Odkurzacz workowy czy bezrowkowy?

Odkurzacz to podstawowe urządzenie które umożliwia szybkie zebranie kurzu, nieczystości i zaprowadzenie porządku w domu. Dzięki swoim funkcjom może bardzo ułatwić sprzątanie lub gdy nie jest dostosowany do naszych osobistych preferencji i warunków panujących w domu, może też przysporzyć wiele problemów. Kontakt z zanieczyszczeniami, konieczność zakupu i wymiany worków czy nieprzyjemny zapach unoszący się w domu po odkurzaniu to tylko niektóre konsekwencje, z którymi należy się zmierzyć.

Większość Polaków posiada w swoich domach jeszcze tradycyjny, workowy odkurzacz, który uważa się za cięższy w obsłudze i trudniejszy w czyszczeniu. Model bezworkowy niweluje potrzebę kontroli poziomu zapełnienia worka, ich wymiany oraz weryfikacji stanu filtrów. Czy to argument za zmianą technologii Twojego odkurzacza? Zobaczmy czy odkurzacz bezworkowy jest naprawdę bardziej skuteczny i łatwiejszy w obsłudze jak się popularnie uważa.

Porównanie czym się rożni odkurzacz workowy a bezworkowy rozpoczniemy od wytłumaczenia zasady działania obu rodzajów odkurzaczy. W modelach workowych zassane brudne powietrze z nieczystościami przepływa przez rurę do wnętrza odkurzacza, gdzie jest filtrowane przez papierowy lub tekstylny worek. Worek ten zatrzymuje kurz i nieczystości, a przepuszcza czyste powietrze. Gdy worek się zapełni, wystarczy go wymienić na nowy. Worki papierowe są mniej wytrzymałe, natomiast worki tekstylne są trwalsze a dodatkowo mogą działać jak filtr powietrza. Dzięki temu powietrze wypuszczane z powrotem na zewnątrz odkurzacza jest znakomicie przefiltrowane i nie unoszą się w atmosferze żadne drobne pyłki.

Odkurzacz bez worka ma inny sposób działania, zainspirowany zjawiskami naturalnie występującymi w naturze. Chodzi o  mechanizm cyklonowy, związany siłą odśrodkową i naturalną grawitacją ziemską. Zassane powietrze jest transportowane do specjalistycznie wyprofilowanego pojemnika, gdzie jest wprawiane w ruch wirowy. Powietrze kręci się w koło aż wszystkie nieczystości spadają na dno cylindra, a przefiltrowane powietrze jest wydalane na zewnątrz odkurzacza. Jest to metoda dosyć rewolucyjna, także bardzo skuteczna, co rozwiązuje problem i podejście do odkurzania wielu użytkowników zmęczonych wymianami worka w urządzeniu. Obsługa staje się łatwiejsza i bardziej swobodna, zwłaszcza dla zapominalskich.

A więc jaki odkurzacz wybrać? To zależy od Twoich osobistych preferencji. Alergicy nie powinni mieć kontaktu z zebranymi nieczystościami i kurzem, dlatego mogą  wybrać odkurzacz workowy. Worek można szczelnie zamknąć przed wyciągnięciem go ze środka odkurzacza. Gwarantuje to wysoką higienę i brak kontaktu z alergenami na każdym etapie użytkowania odkurzacza.  Odkurzacze bezworkowe wymagają przesypywania zebranych śmieci do kosza, przez co przez chwilę nie ma żadnej bariery oddzielającej użytkownika od nieczystości unoszących się w górę w powietrze. Natomiast jeżeli nie masz żadnych alergii i nie chcesz ponosić kosztów związanych z wymianą worków na nowe, odkurzacz bezrowkowy może być najlepszym rozwiązaniem.

Informacja prawna