Projekt domu wykonany na indywidualne zamowienie – ile kosztuje?

Budowa domu to bardzo kosztowna inwestycja. Na początek każdy inwestor musi zdecydować się na wybór gotowego projektu budynku lub zakup projektu stworzonego indywidualne na zamówienie. Zazwyczaj gotowy projekt jest tańszy i szybciej dostępny dla inwestora. z kolei projekt wykonany na indywidualne zamówienie jest droższy oraz trzeba na niego dłużej czekać. Zatem jaki wybrać projekt?

Indywidualny projekt domu – kiedy warto się na niego zdecydować?

Wieloletnie doświadczenie na rynku budownictwa jednorodzinnego wskazuje na to, że mimo szerokiej oferty gotowych projektów gotowych domów, nadal trudno jest znaleźć gotowe projekty bardzo dużych domów o powierzchni ponad 250 metrów kwadratowych. Co prawda są one budowane znacznie rzadziej, bowiem wymagają posiadania przestrzennej działki oraz wiążą się z większymi nakładami finansowymi, niemniej zdarzają się inwestorzy, którzy to są gotowi na realizację takiej inwestycji.

Na zakup indywidualnego projektu domu decydują się również takie osoby, które posiadają nietypową działkę. Czasem bowiem zdarza się, że działki są bardzo wąskie i jednocześnie długie i wówczas trudno jest wybrać gotowy projekt. Ponadto niekiedy bywają również skomplikowane warunki gruntowe, uniemożliwiające budowę powszechnie stosowanymi metodami oraz używanie tradycyjnych materiałów budowlanych.

Ceny projektów, a wymagania inwestorów

Istotnym czynnikiem decydujących o wyborze gotowego projektu lub przygotowanego na zamówienie są oczekiwania inwestora. Jeśli nie są zbyt wysokie i liczy się on z pieniędzmi oraz czasem, wówczas zazwyczaj wybiera gotowy projekt. Natomiast gdy inwestorowi zależy na tym, aby jego przyszły dom był dopasowany do jego potrzeb pod względem każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu, to wówczas doskonałym rozwiązaniem jest projekt wykonany na indywidualne zamówienie. Podczas tworzenia takiego projektu architekt bierze pod uwagę oczekiwania klienta dotyczące wielu istotnych czynników, wśród których można wymienić:

– architekturę domu – może to być więc budynek bardzo nowoczesny, nawiązujący stylem do góralskich chat, kalifornijskich posiadłości a nawet niezwykle interesujących śródziemnomorskich willi.

– wyeksponowanie istotnych atutów terenu – a więc doskonałe dopasowanie do właściwości, położenia oraz wymiarów posiadanej działki,
– estetykę oraz ogólny wygląd budynku,
– potrzeby i oczekiwania przyszłych mieszańców związane z układem funkcjonalnym, a więc liczbą pomieszczeń, ich wielkością oraz układem,
– zastosowanie określonego rodzaju materiałów budowlanych,
– energooszczędność oraz możliwość wykorzystania ekologicznych technologii,
– ocieplenie ścian, dachu oraz posadzki mieszkania,
– konstrukcję oraz właściwości okien,
– tempo projektowania oraz samego procesu budowy

Jakie są wady indywidualnych projektów domów?

Decydując się na indywidualny projekt swego przyszłego domu warto pamiętać o tym, że posiada on nie tylko zalety, lecz również wady. Wśród największych z ich można wymienić czasochłonność oraz znacznie większe koszty.
Otóż żaden indywidualny projekt domu nie powstaje w kilka dni. Każdy architekt potrzebuje bowiem od kilku do kilkunastu tygodni, aby go odpowiednio i rzetelnie wykonać. Na forach internetowych można znaleźć wpisy inwestorów, którzy to na zlecony projekt domu czekali nawet do roku czasu. Wybór projektu indywidualnego nie jest zatem dobrym rozwiązaniem dla osób liczących się z czasem.
Warto również posiadać świadomość tego, że w zależności od stopnia skomplikowania projektu znacznie dłużej może trwać również budowa domu, prace deweloperskie oraz wykończeniowe.

Jakie są ceny projektów wykonywanych na zamówienie?

Cena projektu wykonanego na indywidualne zamówienie jest zawsze znaczne wyższa. Jest ona zazwyczaj uzależniona od wielkości budynku, charakterystyki jego architektury, renomy danej pracowni architektonicznej, a nawet regionu kraju. Znany i ceniony architekt pochodzący z dużych miast takich jak: Warszawa czy Kraków z pewnością policzy sobie za wykonaną pracę zdecydowanie więcej, niż mniej znane pracownie architektoniczne położone w niedużych miastach.

Zazwyczaj koszty projektów domów są przeliczane na metry kwadratowe. ak więc ogólnie można przyjąć, że dolne widełki wahają się w granicach około 130-150 zł za metr kwadratowy. Natomiast firmy z wieloletnim doświadczeniem oraz dużą renomą, które to zostały wyróżnione oraz nagrodzane za swą działalność w branżowych konkursach żądają za indywidualny projekt domu nawet do około 250-300 zł za metr kwadratowy.
Można więc ogólnie przyjąć, że cena poniżej 100 zł za metr kwadratowy jest w obecnych czasach dumpingiem cenowym, niedającym gwarancji jakości wykonania, natomiast powyżej 300 zł jest zdecydowaną przesadą.

Każdy inwestor analizując koszty projektu domu wykonanego na indywidualne zamówienie może kierować się wytycznymi Stowarzyszenia Architektów Polskich, zgodnie z którymi cena projektu, w zależności od kategorii złożoności projektu oraz szacowanych kosztów budowy powinna wynosić od około 3 do 8 procent kosztu całej budowy domu.

Jak więc widać ceny projektów wykonanych na indywidualne zamówienie są znacznie wyższe od cen projektów gotowych domów, zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się dobrze zastanowić.

Informacja prawna