Uprawa pomidorów na własny użytek – o czym pamiętać?

uprawa pomidorów

Uprawa pomidorów jest stosunkowo prosta, więc poradzi z nią sobie nawet osoba mało doświadczona. W związku z powyższym, jeżeli lubisz te warzywa, warto chociaż spróbować rozpocząć uprawę na własny użytek, np. na balkonie w doniczkach. O czym należy w takim przypadku pamiętać? Sprawdź poniżej.

Odmiany pomidorów

Na początku warto pamiętać, że nie każda odmiana pomidorów będzie odpowiednia do uprawy w doniczkach. Najczęściej zaleca się, aby postawić na odmiany karłowe i drobnoowocowe (koktajlowe). Należą do nich chociażby:

 • bajaja,
 • balconi red,
 • batory,
 • koralik,
 • maskotka,
 • venus,
 • yellow pearl.

Uprawa pomidorów doniczkowych krok po kroku

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w celu rozpoczęcia uprawy pomidorów na własny użytek, jest wybór odpowiedniego miejsca. Ważne jest, aby było one nasłonecznione, ponieważ pomidory są ciepłolubne (nie bez powodu najchętniej sadzi się je w szklarniach). Warto także pamiętać, że najlepiej kupić wcześniej przygotowane sadzonki i wstawić je do doniczek w drugiej połowie maja, dzięki czemu wyeliminujemy ryzyko narażenia ich na przymrozki.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego podłoża, które powinno być żyzne i przepuszczalne. Doniczki powinny być dość duże, aby korzenie miały miejsce do swobodnego rozwoju. Na dno należy wysypać warstwę keramzytu, która to zapobiegnie zaleganiu wody. Podłoże można także wymieszać z hydrożelem, co spowoduje, że woda będzie gromadzona na okresy suszy. Doniczkę wraz z sadzonkami powinno ustawić się na balkonie w taki sposób, aby nie była ona narażona na silny wiatr czy mocne opady deszczu. W związku z powyższym nie należy stawiać sadzonek na parapecie lub barierce balkonu, jeżeli doniczka nie będzie odpowiednio zabezpieczona, bowiem mogłoby dojść do jej spadnięcia i połamania pędów.

Jak pielęgnować pomidory doniczkowe?

Jeżeli chcesz cieszyć się smakiem samodzielnie wyhodowanych pomidorów, to nie wystarczy jedynie ich posadzić i zabezpieczyć doniczki. Równie ważna jest bowiem odpowiednia pielęgnacja roślin, w tym ich podlewanie oraz nawożenie.

W związku z powyższym należy podkreślić, że pomidory powinny być podlewane regularnie oraz obficie. Nie można doprowadzić do przeschnięcia podłoża w doniczce, bowiem doprowadziłoby to do niedoboru wody, co mogłoby spowodować, że rośliny zwiędną, będą osłabione, a także znacznie bardziej narażone na atak chorób czy szkodników. Z drugiej strony wody nie może być zbyt dużo, ponieważ korzenie zaczną gnić, a owoce pękać. Warto pamiętać także, aby podczas podlewania nie moczyć liści czy owoców, gdyż mogłoby to doprowadzić do porażenia pomidorów przez choroby.

Niezwykle istotne jest także właściwe nawożenie roślin. Pomidory bowiem rosną dość szybko, przez co równie szybko zużywają składniki odżywcze dostarczane im z podłoża. Trzeba zatem pomóc roślinom, dostarczając im mineralny nawóz przeznaczony specjalnie do pomidorów lub uniwersalny nawóz nadający się do wszystkich warzyw. Należy przy tym bezwzględnie przestrzegać dawek oraz terminów zalecanych na opakowaniu przez producenta.

Jeżeli chodzi o zapylanie pomidorów, to nie potrzebują one w tym celu owadów (są samopylne). Niemniej roślinom można pomóc – wystarczy raz na jakiś czas potrząsnąć nią, dzięki czemu pyłek znajdujący się w górnych kwiatach zapyli kwiaty dolne.

Szklarniowa uprawa pomidorów – kliknij i dowiedz się więcej.

Podobne posty:

 • Czy grzejniki muszą być nudne?Czy grzejniki muszą być nudne? Grzejniki powinny być montowane właściwie w każdym pomieszczeniu. Tylko dzięki nim możliwe jest ogrzewanie po to, by zapewnić optymalną temperaturę otoczenia. Grzejniki wydają się prostymi […]
 • Bojler elektryczny do podgrzewania wody w domuBojler elektryczny do podgrzewania wody w domu Sposób podgrzewania wody w domu, to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć podczas budowy. Nie wszędzie można doprowadzić gaz, a budowanie kotłowni bywa bardzo kosztowne. Dlatego […]
 • Jak wybrać lampę stołową do salonu?Jak wybrać lampę stołową do salonu? Ciekawe, kto pamięta z wizyt u znajomych z jakiego w zasadzie źródła promieniowało to ciepłe/obojętne/ stonowane światło, przy którym wszyscy siedzieli zajadając się kolacją? Zakładając, […]
 • Jak powstaje cennik usług budowlanych? Czego można się spodziewać?Jak powstaje cennik usług budowlanych? Czego można się spodziewać? Jak powstaje cennik usług budowlanych na 2021 rok? Czego można się spodziewać po powrocie po pandemii? Ceny usług budowlanych ulegają nieustannym zmianom. W ostatnich latach można […]
 • Czy warto zamówić projekt domu z kosztorysem?Czy warto zamówić projekt domu z kosztorysem? Projekt przygotowywany na indywidualne zamówienie to gwarancja, że dom będzie naprawdę jedyny w swoim rodzaju i dokładnie spełni oczekiwania klienta, jednak taka inwestycja zazwyczaj jest […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]