Jak usunąć tłuste plamy ze ścian?

W kuchni są codziennością, ale tłuste plamy na ścianie mogą pojawić się w każdym pomieszczeniu. Ich sprawcami bywają dzieci, zwierzęta bądź my sami, na przykład gdy przez nieuwagę dotkniemy ściany przetłuszczonymi palcami. Na szczęście zabrudzeń tego typu można się pozbyć bez śladu, pod warunkiem, że zadziałamy szybko i skutecznie. Podpowiadamy, jak usunąć tłuste plamy ze ściany.

Większość współcześnie stosowanych farb do malowania ścian, a szczególnie te stosowane w  kuchni, są do pewnego stopnia odporne na ścieranie i mycie. Przed wyborem metody usuwania zabrudzenia warto jednak zajrzeć do karty technicznej farby, w której powinny znajdować się wskazówki dotyczące sposobu usuwania plam powstałych na pomalowanej nią powierzchni. Więcej wskazówek dotyczących radzenia sobie z zabrudzeniami tego rodzaju znaleźć można tutaj: https://www.dekoratorium.pl/en/jak-usunac-tluste-plamy

Warto również pamiętać, że zbyt intensywne przecieranie lub szorowanie może doprowadzić do naruszenia powłok farby, co grozi przebarwieniami. Zmywając ścianę ubrudzoną tłuszczem unikaj więc szorowania i stosowania ostrej części gąbki, żeby nie naruszyć powłoki.

Jak usuwać tłuste plamy ze ścian?

Tłuste plamy należy usuwać niezwłocznie – im dłużej czekasz, tym trudniej będzie je zmyć. Jeśli do zmywania używasz wody, sięgaj po przefiltrowaną lub pochodzącą ze zmiękczającego filtra, ponieważ twarda woda utrudnia wywabianie tłustych plam.

Do usuwania tłustych plam ze ściany możesz użyć:

Łagodnego detergentu i gąbki: wilgotną gąbką z płynem do mycia naczyń przetrzyj plamę na ścianie, a gdy plama się spieni, usuń ją za pomocą tej samek gąbki zmoczonej wyłącznie wodą. Na koniec zbierz nadmiar wilgoci ze ściany za pomocą papierowego ręcznika.

Płynu do mycia szyb: najpierw spryskaj płynem tłustą plamę, a następnie poczekaj, aż środek wyparuje. Wówczas plama powinna zniknąć wraz preparatem.

Papierowego ręcznika i talku/mąki ziemniaczanej: najpierw przyłóż do ściany papierowy ręcznik, by zebrać tłuszcz z jej powierzchni. Pozostałość po plamie zasyp talkiem lub mąką ziemniaczaną, która wchłonie resztki tłuszczu. Na koniec strzep proszek ze ściany – po plamie nie powinno być śladu.

Pianki do golenia: należy nałożyć ją na ścianę, pozostawić na godzinę i zetrzeć suchą ściereczką. Skondensowane w piance mydło powinno skutecznie pozbyć się zabrudzeń.

Przed zastosowaniem któregokolwiek z powyższych sposobów, warto przetestować go na małym, niewidocznym fragmencie ściany, by nie pozostać z plamą jeszcze większą od obecnej.

Czym zamalować tłustą plamę na ścianie?

Jeśli powyższe sposoby usuwania tłustych plam ze ściany nie zdadzą egzaminu, zabrudzenie należy zamalować. Do tego celu nie nada się jednak każda farba, ponieważ standardowe często nie są w stanie przykryć tłustego zacieku – niezależnie od liczby warstw pozostaje on widoczny. W takim wypadku warto sięgnąć po specjalistyczną emulsję do malowania zacieków i plam, która skutecznie maskuje tłuste zabrudzenia. Farby tego typu zazwyczaj występują w wąskiej gamie odcieni lub po prostu są białe, dlatego produkt tego typu można potraktować jako podkład, który po wyschnięciu zostanie pokryty kolorem docelowym.

Alternatywą wobec użycia farby do plam może być  mechaniczne pozbycie się zabrudzenia poprzez zeszlifowanie, najlepiej z wierzchnią warstwą tynku, jeśli istnieje podejrzenie, że tłuszcz mógł wniknąć w głąb ściany, na przykład w związku z upływem czasu. Otwór należy wypełnić szpachlą i wyrównać powierzchnię, a całość zamalować na nowo.

O tłustych plamach warto pamiętać jeszcze przed ich wystąpieniem, odpowiednio zabezpieczając ścianę przed zabrudzeniami tego typu na etapie malowania. W tym zadaniu pomaga zastosowanie farby gruntującej przed właściwą, co pozwala zmniejszyć podatność ściany na przenikanie zabrudzeń oraz ułatwia zmywanie tych już powstałych.

Podobne posty:

  • Odkurzacz workowy czy bezrowkowy?Odkurzacz workowy czy bezrowkowy? Odkurzacz to podstawowe urządzenie które umożliwia szybkie zebranie kurzu, nieczystości i zaprowadzenie porządku w domu. Dzięki swoim funkcjom może bardzo ułatwić sprzątanie lub gdy nie […]
  • Mała łazienka jak ją dobrze urządzić ?Mała łazienka jak ją dobrze urządzić ? Posiadając mieszkanie w bloku często jest ono niewielkich rozmiarów, a każdy chciałby mieć ładnie urządzoną kuchnie czy też łazienkę. Urządzenie małej łazienki tak żeby jednocześnie była […]
  • Wybieramy sprzęt do kuchni! Płyta gazowa czy indukcyjnaWybieramy sprzęt do kuchni! Płyta gazowa czy indukcyjna Płyta grzewcza staje się coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnej kuchenki. Najistotniejszą różnicą, jaką zauważyć można na pierwszy rzut oka, jest prosta konstrukcja […]
  • Bojler elektryczny do podgrzewania wody w domuBojler elektryczny do podgrzewania wody w domu Sposób podgrzewania wody w domu, to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć podczas budowy. Nie wszędzie można doprowadzić gaz, a budowanie kotłowni bywa bardzo kosztowne. Dlatego […]
  • Budowa domów szkieletowych – dlaczego warto się na nie zdecydować?Budowa domów szkieletowych – dlaczego warto się na nie zdecydować? W Polsce większość z nas przyzwyczajona jest przede wszystkim do klasycznych i tradycyjnych rozwiązań w zakresie budownictwa, jakimi są domy murowane lub betonowe. Przyszły inwestor, który […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]