Ile kosztuje wybudowanie domu? W jaki sposób można zaoszczędzić?

W sytuacji gdy zdecydowałeś się na budowę domu, musisz zadać sobie kluczowe pytanie: “ile wyniesie Cię budowa domu?”. Ceny zaczynają się od 4 000 – 4 500 złotych za 1 metr kwadratowy. Mowa o średnim standardzie. Możesz jednak poszukać oszczędności. Wtedy cena może być nawet o 20 procent mniejsza.

Analiza kosztów budowy domu jednorodzinnego pokazuje, że przez ostatnie lata nie było znaczących zmian w kosztach budowy. Cena ta oscyluje od dłuższego czasu wokół wartości 4 000 zł za metr kwadratowy. Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią o wybudowaniu 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej w cenie 4132 zł (I kwartał 2019 roku). Deweloper płaci wykonawcy około 4 000 zł, a sam sprzedaje mieszkanie za 4 500 zł. Wiadomo, deweloper musi też zarobić. Za taką sumę można na własną rękę wybudować dla siebie dom pod klucz w przyzwoitym standardzie. Oczywiście, ceny mieszkań oraz budowy domu różnią się zależnie od lokalizacji. Najwięcej zapłacimy w Warszawie. Tam ceny mieszkań są najwyższe w Polsce. Sporo także wydamy w innych dużych miastach, takich jak: Poznań, Wrocław, Łódź lub Kraków. Najtaniej jest w województwie podlaskim oraz świętokrzyskim. Dlatego warto dokładnie przemyśleć lokalizację budowy domu. To może oznaczać spore oszczędności dla portfela. Trzeba również uwzględnić działkę. To dodatkowe koszty.

Krótsza droga do budowy własnego domu

Można zdecydować się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Domy oferowane przez deweloperów na rynku pierwotnym wahają się od 3 500 do 5 500 zł za 1 metr kwadratowy. Jeśli zamierzasz kupić dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych, wtedy trzeba liczyć się z wydatkiem w granicach od 500 000 do 800 000 tysięcy złotych. W sytuacji, w której zamierzasz nabyć dom w stanie deweloperskim, musisz liczyć się z wydatkiem od 3 000 do ponad 4 000 złotych za 1 metr kwadratowy. Trzeba także doliczyć koszty działki oraz dodatkowo 20 procent na prace wykończeniowe. Wybudowanie dużego domu o powierzchni aż 150 metrów kwadratowych wyniesie Cię od 700 000 złotych za metr kwadratowy. Można jednak poszukać oszczędności, wybierając tańszy projekt domu.

Sposoby na obniżenie kosztów budowy domu

Zwykle nie decydujemy się na budowę domu własnymi rękami (tak zwany system gospodarczy). Nie angażujemy do pracy naszego wujka, który jest emerytowanym budowlańcem. Coraz częstszą praktyką jest zlecenie kolejnych etapów budowy doświadczonym i fachowym firmom. W ten sposób stajemy się deweloperami. Rola szefa budowy domu wymaga solidnego przygotowania się. Ile razy się zdarza, że po zakończeniu etapu stanu surowego, patrzysz z sumą na postawiony dom i myślisz, że już prawie jest gotowy. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że stan surowy to zaledwie 30 procent inwestycji. Pracując samemu na własnej budowie oraz angażując swoją rodzinę, można sporo zaoszczędzić. Oszczędności będą niewielkie, ale będą.

Teraz już wiesz wszystko o kosztach budowy domu. Artykuł ten uświadomił Cię w tej materii. Wiesz także, jak znaleźć oszczędności na różnych etapach budowy własnego, pięknego domu.

Informacja prawna