Warsztat domowy – jak i gdzie go urządzić?

Warsztat domowy to bardzo częste pomieszczenie w domu, które służy to majsterkowania, naprawiania różnych rzeczy oraz trzymania narzędzi. W wielu domach warsztaty to komfortowa przestrzeń do pracy. Przed zaprojetkowaniem takiego miejsca warto wcześniej zastanowić się w jaki sposób je urządzić, w jakim miejscu dokładnie, gdzie będą się znajdowały poszczególne rzeczy oraz jakie czynności konkretnie będziemy wykonywać w naszym warsztacie. Wiele osób uważa, że warsztat przydomowy to niezbędna rzecz.

GDZIE URZĄDZIĆ WARSZTAT DOMOWY

Warsztat domowy najczęściej znajduje się w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu przy garażu. Czasem może to być jakiś dodatkowy pokój, który może być przeznaczony do przechowywania narzędzi. Często w warsztacie przechowuję się również meble ogrodowe, kosiarki lub drewno do kominka. Jeśli warsztat połączony jest z pomieszczeniem gospodarczym warto zainwestować w regały, które uniosą spore ciężary oraz będą pojemne.

Dobrze urządzić warsztat blisko garażu oraz wyjścia tak aby nie nosić zbędnego kurzu i brudu do domu. Najważniejsze jest to aby pomieszczenie to posiadało dostęp do prądu. Dodatkowym atutem byłoby umiejscowienie pralni obok warsztatu i garażu dzięki czemu po wykonanej pracy będzie można się przebrać w czyste ubrania. Komfort pracy zwiększy również naturalne światło, więc warto aby pomieszczenie posiadało okno. Jednak jeśli go nie ma dla lepszych efektów warto umieścić lampy. Istotna jest również wielkość pomieszczenia. Nie powinno ono być zbyt małe ale też nie za duże. Najlepiej aby było na tyle duże żeby pomieścić wszystkie potrzebne  rzeczy ale dbając o to aby wszystkie ważne rzeczy były pod ręką bez potrzeby dalekiego przemieszczania się.

Warto zwrócić uwagę na stan techniczny wybranego pomieszczenia. Powinno być to miejsce oświetlone, suche, ogrzewane, wentylowane i przygotowane do dłuższego przebywania w nim. Bardzo często piwnice oraz przygarażowe pomieszczenia nie spełniają takich wymogów ale można wybrać takie miejsce, które będzie jak najbardziej komfortowe.

JAK URZĄDZIĆ WARSZTAT DOMOWY

Warsztat domowy powinien być urządzony w sposób jak najbardziej funkcjonalny i komfortowy. Warto zastanowić się jakiego rodzaju czynności chce się wykonywać w warsztacie oraz jakie narzędzia mają się w nim znajdować. Do najważniejszych elementów na, które trzeba zwrócić uwagę podczas planowania przestrzeni warsztatu to:

  • porządny blat – powinien on być umieszczony na odpowiedniej wysokości oraz wykonany z wytrzymałego materiału, któremu nie zaszkodzą uderzenia. Obok można postawić wygodne krzesło, ponieważ niektóre rzeczy wykonuje się na siedząco,
  • gniazdka elektryczne – jeśli planujemy używanie elektronarzędzi niezbędny jest dostęp do prądu. Powinien on być łatwy i bezpieczny.
  • wieszaki na klucze – jest to świetny i bardzo wygodny organizer pozwalający na przetrzymywanie najważniejszych narzędzi w zasięgu ręki.
  • regały – często w warsztatach trzyma się rzeczy, które chcemy przechować na przykład do następnego sezonu. Dzięki regałom w warsztacie nie będziemy musieli tych rzeczy trzymać w domu.
  • składane meble – nadają się do pomieszczeń mniejszych, gdzie każdy centymetr się liczy. Mogą być one bardzo łatwe w przeniesieniu z miejsca na miejsce.

Ważnym elementem jest sposób rozmieszczenia rzeczy oraz wykorzystanie całego miejsca. Zarówno pod blatem jak i na ścianach można zagospodarować miejsce na przechowywanie narzędzi. Wykorzystać miejsca nad i pod stanowiskiem roboczym możemy za pomocą półek, ścianek lun pojemników. Funkcjonalne są również listwy na których możemy powiesić klucze, narzędzia ogrodowe lub inne rzeczy. Jeśli dobrze zaplanujemy rozmieszczenie każdej rzeczy i stworzymy osobne pudełka, listwy oraz półki nasz warsztat domowy będzie o wiele bardziej zachęcający do pracy i majsterkowania.

Porada dostarczona przez sklep internetowy z narzędziami – Tooles.pl

Informacja prawna