Przesłony okienne w budynkach energooszczędnych

Energooszczędność to słowo kluczowe w dzisiejszym budownictwie. Sytuacja na rynku jest podyktowana potrzeby i oczekiwaniami klientów, którzy stają się coraz bardziej wymagający wobec przyszłych inwestycji. Wygodny niedrogi dom, dopasowany do potrzeb jego mieszkańców, a do tego ekonomiczny w eksploatacji to główne wymagania wobec inwestorów, którzy aby sprostać zadaniu, coraz częściej odchodzą od budownictwa pasywnego w kierunku energooszczędnym. Budynek energooszczędny doskonale wpisuje się w kanony ekologii, dzięki m.in. wykorzystaniu źródeł odnawialnych energii. W takich domach również przesłony okienne powinny wpisywać się w przyjęte koncepcje. Podpowiadamy, jakie przesłony będą dobrym rozwiązaniem.

Budynek energooszczędny, czyli jaki?

Budynek energooszczędny różni się od pasywnego dość istotnymi cechami odnośnie samej konstrukcji. Bryła budynku powinna być zwarta, najlepiej na rzucie prostokąta, stosunek przegród zewnętrznych do jego kubatury musi być jak najmniejszy. Do ocieplania bryły stosuje się grubszą warstwę niż zwykle, a w celu zminimalizowania występowania mostków termicznych całkowicie rezygnuje się z balkonów. Budynek powinien być szczelny, dzięki dobrze zamontowanym oknom i drzwiom o jak najmniejszym współczynniku ciepła. Od południa umieszcza się najbardziej przeszkloną elewację, dzięki czemu do budynku wpuszcza się jak największą ilość światła, co ma duże znaczenie w okresie grzewczym. Od północy zaś lokuje się najmniejszą powierzchnię elewacji, która charakteryzuje się ograniczoną ilością okien.

Sekret budynków energooszczędnych tkwi w ich odpowiednim zaprojektowaniu i rozplanowaniu układu pomieszczeń, elewacji oraz okien, a także w dobrze przemyślanym systemie instalacji. Nowoczesny system wentylacji oraz ogrzewania dają nieraz o wiele lepsze efekty niż zwiększanie warstwy izolacji ścian.

W jaki sposób, przesłony okienne pomagają obniżyć temperaturę wewnątrz?

Budynek energooszczędny to dobrze przemyślana i zaprojektowana maszyna do oszczędzania. Wzniesiony zgodnie z najnowszą wiedzą techniczną i obowiązującymi standardami, pozwala poczynić duże oszczędności i znacząco ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Każdy nowy element budynku powinien być w zgodzie z przyjętymi kryteriami, a dotyczy to również przesłon okiennych.

Przesłony okienne cieszą się niesłabnącą popularnością już od wielu lat, a składają się na to nowoczesny design, uniwersalność zastosowania, łatwość montażu i utrzymania w czystości. Pełnią one funkcję przede wszystkim praktyczną, polegającą na zaciemnianiu pomieszczenia i ograniczaniu dopływu promieni słonecznych, a także na zapewnieniu intymności mieszkańcom. Nie do przecenienia jest ich wartość estetyczna, dzięki czemu stają się niebanalną ozdobą okna i całego wnętrza.

Przesłony okienne zawdzięczają funkcję zaciemniającą przede wszystkim wyjątkowej konstrukcji i materiałowi z którego są wykonane. Specjalna tkanina o odpowiednio grubym splocie i odpowiedniej impregnacji skutecznie odbija promienie UV, blokując ich przedostawanie się do wewnątrz i nagrzewanie się pomieszczenia.

Najlepsze rozwiązanie na okno w budynku energooszczędnym

Najlepsza przesłona okienna to taka, która przede wszystkim skutecznie chroni przed zbytnim nasłonecznieniem, odbijając promienie UV, ale też zaciemnia pomieszczenie i stanowi jego dekorację. Wobec budynku energooszczędnego stawia się szereg kryteriów do spełnienia, dlatego przesłony okienne powinny się w nie w jak największym stopniu się wpisywać.

W tej roli świetnie sprawdzą się rolety zewnętrzne, które stanowią znakomitą barierę dla wpadającego słońca. Pozwalają znacząco obniżyć temperaturę wewnątrz budynku, zapewniając komfort przebywania w nim. Pod tym względem są nie do przebicia. Ich przewagą nad tradycyjnymi przesłonami jest wysoko zautomatyzowany inteligentny system, który pozwala na sterowanie urządzeniem nawet z najodleglejszego miejsca na Ziemi.

Dobór odpowiedniej przesłony okiennej zapewni komfort przebywania w pomieszczeniu i zagwarantuje stylowe wykończenie okien. Firma Solaro zapewnia fachową pomoc w wyborze odpowiednich produktów, wsparcie techniczne oraz serwis.

Informacja prawna