O czym należy pamiętać, zanim zaczniemy budowę domu?

Każdego roku buduje się nawet około 100 000 domów w Polsce! To ogromna liczba, jednak nie ma co się dziwić – własny dom to komfort i wygoda. Budowa domu jednak często sprawia wiele niemiłych niespodzianek, dlatego warto precyzyjnie przygotować się do tego przedsięwzięcia, by ich uniknąć. O czym koniecznie musimy pamiętać przed rozpoczęciem realizacji budowy? Dowiedz się!

Kupno działki budowlanej

Zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest zakup działki budowlanej – w końcu to na niej ma stanąć nasz wymarzony dom. Mogłoby się wydawać, że jest to proste zadanie, bowiem wystarczy znaleźć działkę budowlaną i już. Jednak czy na pewno? Nie do końca. Nierzadko bowiem okazuje się, że na działkach budowlanych nie możemy wybudować tego, co byśmy chcieli – zależy to od rodzaju i jakości gruntu.

By uchronić się przed taką sytuacją, warto już na tym etapie poprosić o wykonanie badania gruntu – może je wykonać Firma Geologiczna Felkel & Guś. W najgorszym wypadku może okazać się, że budowa domu nie będzie możliwa na tej działce. Oczywiście badanie gruntu można wykonać także przed rozpoczęciem prac budowlanych, lecz najbezpieczniej zrealizować je przed zakupem działki.

Wybór projektu domu

Gdy dokonaliśmy już zakupu działki budowlanej, to nie pozostaje nic innego, jak wybór projektu domu. Koniecznie musi być on dostosowany do wymiarów działki. Uwzględnić trzeba również liczbę przyszłych domowników, bryłę budynku, czy funkcjonalność. Generalnie mamy tutaj dwie możliwości – projekt indywidualny lub gotowy.

Ten pierwszy jest droższy, lecz jest najlepszym wyborem dla osób, które mają spore wymagania projektowe. Poza tym czas jego przygotowania jest znacznie dłuższy. Alternatywą jest gotowy projekt domu. Jest zdecydowanie tańszy, natomiast jego przygotowanie trwa znacznie krócej. Na rynku obecnie działa mnóstwo firm, które zajmują się wykonywaniem projektów domów, zatem znalezienie dobrego wykonawcy nie powinno stanowić żadnego problemu.

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Ostatnim ważnym elementem jest uzyskanie pozwolenia na budowę – bez niego nie możemy przystąpić do wykonywania prac budowlanych. W tym celu należy odwiedzić urząd i złożyć odpowiedni wniosek. Do niego muszą zostać dołączone dokumenty takie jak m.in. projekt budowlany, decyzję o warunkach zabudowy oraz oświadczenie mówiące o prawie do dysponowania nieruchomością.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak poczekać na wdanie pozwolenia na budowę przez starostwo. Zazwyczaj czas oczekiwania na decyzję nie przekracza 65 dni, choć w wyjątkowych sytuacjach termin ten może zostać przedłużony. Natomiast, gdy już otrzymamy pozwolenie na budowę, to możemy zacząć działać – rozpocząć prace budowlane.

Informacja prawna