Jakie schody we wnętrzach?

W wielu mieszkaniach czy domach wielopoziomowych schody to komunikacyjny must have. Z drugiej strony coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na ich praktyczny wymiar, ale również estetykę. Dlatego właśnie do łask wraca drewno, które rewelacyjnie prezentuje się zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach, a różnego rodzaju kolory, faktury i wykończenia pozwalają dopasować konkretną propozycję do swoich potrzeb.

  1. Schody na miarę potrzeb
  2. Jakie drewno na schody?
  3. Ciepło we wnętrzach

Schody na miarę potrzeb

Decyzję o rodzaju schodów, jakie będą zamontowane w mieszkaniu czy domu, podejmuje się zazwyczaj na etapie budowy. Wiele konstrukcji wymaga bowiem odpowiedniego rozplanowania przestrzeni czy też konkretnego kształtu i wielkości otworu w stropie. Poza tym oczywiście schody drewniane muszą spełniać dość wyśrubowane parametry, a przy wybieraniu konkretnych należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Niektóre będą bardzo wygodne, ale mogą zajmować zdecydowanie więcej miejsca. Inne będą kompaktowe i świetnie sprawdzą się w niewielkiej przestrzeni. Warto przy tym zaznaczyć, że coraz częściej schody stają się designerskim elementem wystroju, a w konstrukcji znajdują się miejsca na półki czy szafki, a także sprytnie przemyślane zabudowy. W efekcie nawet w małym mieszkaniu miejsce pod schodami można doskonale wykorzystać.

Jakie drewno na schody?

Warto pamiętać, że schody, choć ładne, to są jednak dość mocno eksploatowane. W efekcie czasem kilkadziesiąt razy dziennie przemierza się kolejne stopnie. By długo więc wyglądały świetnie i oczywiście spełniały swoją funkcję i były bezpieczne, nie warto na nich oszczędzać. Jedną z najważniejszych decyzji, jakie trzeba będzie podjąć, będzie oczywiście wybór konkretnego gatunku drewna. Nie wszystkie bowiem sprawdzą się na tak często użytkowanej powierzchni. Oczywiście ten wybór wpłynie również na cenę.

Ciepło we wnętrzach

Drewniane schody sprawiają, że dom nabiera niezwykle przytulnego charakteru. Wielu konstruktorów łączy również ten naturalny materiał z metalem czy też szkłem, nadając całości nowoczesny, a nawet industrialny wygląd. Przy wyborze odpowiedniego gatunku drewna często sięgamy po rodzime propozycje. Poza tym coraz popularniejsze stają się deski egzotyczne, które bywają twardsze i bardziej wytrzymałe. Sprawdza się doskonale także na zewnątrz. Samo drewno powinno być na tyle twarde, by nie było widać na nim śladów użytkowania, a także różnego rodzaju zdarzeń, które w domu mogą się zdarzyć. Nie chcemy przecież mieć śladów po szpilkach czy też efektów dziecięcej zabawy klockami. Z tego względu najchętniej wybierany jest dąb, jesion, orzech, mahoń czy też jesion skandynawski.

Informacja prawna