Jak wymienić gniazdko na nowe, aby poprawnie działało?

Wymiana gniazda elektrycznego nie jest trudna, zatem z tym zadaniem można zmierzyć się samodzielnie. Niemniej decydując się na wykonanie tego zadania trzeba posiadać odpowiednią wiedzę. Jak zatem wymienić gniazdko nie korzystając z fachowej pomocy elektryka?

Kiedy trzeba wymienić gniazdko na nowe?

Gniazdko trzeba wymienić na nowe wówczas, gdy stare jest uszkodzone. Oznaką tego jest iskrzenie czy dziwne dźwięki, które to z niego dochodzą.
Niepokojącymi objawami uszkodzenia gniazdka są też ślady nadpalenia na obudowie oraz pobliżu otworów, do których wkłada się wtyczkę. Ponadto gniazdko warto wymienić, gdy występują na nim pęknięcia lub gdy mocno odstaje od ściany.

Jak przygotować się do wymiany gniazdka?

Wymianę starego gniazda elektrycznego na nowe warto zaplanować w dzień, bowiem wówczas jest dobra widoczność. Do wymiany potrzebny jest tylko śrubokręt oraz próbnik napięcia. Trzeba zawsze pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem wymiany wyłączyć prąd w mieszkaniu i sprawdzić dokładnie czy nie płynie on w gniazdku. W tym celu w nieco starszych instalacjach należy wykręcić bezpiecznik, natomiast w nowszych ustawić przełącznik w pozycji „off”.

Jak zdemontować zużyte gniazdko elektryczne?

Gdy mamy całkowitą pewność, że w gniazdku nie płynie prąd wówczas to możemy przystąpić do odkręcenia śrubki mocującej obudowę gniazdka. Zazwyczaj znajduje się ona na środku, pomiędzy otworami, w które wkładana jest wtyczka. W niektórych modelach dwie śrubki mocujące znajdują się po bokach gniazdka. Kolejną czynnością jest odkręcenie znajdującej się pod obudową metalowej puszki, do której to przykręcone są wszystkie przewody. Zwykle jest ona mocowana do ściany przy pomocy dwóch śrubek znajdujących się po bokach. Po ich odkręceniu trzeba wyjąć puszkę z gniazda, by uzyskać dostęp do kabli.

Przed odkręceniem przewodów warto zrobić im zdjęcie, bowiem dzięki temu w dalszym etapie prac będzie można sprawdzić ich układ oraz miejsce, w które dany przewód należy przykręcić.

Kable są zazwyczaj mocowane na dwa sposoby. W starszych instalacjach zazwyczaj na śrubki, a w nowszych za pomocą specjalnych zacisków. W pierwszym wypadku w celu wyjęcia kabli należy odkręcić śrubki, a w drugim zdjąć zaciski.

Jak zamontować nowe gniazdko?

Warto wiedzieć o tym, że można spotkać dwa rodzaje gniazd. Starsze są zazwyczaj bez bolca, a nowsze z uziemieniem, a więc z bolcem.
W starszych gniazdkach bez bolca znajdują się tylko dwa przewody: fazowy tzw. faza oraz neutralny tzw. zero. Natomiast w przypadku nowszych gniazd z bolcem występują trzy przewody, a każdy z nich ma inny kolor. Tak więc przewód napięciowy jest czarny lub brązowy, neutralny niebieski, natomiast przewód uziemiający żółto – zielony.

Przewód fazowy – czarny lub brązowy należy zawsze podłączyć do lewego zacisku, neutralny – niebieski do prawego zacisku a uziemiający – zielono – żółty do bolca, a więc zacisku górnego. Gdy końcówki kabli są za krótkie, żeby dobrze wejść w zaciski, wówczas to należy za pomocą szczypiec lub kombinerek zdjąć z nich odrobinę izolacji, a więc plastikowej osłony przewodu i dobrze zamontować w zacisku lub z pomocą śrubek, które to trzeba wkręcić.
Czynność tą należy zawsze wykonać solidnie i upewnić się, że przewody są dobrze zamocowane. W dalszej kolejności należy włożyć całą puszkę do gniazda i mocno przykręcić na dwie śrubki znajdujące się z boków gniazdka. Na sam koniec należy przykręcić plastikową osłonę gniazda.

Po wymianie starego gniazda należy włączyć główny włącznik zasilania w mieszkaniu i sprawdzić przy pomocy próbnika napięcia czy w zamontowanym gnieździe znajduje się prąd. Jeśli nie posiadamy próbnika, wówczas wystarczy podłączyć do gniazdka jakieś urządzania elektryczne. Jeśli działa ono poprawnie to wówczas możemy mieć pewność, że gniazdko zostało fachowo zamontowane.

Informacja prawna