Płyta grzewcza staje się coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnej kuchenki. Najistotniejszą różnicą, jaką zauważyć można na pierwszy rzut oka, jest prosta konstrukcja pozbawiona piekarnika. Wbrew pozorom nie jest jednak jej wadą, wręcz przeciwnie – w ten sposób możesz zachować w Twojej kuchni lekki, minimalistyczny wygląd. Jakie cechy ma płyta gazowa, a co charakteryzuje płytę indukcyjną? Podpowiadamy, jaki sprzęt wybrać.
Płyta indukcyjna – jak to działa?
Działanie płyty indukcyjnej opiera się na szybko zmieniającym się polu magnetycznym. Oznacza to, że naczynie postawione na płycie nagrzewa się niemal błyskawicznie. Co ważne, w przypadku płyty indukcyjnej nagrzewa się tylko jej fragment. Uruchamiając ją masz możliwość ustawienia dokładnej temperatury oraz wielkości nagrzewającej się części płyty. Urządzenie jest również precyzyjne, ponieważ nagrzewa tylko konkretny fragment naczynia, dlatego ciepło nie jest emitowane do otoczenia. Urządzenie nie wykorzystuje gazu ziemnego, dlatego używanie płyty indukcyjnej eliminuje również ryzyko ulatniającego się gazu.
Jeśli w Twoim domu są dzieci lub zwierzęta, które mogą niechcący uruchomić płytę, wybierz model z blokadą przycisków. Są one dostępne między innymi wśród płyt grzewczych marki Electrolux: https://www.neo24.pl/agddozabudowy/plytydozabudowy/plytyindukcyjne.html?producent=electrolux pod tym linkiem znajdziesz wybór najpopularniejszych modeli tej marki.
Czy płyty indukcyjne mają wady?
Nie da się ukryć, że jedną z nich jest cena. Koszt zakupu czteropalnikowej płyty indukcyjnej to minimum 1000 złotych. Dodatkowym wydatkiem może okazać się również zakup dodatkowych garnków, ponieważ nie wszystkie nadaja się do przyrządzania posiłków na indukcji. Do gotowania na płycie indukcyjnej nie nadają się takie materiały jak szkło, ceramika i metale nieprzyciągające magnesu.
Tańszy klasyk: płyta gazowa
Podstawową różnicą między płytą gazową i indukcyjną, którą dostrzeżesz już na pierwszy rzut oka, są palniki. Umożliwiają one przyrządzenie posiłków w tradycyjny sposób, na ogniu. Płyta gazowa umożliwia korzystanie z każdego rodzaju garnków i patelni, a jej koszt jest nawet trzykrotnie niższy od płyty indukcyjnej. Do kosztów dodać należy także eksploatację, znacznie mniej kosztowną niż w przypadku. Jeśli lubisz gotować zróżnicowane posiłki, poszukaj płyty wyposażonej nie tylko w tradycyjne palniki, ale również w taki, który ułatwia gotowanie w woku.
Kiedy płyta gazowa nie jest rozwiązaniem?
Chociaż tego rodzaj wyposażenie ma swoje zalety, to nie brakuje również przeciwskazań do jego użytkowania. Jednym z nich jest brak przyłącza gazu, co jest częstym problemem w nowym budownictwie. W takim wypadku podłączenie dodatkowej instalacji może sprawić, że instalacja płyty gazowej nie będzie się zwyczajnie opłacać. Inną wadą płyt gazowych jest znacznie większe ryzyko poparzenia, spowodowane pracą przy płomieniu.
W Neo24 znajdziesz również inne elementy wyposażenia kuchennego, które wykorzystasz zarówno w kuchni zabudowanej, jaki wolnostojącej.