Jak urządzić przedpokój, aby był funkcjonalny i gustownie się prezentował?

Przedpokój stanowi wizytówkę każdego domu, zatem powinien być gustownie urządzony. Poza pojemnymi meblami warto też zadbać o odpowiednie wykończenie ścian oraz oświetlenie, dzięki czemu pomieszczenie to będzie bardzo atrakcyjne.

Nowoczesny przedpokój o pięknych barwach

Aranżacja przedpokoju powinna być zawsze dobrze przemyślana pod względem kolorystyki. Odpowiednio dobrane barwy pomagają optycznie skorygować kształt pomieszczenia. W małych przedpokojach warto położyć na ścianie jasny kolor, niemniej można pozwolić sobie na fragment ściany w ciemnym kolorze tj. grafit, brąz czy czerń.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku posiadania długiego i wąskiego przedpokoju pomalowanie ciemnymi kolorami krótszych ścian sprawi, że wnętrze znacznie się skróci. Niemniej kolory takie świetnie sprawdzają się na ścianie z wieszakiem, gdzie wieszamy kurtki, a obok stawiamy buty. Ciemna farba sprawi, że nie będzie widać brudu na ścianie. Jeśli pomalujemy ścianę farbą tablicową, wówczas to będzie ona wyjątkowo odporna na wycieranie.

Przedpokój o dużej wysokości można obniżyć optycznie, jeśli pomaluje się go kolorem innym niż biały, a na suficie zostawi biel.

Aby przestronny przedpokój pięknie i estetycznie się prezentował warto na jednej z wybranych ścian położyć płytki imitujące cegłę. Natomiast jeśli mamy w przedpokoju drewniane meble, drzwi oraz podłogę, to wówczas warto pokusić się o beżowe ściany, które to doskonale podkreślą ciepłą barwę drewna.

Idealna podłoga w nowoczesnym przedpokoju

Na podłodze w przedpokoju można położyć niemalże każdy materiał, a więc płytki ceramiczne, drewno, panele, kamień naturalny, beton, a nawet żywicę.

Najczęściej jednak stosujemy płytki, które to są nie tylko atrakcyjne cenowo, lecz także odporne na wszelkie zarysowania. Występują one w niezwykle szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można je idealnie dopasować do każdego przedpokoju. Warto postawić na szare lub cieniowane płytki na których to nie widać brudu.

W przedpokoju można też położyć panele. Warto zawsze pamiętać o tym, aby wybrać takie, które to mają podwyższoną odporność na ścieranie. Przed wejściem do mieszkania warto położyć wycieraczkę, która to pomoże oczyścić buty z zalegającego piasku czy błota. Natomiast w środku pomieszczenia warto umieścić podkładkę nabuty lub ażurową półkę, aby mokre podeszwy nie miały kontaktu z podłogą.

Doskonałym rozwiązaniem są również nowoczesne płytki imitujące drewno, które to sprawiają, że aranżacja wygląda na cieplejszą oraz bardziej przytulną.

Ciekawa dekoracja ścian w przedpokoju

Dziś na rynku budowlanym istnieje mnóstwo interesujących materiałów służących do dekoracji ścian. Wśród wielu z nich można wymienić:

– tapety i fototapety – odpowiednio dobrany motyw dodaje wrażenie głębi.

– farby i masy dekoracyjne – zwyczajnie pomalowane ściany można znacznie wzbogacić przez zastosowanie ciekawych szablonów i stempli, które pozwolą na uzyskanie różnorodnych wzorów. Warto też pokusić się o położenie na ścianie gotowej masy, która to sprawi, że ściana stanie się cieniowana, błyszcząca i będzie przypominała stiuk, beton, trawertyn lub wybraną tkaninę.

– kamień i cegła – materiał ten doskonale prezentuje się w dużych przedpokojach

– panele dekoracyjne – nowoczesne wersje paneli na ściany często imitują deski, dzięki czemu są one bardzo przyjemne dla oka.

Jakie wybrać meble do przedpokoju?

Nieodłącznym elementem każdego przedpokoju jest wieszak, niemniej bardzo przydatna jest również szafa, w której to można schować okrycia wierzchnie czy buty. Aby swobodnie zmieściły się w niej wieszaki, powinna mieć co najmniej 60 cm głębokości. Wnętrze szafy powinno być podzielone w taki sposób, aby jednej stronie umieścić nakrycia długie, a po drugiej krótkie. Z kolei buty powinny się znaleźć w oddzielnej części szafy.

W niedużym przedpokoju warto zawsze pokusić się o szafę na wymiar, dzięki której dobrze zagospodarujemy całą wolną przestrzeń.
Najlepiej jeśli front szafy będzie przesuwany, bowiem wówczas będzie ona wygodnie się otwierać nawet w bardzo małym przedpokoju.
Ponadto w każdym przedpokoju musi koniecznie znajdować się wygodna szafka na buty. Zainwestowanie w ten mebel jest doskonałą okazją do zrobienia również wygodnego siedziska podczas zakładania butów.

Jeśli chodzi o wieszaki to niezwykle oryginalnie prezentują się wieszaki stojące, które to potrafią urzec swymi pięknymi formami. Jednak jeśli w przedpokoju jest mało miejsca, wówczas lepiej wybrać wieszaki montowane na ścianie, które to z pewnością lepiej się sprawdzą.

Oświetlenie do nowoczesnego przedpokoju

Zazwyczaj przedpokoje w bloku to długie i wąskie pomieszczenia bez okien. W związku z tym jedna wisząca lampa to stanowczo za mało, aby je równomiernie oświetlić. Posiadając taki przedpokój warto umieścić na suficie 2-3 oprawy oraz kinkiet nad lustrem.

Obecnie bardzo modne są lampy-kubiki, w białym lub czarnym kolorze, które to są wykonane z gipsu i można je malować. Zatem gdy przyjdzie nam ochota na kolorowy sufit, to możemy sprawić, że lampy będą miały taką samą barwę.

Warto pamiętać o takim rozmieszczeniu lamp wiszących czy sufitowych, aby otwierając drzwi od szafy nie dało się w nie uderzyć.
Planując podwieszany sufit, można nie tylko znacznie lepiej doświetlić przedpokój, lecz także nadać mu niesamowity wygląd przy pomocy taśm LED.

Jakie wybrać lustro do przedpokoju?

Lustro jest pożądane w każdym pokoju, bowiem pełni ono nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także optycznie powiększa to pomieszczenie. Niezwykle oryginalnie prezentuje się lustro umieszczone w dekoracyjnej ramie. Jeśli jednak nie ma miejsca na powieszenie takiego lustra, wówczas nie pozostaje nic innego, jak mieszczenie go na drzwiach szafy lub na drzwiach wejściowych do najbliższego pomieszczenia.
Wybór akcesoriów oraz materiałów do dekoracji przedpokoi jest ogromny, zatem każdy użytkownik nawet małego pomieszczenia może je ciekawie zaaranżować.

Informacja prawna