznej, dzięki którym odwdzięczy się pięknymi, słodkimi owocami. Do podstawowych warunków dyktowanych przez krzaki winogron możemy zaliczyć:
- duże nasłonecznienie,
- stabilną podporę, która wesprze gałązki,
- wysoką temperaturę.
Faktem jest, że uprawa winorośli kojarzyć może się przede wszystkim z południem Europy, które cechuje się stosunkowo dużą ilością ciepłych, słonecznych dni. W naszym klimacie uprawa winogron może stanowić więc pewien problem. Rozwiązaniem może być dobór odpowiedniego miejsca, w którym ulokujemy naszą winorośl. Może być to dla przykładu południowa ściana domu, która z jednej strony zapewni ekspozycję na promieniowanie słoneczne, z drugiej zaś osłoni krzaczki przed wiatrem.
Jakie gatunki winogron w ogrodzie przyjmą się w Polsce?
Wspomniane wcześniej przeciętne warunki atmosferyczne, jakie obserwujemy w naszym kraju, sprawiają, że chcąc uzyskać jak najbardziej efektywny wzrost owoców, powinniśmy dobrać odpowiedni gatunek krzewów. W teorii zdecydowana większość roślin spokojnie poradzi sobie z niskimi temperaturami. Z tego względu, jeżeli planujemy uprawiać winorośl w celach ozdobnych, czy z myślą o przerabianiu owoców na wino, czy dżem, nie musimy przejmować się wyborem gatunku.
Który gatunek winogron będzie najlepszym wyborem do ogrodu?
W przypadku gdy zależy nam na smacznych, słodkich owocach sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Tutaj warto postawić na najbardziej wytrzymałe gatunki winogron. Do najpopularniejszych należą między innymi takie odmiany jak:
- „Seneca”,
- „Swenson Red”,
- „Reliance”.
Przed zakupem z pewnością warto zapytać o poradę ekspertów. Dobrą radą służyć mogą zarówno doświadczeni właściciele przydomowych winnic, jak i pracownicy sklepów ogrodniczych, którzy również często posiadają pożądaną przez nas wiedzę.
Sadzenie i uprawa winogron – najważniejsze informacje
Tematykę związaną z sadzeniem winorośli możemy zacząć od wskazania terminu, w jakim należy umiejscowić nasz krzew w glebie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje sadzonek. Pierwszą z nich są winorośle sprzedawane w pojemnikach, które posiadają już liście. W takiej sytuacji sadzonki powinny być posadzone w okresie od maja do października. Drugą kategorią są winorośle, które kupujemy bez liści, z gołym korzeniem. W takiej sytuacji występują dwa okresy w roku, w których można posadzić takowe krzewy. Jest to termin jesienny, począwszy od października, aż do pierwszych mrozów oraz wczesna wiosna.
Jak często podlewać winorośle?
Każda roślina potrzebuje oczywiście odpowiedniej ilości wody, która pozwoli na dynamiczny wzrost. Zaleca się, aby w okresie letnim, szczególnie w czasie bardzo wysokich temperatur, podlewać krzewy mniej więcej co cztery dni. Specjaliści wskazują, iż najlepszym momentem na podlewanie krzewów są poranki lub wieczory, kiedy nasze winogrona nie są wystawione na promieniowanie słoneczne. Dobrym sposobem na utrzymanie wilgoci jest wyposażenie naszych krzewów w obfitą warstwę ściółki, która będzie utrzymywać w sobie wodę.
Czy winogrona wymagają nawożenia?
Warto zadbać również o dostarczenie winogronom składników pokarmowych. Można zrealizować ten krok poprzez stosowanie nawozów azotowych albo naturalnego kompostu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również specjalistyczne środki, które zawierają wapń. Eksperci zalecają, by były one stosowane w okresie wczesnej jesieni.
Czy winorośl należy przycinać?
Przycinanie to jeden z bardziej istotnych procesów, które pozwalają na lepszy wzrost naszych krzewów. Co do zasady, zaleca się, aby ten zabieg był przeprowadzany w okresie wczesnowiosennym (najlepiej w marcu) lub podczas lata. Zanim zabierzesz się za samodzielne przycinanie winorośli, sugerujemy zapoznanie z literaturą fachową lub innym źródłem wiedzy. Przycinanie krzewów winogron jest bowiem uznawane za dosyć skomplikowany proces, a niewłaściwe cięcie może doprowadzić do osłabienia roślin. W konsekwencji może to zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób.
Uprawianie winogron w ogrodzie – podsumowanie
Jak pokazują powyższe akapity, uprawianie winorośli w ogrodzie wymaga pewnej staranności, wiedzy oraz doświadczenia. Na początek przygody z winogronami warto postawić na gatunki ozdobne, które cechują się mniejszymi wymaganiami. Dzięki temu są również bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne, jakie obserwujemy w Polsce w okresie jesienno-zimowym. Z biegiem czasu, wraz z zyskanym doświadczeniem, możemy spokojnie spróbować swoich sił w uprawie winorośli pod kątem zbiorów owoców. Jeżeli zaoferujemy naszym krzewom nieco pracy i pasji, z pewnością odwdzięczą się słodkimi, pysznymi owocami.
Autor tekstu: HappyHouse.edu.pl