Pościel bawełniana – znana i ceniona od lat

Pościel bawełniana od lat cieszy się niemalejącą popularnością. Mimo mnogości dostępnych na rynku materiałów, bawełna zdobyła serca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Co warto wiedzieć o tym materiale? Jakie zalety ma pościel z bawełny?

O bawełnie słów kilka

Bawełna była znana już w starożytnym Egipcie. Klika tysięcy lat temu uprawiano ją także w Indiach oraz Ameryce Południowej. Nic dziwnego – panujący tam klimat tropikalny zapewnia optymalne warunku wzrostu dla tej rośliny. Masowa produkcja włókna z bawełny na gruncie europejskim, szczególnie brytyjskim, rozpoczęła się razem z wynalezieniem specjalnych maszyn włókienniczych w XVIII w.

Współcześnie bawełna jest uprawiana w wielu krajach, najczęściej w tych leżących na obszarze zwrotnikowym lub podzwrotnikowym. Uprawa tej rośliny wymaga dużo czasu i pracy. W krajach biedniejszych jej zbiór nadal często odbywa się ręcznie, w tych bogatszych głównie maszynowo. Najwięcej bawełny eksportują Stany Zjednoczone, Uzbekistan, Egipt i Meksyk.

Bawełna – wykorzystanie

Bawełna jest wykorzystywana przede wszystkim w przemyśle tekstylnym. Sprawdza się jednak także w produktach innego przeznaczenia, takich jak:

  • materiały opatrunkowe,
  • filtry do kawy,
  • papier (m.in. banknoty),
  • sieci rybackie,
  • proch strzelniczy,
  • karma dla zwierząt hodowlanych.

Szerokie zastosowanie ma także olej z bawełny, głównie w przemyśle spożywczym i medycznym. Znajduje się w tłuszczach kuchennych czy margarynie, a także w medykamentach do leczenia oraz zapobiegania miażdżycy.

Pościel bawełniana – właściwości

Bawełna to materiał naturalny, dużo korzystniejszy dla zdrowia niż tkaniny syntetyczne. Łatwo utrzymać ją w czystości, a ponadto może być prana w wysokiej temperaturze, co skutecznie zabija szkodliwe mikroorganizmy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci i alergików. Nie wymaga krochmalenia. Co prawda dosyć łatwo się gniecie, ale jej prasowanie nie sprawia żadnych kłopotów. Poza tym zagniecenia szybką znikają podczas używania pościeli bawełnianej.

Wybierając pościel z bawełny, warto pamiętać o tym, że niekiedy są do niej dodawane włókna syntetyczne. Mają one zwiększać trwałość tkaniny, jednak negatywnie wpływają na jej właściwości. Chcąc mieć pewność, iż dostanie się pościel z czystej bawełny, najlepiej wybrać sprawdzony sklep z pościelą bawełnianą.

Pościel bawełniana – zalety

Wysokiej jakości pościel bawełniana posiada szereg zalet. Jest bardzo przyjemna w dotyku, zatem ułatwi odprężenie się po ciężkim dniu. Zapewnia komfort termiczny, gdyż dobrze trzyma ciepło, ale jest także przewiewna, więc skóra może oddychać. Zimą utrzymuje optymalną, niezbyt niską temperaturę, a latem daje przyjemny chłód. Pościel z bawełny ma właściwości higroskopijne, więc bez problemu wchłania wilgoć. Z pewnością zostanie to docenione podczas upałów lub gorączki, kiedy organizm mocno się poci.

Niewątpliwą zaletą pościeli bawełnianej jest jej różnorodność. Bawełnę łatwo można pofarbować i udekorować intrygującymi wzorami. Dzięki temu pościel z bawełny jest dostępna w niezliczonych wzorach i kolorach. Pozwala to na wybranie pościeli idealnie pasującej do wystroju sypialni, zwłaszcza jeśli przejrzy się ofertę, jaką ma specjalny sklep z pościelą bawełnianą.

Pościel bawełniana nie bez powodu jest tak ceniona i popularna. Gwarantuje spokojny, głęboki sen, który daje energię na cały dzień. Dodatkowo jest wytrzymała, więc będzie niezawodnie służyła przez wiele lat, nie tracąc swoich właściwości i wizualnego piękna.

Informacja prawna