Ceny energii stale rosną, co szczególnie dotkliwie odczuwają przedsiębiorcy. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu. Chodzi o zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Jakie korzyści płyną z wyboru tej opcji?
Fotowoltaika dla firm – korzyści
Nie od dziś wiadomo, że główną zaletą korzystania z fotowoltaiki jest znacząca obniżka rachunków za prąd. W obecnych czasach instalacja pozwoli na znaczne zredukowanie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, co przełoży się na płynność finansową. Kolejną zaletę stanowi niezależność energetyczna. Fotowoltaika dla firm umożliwia uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców, od awarii w dostawie prądu i niekorzystnych zmian w umowach dystrybucyjnych. Systemy fotowoltaiczne przyczyniają się do inteligentnego i efektywnego wykorzystania wolnej przestrzeni dachów, parkingu czy nieużytkowych gruntów. Nie bez znaczenia pozostaje też wpływ na wizerunek firmy. Obecnie świadomość społeczeństwa na temat ekologii znacząco rośnie, a przyjaznym naturze rozwiązaniem jest właśnie fotowoltaika. Firma decydująca się na tę opcję zyskuje więc uznanie w oczach odbiorców detalicznych i biznesowych i jest postrzegana jako bardziej odpowiedzialna społecznie. Warto mieć na uwadze, że fotowoltaika dla biznesu może stanowić świetne źródło dodatkowego przychodu. Zależnie od mocy instalacji i zapotrzebowania bieżącego, nadwyżkę wyprodukowanej energii można sprzedać do zakładu energetycznego. Na sam koniec dobrze jest zaznaczyć, iż inwestycja w instalację może być amortyzowana pod kątem obowiązujących przepisów podatkowych i odliczana od podatku na podstawie faktur leasingowych.
Wykorzystanie dostępnych przestrzeni pod instalację fotowoltaiczną
Firmy chcące zainwestować w fotowoltaikę mają do wyboru różne opcje. Pierwsza z nich to instalacja nadachowa. Dach stanowi najbardziej naturalną i najpopularniejszą przestrzeń do montażu fotowoltaiki. To najlepszy wybór, jeśli powierzchnia gruntowa jest ograniczona. Jeśli jednak dysponuje się nią, warto rozważyć montaż instalacji naziemnej. Taka opcja daje dużą elastyczność w zakresie optymalizacji kierunku oraz nachylenia systemu, dzięki czemu można uzyskać jeszcze większą ilość energii elektrycznej. Na otwartej przestrzeni chłodzenie modułów PV zachodzi lepiej, przez co są one bardziej efektywne. Coraz większą popularnością cieszą się wiaty fotowoltaiczne. To świetna alternatywa dla firm, które posiadają skomplikowaną konstrukcję dachu i nie dysponują dużą powierzchnią gruntową. Ta opcja łączy w sobie zalety obu rozwiązań.
Kto powinien zająć się montażem fotowoltaiki dla firm?
Montażem fotowoltaiki powinna zawsze zajmować się profesjonalna firma. Podchodzi ona indywidualnie do każdego projektu. Po przeprowadzeniu wnikliwego audytu, będzie ona mogła dobrać najbardziej optymalną konstrukcję montażową oraz system fotowoltaiczny. Specjaliści zajmują się kompleksową obsługą dokumentacji i przeprowadzają klienta przez wszystkie etapy formalności. Ponadto oferują monitoring i analizę bieżącego zużycia, które są niezbędne w celu zaawansowanej optymalizacji wykorzystania energii.