Koszty wykończenia domu w stanie deweloperskim

Budowa domu to kosztowna inwestycja. Koszt wykończenia budynku w stanie surowym zamkniętym zależy od wielkości i specyfiki pomieszczeń użytkowych, jakości elementów wykończeniowych, kosztu robocizny oraz standardu budynku.

Każdy budynek wstanie deweloperskim wymaga wykończenia. Na tym etapie każdy właściciel musi się zmierzyć z: otynkowaniem ścian, ułożeniem podłogi, wykonaniem schodów, pomalowaniem ścian i sufitów, wyposażeniem łazienki i kuchni, montażem urządzeń grzewczych oraz wykonaniem wielu innych prac.

Montaż instalacji grzewczej

W domu o powierzchni użytkowej 140 m2, który będzie ogrzewany gazem konieczne jest zakupienie odpowiedniego pieca i grzejników oraz rozprowadzenie rur grzewczych z kotłowni.

W przypadku ogrzewania podłogowego, które to zostanie zastosowane na parterze, koszt kompletu materiałów wraz z ich montażem wyniesie od 70 do 140 zł /m2. Z kolei zakup kotła gazowego o mocy min. 24kW to wydatek ok. 9 tys. zł, a montaż wszystkich elementów w kotłowni to kolejne 2. 000 zł.
Całkowity koszt centralnego ogrzewania wyniesie ok. 24. 500 zł.

Montaż instalacji elektrycznej

W przypadku instalacji elektrycznej pierwszym istotnym wydatkiem jest zakup projektu, który to kosztuje1. 500 zł. Z kolei rozprowadzenie instalacji elektrycznej po domu wraz z zakupem kompletu materiałów to koszt ok. 98 zł za jeden punkt.

Biorąc pod uwagę, że budynek ma łącznie 210 m2 powierzchni to będzie w nim około 170 punktów elektrycznych. Za ich montaż trzeba będzie zapłacić łącznie 17. 000 zł.

Inne prace wykończeniowe – koszty

Wykończenie budynku w stanie deweloperskim surowym obejmuje również wykonanie wielu innych czynności. Wśród nich można wymienić:

– wykończenie piwnicy – koszt wykończenia powierzchni 70 m2 wynosi 20. 500 zł.
Wartość tę można obniżyć malując samodzielnie ściany i rezygnując z wykończenia podłóg płytkami. Czynności te przynoszą oszczędności w wysokości 6. 000 – 7. 000 zł

– wykończenie parteru i piętra (malowanie ścian) – jeśli chodzi o malowanie ścian i sufitów o powierzchni około 550 m2 to potrzebne jest 91 litrów preparatu gruntującego, 35 litrów farby kolorowej oraz 15 litrów farby białej powierzchniowej na sufity. Łączny koszt materiałów to tysiąc zł.
Jeżeli właściciel budynku nie planuje samodzielnego malowania, to musi wiedzieć o tym, że przy dwukrotnym gruntowaniu i dwukrotnym malowaniu kolorem musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie 10 zł/m2. Tak więc usługa tas podwyższa koszty o kolejne 5. 500 zł, co ostatecznie daje kwotę 6. 500 zł.

– montaż drzwi – zakładając, że w domu łączna ilość otworów drzwiowych wynosi 14 sztuk, to za ich zakup i montaż będzie trzeba zapłacić ponad 8 tys. zł.

– wykończenie schodów o powierzchni 13 m2 – jeśli właściciel zdecyduje się na wykończenie schodów drewnem, to wówczas musi liczyć się z wydatkiem 2. 600 zł, a wyłożenie schodów płytkami antypoślizgowymi to koszt 1. 900 zł.

– Koszt armatury sanitarnej do łazienek – zakładając użycie materiałów o przeciętnym standardzie właściciel musi wydać ok. 7 tys. zł

Całkowity koszt wykończenia domu

Wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym to spory wydatek. Na wykończenie budynku o powierzchni 140 metrów kwadratowych oraz częściowe wyposażenie najważniejszych pomieszczeń trzeba łącznie wydać ponad 150 tysięcy zł, a więc:

– 51. 200 zł na instalację grzewczą i elektryczną

– 20. 500 zł za wykończenie piwnicy

– 85. 000 zł za wykończenie i częściowe wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych

– 7. 800 zł za wykończenie nawierzchni tarasu

Warto pamiętać, że powyższe wyliczenia nie obejmują kosztów umeblowania poszczególnych pomieszczeń użytkowych. Niemniej podczas prac wykończeniowych została zakupiona armatura łazienkowa, podstawowe meble i sprzęt AGD do kuchni. Koszt umeblowania pozostałych pomieszczeń może zwiększyć tę kwotę o kolejne kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do obliczenia kosztu wykończenia domu zostały użyte materiały ze średniej półki cenowej.

Informacja prawna