Czy na wyburzenia budynków potrzebne jest pozwolenie?

Przeprowadzenie rozbiórki budynków to często jedyny sposób na przygotowanie terenu pod nowe inwestycje. Zanim jednak do tego dojdzie, należy zapoznać się z wszelkimi przepisami prawa regulującymi ten proces.

Zgodnie z prawem budowlanym nie wszystkie wyburzenia wymagają bowiem pozwolenia. Wiedza o tym może w znaczący sposób pomóc podczas planowania konkretnych ruchów. Niezależnie od tego, na jakim terenie mają one zostać zrealizowane. Jak wskazuje ustawa, rozbiórka nie wymaga pozwolenia, jeśli:

  • wysokość budynku jest niższa niż 8 metrów,
  • odległość od granicy działki nie wynosi mniej niż połowa wysokości,
  • budowla nie została wpisana do rejestru zabytków (a także nie jest objęta tak zwaną ochroną konserwatorską),
  • dotyczy konstrukcji, które zostały postawione bez obowiązku ubiegania się o pozwolenie.

W każdym innym przypadku konieczna okaże się realizacja odpowiedniej procedury we właściwym urządzenie. W przeciwnym wypadku grożą nam wysokie kary finansowe.

Jak wykonać wyburzenia zgodnie z prawem?

Wszelkie prace rozbiórkowe muszą być przeprowadzane z użyciem specjalnego sprzętu, z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności. Mając na uwadze te wszystkie kwestie, warto pomyśleć o współpracy ze specjalistami.

Mowa tutaj o firmach, które oferują usługi obejmujące właśnie wyburzenia, a także różnego rodzaju roboty ziemne. Dzięki temu zyskujemy nie tylko gwarancję sprawnego zakończenia całego procesu, ale również spełnienia wspomnianych wymogów.

Podmioty tego typu zatrudniają bowiem doświadczonych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób powinny być przeprowadzane wyburzenia konkretnych budynków. Bez względu na ich specyfikę i przeznaczenie.

Co ważne, fachowcy wykonują usługi o charakterze kompleksowym, związane nie tylko z rozbiórką, ale też wywozem i utylizacją odpadów oraz przygotowaniem terenu pod nową inwestycję. Wszystko to w zdecydowanie skraca czas trwania tego typu działań. Warto więc się nimi zainteresować.

Informacja prawna