Jak legalnie pozbyć się gruzu?

Remontując kawalerkę, mieszkanie lub dom, praktycznie zawsze mamy problem z gruzem. Niezwykle często okazuje się, że jest go znacznie więcej niż początkowo zakładaliśmy. Warto pamiętać, że nie wolno wyrzucać odpadów budowlanych do pojemników na odpady komunalne. Jednym z najszybszych rozwiązań jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm oferujących wywóz gruzu, który trafia na specjalnie zabezpieczone miejsce.

Najlepszy sposób na pozbycie się gruzu

Czysty gruz budowlany jest niezwykle cennym materiałem charakteryzującym się wszechstronnym wykorzystaniem. Jeżeli mamy taką możliwość, warto go zmagazynować, ponieważ w przyszłości z pewnością się przyda. Najwięcej odpadów tego typu powstaje w trakcie rozbiórki budynku i wyburzania ścian działowych. Firmy oferujące wywóz gruzu dysponują specjalnie przygotowanymi do przewozu kontenerów pojazdami, które mogą wjechać nawet w trudno dostępne miejsca.

  • Zamawiając kontener należy podać przybliżoną ilość odpadów. Kontener zostanie podstawiony w wyznaczonym przez zamawiającego miejscu, dzięki czemu załadunek będzie znacznie szybszy.
  • W przypadku remontu mieszkania znajdującego się na piętrze, warto rozważyć również wynajem specjalnych rękawów. Dzięki nim szybko i przede wszystkim bezpiecznie załadujemy nawet dużą ilość gruzu, bezpośrednio do kontenera.

W momencie gdy wszystkie odpady zostaną załadowane, wówczas kierowca ponownie przyjeżdża w wyznaczone miejsce i zabiera gruz. Korzystając z usług profesjonalnych firm mamy pewność, że cała procedura jest przeprowadzana w sposób legalny, a odpady trafią w specjalnie przygotowane do tego celu miejsce.

Samodzielny wywóz gruzu

PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest uprawniony do odbioru różnego rodzaju odpadów, w tym gruzu. Niestety nie każda osoba dysponuje pojazdem przeznaczonym do takich celów. Przewożenie gruzu w bagażniku samochodu jest nieefektywne, ponieważ z reguły trzeba wykonać kilka, a nawet kilkanaście kursów. Drugą kwestią jest duże ryzyko zabrudzenia pojazdu, a także pojawienia się nieprzyjemnego zapachu, który ciężko usunąć. W praktycznie każdym przypadku gruz powoduje duże zapylenie, co w praktyce oznacza, że pojazd będzie musiał być kilkukrotnie czyszczony zanim odzyska pierwotny wygląd.

Załadunek ciężkich worków z gruzem wiąże się również z dużym ryzykiem uszkodzenia bagażnika. Najczęściej wiąże się to z za głębokim zarysowaniem lakieru, połamaniem elementów wykonanych z tworzywa sztucznego i uszkodzeniem uszczelki, która zapewnia ochronę m.in. przed wodą.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz – wywóz gruzu Poznań.

Informacja prawna