Odnawialne źródła energii zyskują coraz większą popularność na całym świecie – również w Polsce. Rynek OZE już wiele lat temu zdominowała fotowoltaika. Obok paneli PV pojawiających się przy budynkach mieszkalnych i instytucjach publicznych, ogromne zainteresowanie zyskują farmy fotowoltaiczne. To systemy, które generują duże ilości energii. Wymagają więc odpowiedniego projektu i zastosowania właściwych rozwiązań. Podczas gdy najwięcej uwagi przywiązuje się do samych paneli fotowoltaicznych oraz okablowania, kluczową rolę na farmach PV odgrywają stacje transformatorowe.
Stacja transformatorowa – jaka jest jej rola na farmie fotowoltaicznej?
Jak działają panele fotowoltaiczne? Najprościej mówiąc, przemieniają energię słoneczną w elektryczną. Aby można było jednak włączyć ją do sieci, konieczne jest zastosowanie inwerterów zmieniających napięcie stałe na przemienne. Przetworzona w ten sposób energia elektryczna jest następnie zmieniana z niskiego napięcia na średnie i przekazywana do sieci energetycznej. Proces ten może odbywać się dzięki zastosowaniu transformatorów SN/nN. Niestety inwertery, mimo zastosowania nowoczesnych technologii, nie są doskonałe i generują odkształcenia napięcia. A to z kolei sprawia, że transformator na farmie fotowoltaicznej musi być urządzeniem cechującym się wysoką odpornością na tego typu niedogodności. Nie bez znaczenia są także przeciążenia, powodowane temperaturą. Farmy PV są ulokowane na otwartej przestrzeni, co powoduje, że transformatory ulegają nagrzewaniu przez słońce.
Stacja transformatorowa dla fotowoltaiki – czym powinna się charakteryzować?
Wybór odpowiedniej stacji transformatorowej jest kluczowy w kwestii niezawodnego działania farmy fotowoltaicznej i generowania przez nią zysków. Z tego względu warto powierzyć go doświadczonym specjalistom. Na farmach PV stosuje się głównie transformatory żywiczne odporne na wysokie harmoniczne, powstające w procesach przemiany energii i mogące powodować magnesowanie się rdzenia. To z kolei jest najkrótszą drogą do gwałtownego wzrostu jego temperatury i przeciążenia transformatora. Nie bez znaczenia jest również obudowa stacji transformatorowej. Na otwartej przestrzeni najlepiej sprawdzają się modele betonowe, wyposażone w odpowiednie systemy wentylacji. Z jednej strony zapewniają odpowiednie warunki do pracy transformatora, z drugiej – są mobilne, łatwe w montażu i dające nieograniczone możliwości projektowe. Stacje transformatorowe dla fotowoltaiki powinny być także dopasowane do mocy farmy. Warto pamiętać o tym, że poza transformatorem, rozdzielnicami średniego i niskiego napięcia oraz osprzętem BHP stacja powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenia, gwarantujące jej niezawodną pracę.