Jaki piasek pod płytę fundamentową wybrać?

Budowa domu to liczne wyrzeczenia i konieczność podejmowania wielu decyzji. Szczególnie wtedy, jeśli samodzielnie chcesz sprawować nadzór inwestorski i we własnym zakresie zamawiać potrzebne materiały budowlane. Ich wybór często jest trudny, szczególnie jeśli nie znamy dokładnie technologii wykonywania robót budowlanych oraz materiałów, które powinny być w nich używane. Pierwszym wyzwaniem może się okazać zakup piasku potrzebnego do wykonania płyty fundamentowej.

Co to jest płyta fundamentowa?

Jest to alternatywa dla tradycyjnych fundamentów wkopywanych w grunt. Czasochłonne i bardzo kosztowne roboty ziemne sprawiły, że poszukiwano innej możliwości na posadowienie budynku na gruncie. Stała się nią płyta fundamentowa, składająca się z kilku warstw. Płyta fundamentowa wykonywana jest na specjalnie utwardzonym w tym celu terenie. W głównej mierze składa się ona ze zbrojonego betonu, a także warstwy ocieplenia – styropianu, hydroizolacji i betonu chudego. Średnia grubość płyty fundamentowej wynosi od 15 do 30 cm, a w przypadku kiedy w płycie ma się znajdować ogrzewanie podłogowe, jest to minimum 25 cm.

Piasek do betonu na płytę fundamentową

Jak już się dowiedzieliśmy, płyta fundamentowa to głównie beton. Nie może on powstać bez udziału piasku. Jaki rodzaj piasku powinien być wykorzystany do wykonania takiej płyty? Do wyboru mamy dwa rodzaje: piasek rzeczy oraz piasek kopalniany. Czym się różnią oba gatunki? Piasek rzeczny ma ziarenka wypłukane przez wodę. Są one okrągłe i niewielkich rozmiarów. Piasek kopalniany nazywany jest również piaskiem ostrym. Dlaczego? Ponieważ jego krawędzie są ostre, dzięki czemu świetnie się między sobą klinują. Czyni to z niego idealny wybór do celów budowlanych. Piasek ostry kosztuje około 50 złotych za tonę. Nie wydaje się to dużo, jednak kiedy policzymy jak dużo potrzeba piasku na beton do wylania płyty fundamentowej, może nam to dać kwotę rzędu kilku tysięcy złotych. A to jednak nie wszystko. Do wykonania betonu potrzebny również będzie cement. Budowa domu to wydatki, które przez długi czas nie będą mieć końca. Stabilne i pewne źródło finansowania na pewno ułatwi realizację takiej inwestycji. Poszukujesz właśnie takiego źródła? Mogą nim być kredyty pozabankowe. Za pożyczone w ten sposób nie tylko kupisz potrzebne materiały budowlane, ale opłacisz również usługi ekip budowlanych.

Gdzie kupować piasek na budowę?

Pytanie może wydawać się proste, ale ten kto nigdy tego nie robił, może mieć pewne problemy. Piasek do celów budowlanych należy zamawiać na składach materiałów budowlanych. Jest on sprzedawany w przeliczeniu na kilogramy. Zamawiając piasek na budowę i nie mając własnego środka transportu, którym możemy go przewieźć, należy dodatkowo zamówić usługę transportową. Kosztuje ona od 50 do 150 złotych – zależnie od wielkości zamówienia, rodzaju samochodu który wykona transport i odległości dzielącej skład od placu budowy, na którym piasek ma zostać dostarczony.

Informacja prawna