Odpływy liniowe czy punktowe?

odpływ pod prysznicem

Posiadanie prysznica bez brodzika wiąże się z dziesiątkami zalet jego użytkowania, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej hydroizolacji. Estetyczne i modne wnętrza łazienek w sklepach meblowych przyciągają setki zainteresowanych, jednak nie każdy wie, że za piękną aranżacją pomieszczenia stoi zespół specjalistów, którzy wiedzą, jak zabezpieczyć odpływy prysznicowe. Sprawdź, jak przeprowadzić izolację i zyskać piękną, ale i funkcjonalną kabinę łazienkową bez brodzika!

Odpływ Liniowy

Odpływ liniowy zwany inaczej listwą łazienkową spełnia funkcję elementu odprowadzającego wodę. Ze względu na ukrycie ujścia wody w podłodze, odpływy stanowią dyskretne wykończenie aranżacji łazienki, bez konieczności rezygnowania z funkcjonalności kabiny typu walk-in. W skład standardowego zestawu przeznaczonego do montażu odpływu liniowego wchodzą: korpus, syfon oraz osadnik, którego zadaniem jest gromadzenie zanieczyszczeń.

Odpływ liniowy umieszcza się w dowolnym miejscu na podłodze kabiny prysznicowej – jego umiejscowienie nie ma wpływu na zmniejszenie lub polepszenie efektywności odprowadzania wody. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego kąta spadkowego rury – to właśnie on chroni przed ewentualnym zalaniem łazienki.

Odpływy punktowe – charakterystyka

Odpływem punktowym nazywany wpust umieszczony w podłodze, spełniający funkcję samodzielnego odpływu lub dodatkowego zabezpieczenia przed nadmiernym rozlewaniem się wody. Zaopatrując się w odpływ punktowy, kupujesz cały korpus wraz z detalem odpływowym, osadnikiem i zamknięciem syfonowym, dzięki którym zamontujesz kompleksowy zestaw produktów polepszających bezpieczeństwo i efektywność stosowania odpływu.

W przypadku montażu odpływów punktowych należy zwrócić uwagę na miejsce jego umieszczenia (najczęściej w środkowej części podłogi prysznica) oraz kątem nachylenia podłogi, która powinna nakładać się na odpływ na tzw. kopertę.

Zalety kabiny walk-in i montażu odpływów prysznicowych

Kabiny typu walk-in każdego dnia zyskują coraz większą popularność, głównie ze względu na nieocenione zalety, a w tym:

  • możliwość zaaranżowania większej przestrzeni w łazience,
  • designerski wygląd pomieszczenia,
  • połączenie funkcjonalności z wygodą użytkowania,
  • łatwość w utrzymaniu czystości,
  • przystosowanie kabiny walk-in do osób z niepełnosprawnością, ograniczeniami motorycznymi czy osób starszych.

Odpływy prysznicowe można montować zarówno w podłogach, jak i ścianach (murowanych lub szkieletowych). W związku z czym odpowiedni produktu należy dobrać nie tylko do wymiarów łazienki, ale również miejsca montażu czy wybranego modelu odpływu.

Jaki odpływ prysznicowy wybrać?

W pierwszej kolejności naszą uwagę powinna zwrócić wartość tzw. przepustowości (dobry wynik oscyluje na poziomie ok. 40-50 l/min), która gwarantuje komfort i bezpieczeństwo użytkowania kabiny prysznicowej typu walk-in. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe technologie odpływów prysznicowych odpowiedzialne m.in. za ochronę przed wydobywaniem się przykrych zapachów czy cofaniem wody. Przy wyborze odpływów specjaliści pomagający w doborze odpowiedniego produktu powinni zapytać również o rodzaj powierzchni, do której montowany jest upust podłogowy. Niektóre modele odpływów prysznicowych przeznaczone są jedynie do montażu z płytkami ceramicznymi, a niektóre do konstrukcji drewnianych.

Kluczowym aspektem przy montażu i wyborze odpływu jest zapewnienie odpowiedniej hydroizolacji, odpowiedzialnej za stały i bieżący odpływ wody oraz izolacji przeciwwilgociowej. Jedynie w ten sposób właściciele kabiny prysznicowej bez brodzika wyeliminują prawdopodobieństwo przeciekania wody oraz jej nadmiernego wsiąkania. Wieloletni komfort użytkowania gwarantują jedynie wysokiej klasy odpływy prysznicowe, których dziesiątki posiadamy w stałej ofercie naszego sklepu!

Informacja prawna