Najlepsze sposoby na to jak obliczyć m2 pokoju

jak obliczyć m2 pokoju; jak obliczyć powierzchnię pokoju; jak obliczyć metry kwadratowe pokoju; jak obliczyć metry kwadratowe ściany; jak obliczyć powierzchnię ściany w m2

Czy obliczanie metrów kwadratowych pomieszczeń jest trudne?

Większość osób w swoim życiu prędzej czy później spotyka się z tym zagadnieniem. Niektórzy zastanawiają się jak obliczyć powierzchnię pokoju, bo jest im to potrzebne do urządzenia go lub do określenia parametrów do wynajmu. Co mówi na ten temat definicja? Aby określić metraż pokoju, należy zmierzyć długość i szerokość. Następnie mając te dwa parametry, mnożymy długość jednej ściany przez długość tej drugiej. Dla przykładu jeśli w pokoju jedna ściana ma 6m2 i druga 4m2 to cały pokój ma powierzchnię 24m2. Obliczenie nie wydaje się skomplikowane i może je wykonać każdy. Takie działania to podstawa matematyki i nie trzeba tu wymyślnych działań, tylko opiera się to na zwykłym mnożeniu.

W jakich sytuacjach przydaje się wyliczenie m2 pokoju?

Główny powód to urządzanie nowego mieszkania, gdzie trzeba znać dokładne wymiary każdego pomieszczenia, po to aby wyliczyć ustawienie mebli czy zamówić meble na wymiar. Kolejna sytuacja, gdy musimy wiedzieć jak obliczyć metry kwadratowe ściany to malowanie pokoju. Tylko w ten sposób możliwe jest określenie ile farby się potrzebuje, a jeśli zleca się to komuś innemu, to metry kwadratowe pokoju są niezbędne aby wycenić pracę specjalisty. Jest to pierwsza kwestia o którą zapyta osoba podająca nam wycenę. Przy kupowaniu farby dobrze jest doliczyć 20% do tego co się wyliczyło, aby uniknąć niespodzianek przy malowaniu i spokojnie je dokończyć. Tak samo gdy zmienia się jedynie wystrój pokoju, wiąże się to ze znajomością wymiarów pokoju, aby zaplanować wielkość i rozmieszczenie mebli czy wymianę podłogi, długość firan i wiele innych kwestii związanych z dekorowaniem.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o obliczaniu m2 pokoju?

Podstawowa wiedza w tym zakresie

Warto znać podstawową wiedzę w tym zakresie. 1m2 jest oczywiście podstawową jednostką miary powierzchni. Jeden metr kwadratowy to 1m x 1m. A jak obliczyć metry kwadratowe pokoju o nieregularnych kształtach? Jeśli są wnęki w pokoju lub nieregularne kształty to najlepiej wykonać pomiary na podłodze. Należy wtedy podzielić powierzchnię na mniejsze części czyli kwadraty, prostokąty i trójkąty. Następnie oblicza się m2 każdej figury i na końcu trzeba zsumować wartości. Jeśli chodzi o trójkąt to wracamy wiedzą do szkoły podstawowej czyli pole powierzchni trójkąta to 1/2 podstawy razy wysokość. Jak można łatwo zauważyć nie jest to skomplikowana wiedza i sposoby obliczenia można szybko znaleźć w sieci.

Jakie akcesoria będą przydatne przy pomiarach metrów kwadratowych pokoju?

Jeśli wiemy już jak obliczyć m2 pokoju, to należy przystąpić do działania. No właśnie tylko czym dokonać pomiarów? W przypadku bardzo precyzyjnego obliczania metrów kwadratowych pokoju najlepiej jest użyć dobrych narzędzi do tego celu. Zwykła metrówka nie będzie tak wygodna do mierzenia. Przyda się dalmierz laserowy, który pomaga obliczyć powierzchnię pokoju w m2, ale głównie dla pokojów o kształcie kwadratu lub prostokąta. Można też użyć lasera krzyżowego, urządzenia które emituje wiązkę laserową wyznaczającą dwie linie w pionie i w poziomie. Jeśli ktoś chce, to może użyć kalkulatora powierzchni ścian, do znalezienia w sieci. Niektóre telefony mają funkcję lasera do mierzenia powierzchni, która może okazać się bardzo przydatna, gdy nie ma się pod ręką innego narzędzia, a trzeba szybko coś wyliczyć.

Czy warto zatrudnić specjalistę do obliczania metrów kwadratowych pomieszczeń?

Do zwykłych pomiarów m2 pokoju nie trzeba specjalisty

Wydaje się, że nie ma takiej konieczności. Wszędzie można znaleźć sposoby na to jak obliczyć powierzchnię ściany w m2 i jak wyliczyć m2 pokoju. Do tego precyzyjne narzędzia oparte na laserze znacznie ułatwiają pracę. Do prostych zmian w pomieszczenia najlepiej obliczyć samodzielnie metraż. Obliczenia nie są trudne i nie zajmą dużo czasu, jeśli chodzi o jeden pokój. Każdy może w takiej sytuacji dokonać pomiarów. Jednak gdy chcemy zlecić projektowanie mieszkania architektowi to mimo wszystko, dobrym wyjściem jest zlecenie mu wszystkich czynności od a do z, w tym wymiarowania pomieszczeń.

Jeśli chcesz wiedzieć ile m2 ma każdy pokój i urządzasz mieszkanie od początku, zaufaj specjaliście 

Osoba dokonująca pomiarów sprawdza nie tylko m2 pokoju

Dlaczego tak się dzieje? Architekt wie co dokładnie mierzyć i samo obliczenie m2 pokoju może mu nie wystarczyć. Liczą się tutaj także konkretne odległości między oknami czy gniazdowania, które są bardzo ważne do projektu. Podając mu m2 pokoju może się okazać, że to nie wszystko co było potrzebne. Ponadto za złe obliczenie może odpowiadać już sam wykonawca i to na niego spada odpowiedzialność naprawy tego. Jest to wygodne dla zamawiającego, a poza tym wyliczanie dokładnych wymiarów pomieszczeń może być kłopotliwe i czasochłonne. Wymaga różnych narzędzi i najlepiej zrobi to osoba, która zajmuje się tym na co dzień. Wie na co zwrócić uwagę, aby architekt miał wszystkie potrzebne informacje, włącznie ze zdjęciami wymiarów i pokoju.

Urządzanie mieszkania od nowa to cały proces 

Urządzanie mieszkania od nowa, kupowanie materiałów, projektowanie przez architekta, to cały proces, przy którym nie może być mowy o pomyłkach. Dlatego gdy mowa o wymiarowaniu pokojów w całym mieszkaniu czy domu i wszystkich pomieszczeń, to w tym wypadku najlepiej zlecić to firmie zewnętrznej. Zyskuje się pewność precyzyjnych pomiarów na lata. A tym samym pięknie urządzone mieszkanie na lata. 

Podsumowanie informacji o obliczeniach m2 pomieszczeń

Jakie są najważniejsze wytyczne w tym zakresie?

  • mnoży się długość jednej ściany przez długość drugiej ściany
  • pomieszczenia nieregularne najlepiej mnożyć po podłodze
  • do pomiarów najlepiej użyć urządzeń opartych na wiązce laserowej
  • do obliczania wymiarów całego mieszkania pod projektowanie architekta najlepiej zatrudnić specjalistę
  • wymiarowanie pomieszczeń przydaje się w przypadku urządzania mieszkania, malowania ścian, zamawiania mebli na wymiar lub firan czy zasłon
Informacja prawna