Metr bieżący a metr kwadratowy. Jaka jest różnica, jak liczyć metry?

W Polsce z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na posiadanie własnego domu, czy mieszkania. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie własnej budowy. Niezależnie jednak od tego, czy w planach jest duża rezydencja, a może tylko remont małej kawalerki, warto zaznajomić się z pewnymi pojęciami, by uniknąć sporych błędów i wydania zbyt dużej ilości pieniędzy. Zapewne przynajmniej jeden raz każdy człowiek spotkał się z pojęciami metr bieżący i metr kwadratowy. Czy obie frazy mogą być używane zamiennie? A może istnieje między nimi duża różnica? Jeśli tak, to jaka?

Odpowiedni dobór materiału, a użycie prawidłowej terminologii

Metry towarzyszą człowiekowi na każdym kroku. Już od małego na lekcjach matematyki obliczamy zadania. Na co dzień ta wiedza bardzo się przydaje, zwłaszcza w trakcie planowania zakupu materiałów budowlanych. Większość towarów podawana jest w oznaczeniach m kwadratowy . Bardzo często producenci proponują atrakcyjne rabaty, jeśli klient zdecyduje się na daną długość. Jak nie dać się oszukać? Wystarczy wiedzieć, co kryje się pod daną terminologią.

Jak nie dać się oszukać i obliczyć odpowiednią długość?

Zanim zdecydujemy się na zakupy, warto poznać bliżej oznaczenia, bowiem może się okazać, że 1 metr nie zawsze jest taki sam.
Pod hasłem metr bieżący kryje się jednostka długości, która określa dokładnie pomiar i nic poza tym. Jest to faktyczne określenie stanu rzeczy. Wiedza ta sprawdzi się wtedy, gdy na przykład sprawdzamy, czy dany blat zmieści się pod oknem, albo gdy potrzebna jest drewniana listwa, która ma dokładnie 1 metr długości.
Należy jednak nieco uważać z przedmiotami, które są nawijane na wałek, albo ulegają skręceniu. Naciągnięty materiał, a ten zwinięty, mają zupełnie inny pomiar. Zatem przed udaniem się do sklepu, warto jeszcze raz, kontrolnie, sprawdzić, ile materiału tak naprawdę nam potrzeba.

Prawidłowe obliczenia uchronią przed pomyłką oraz nadmiernymi kosztami

Osoby, które od zawsze na bakier były ze wszelkimi obliczeniami, warto by dwukrotnie przeanalizowali swoje obliczenia. Sprawdzi się także odświeżenie elementarnej wiedzy z lekcji matematyki, kartka, kalkulator i miara.
Przypomnijmy, że metr kwadratowy to jednostka pola powierzchni w układzie matematycznym. Oznacza to, że wystarczy pomnożyć ze sobą dwa wymiary: długości i szerokości, by uzyskać wynik całej przestrzeni.
m kwadratowy 1metr x 1metr

Zastosowanie pomiarów w codziennym życiu

Wyobraźmy sobie, że w kuchni znajduje się stół, który chcemy odświeżyć. W tym celu planujemy zakup wysokiej jakości farby ze sklepu. Wyszukujemy zatem specjalną miarę i dokonujemy pomiaru długości, czyli sprawdzamy, jaki jest metr bieżący.

W ten sposób wiemy, że długość stołu to 3 metry, a jego szerokość- 2 metry. Mnożymy ze sobą dwa wyniki i otrzymujemy, że potrzebujemy tyle farby, aby pokryć dokładnie 6 metrów kwadratowych.
Jak możemy zaobserwować m kwadratowy jest wartością znacznie większą i dotyczy całego środka blatu, łącznie z krawędziami. Gdybyśmy poprzestali tylko na spisaniu, jaki metr bieżący występuje na długości, albo na boku niejako zrobilibyśmy tylko połowę potrzebnych obliczyć. Jest to niezwykle istotne, gdy planujemy wypełnić daną przestrzeń jakimś materiałem, na przykład: farbą, kostką, płytkami.

Znajomość pomiarów, a ceny usług budowlanych

Zaskakujące dla wielu klientów są cenniki usług, jakie trzeba zapłacić za pracę ekip remontowych. I tu można napotkać dużą rozbieżność pomiędzy kosztami za dane metry.
Najpowszechniej fachowcy rozliczają swoją pracę na metr bieżący. Oznacza to, że zapłacimy za to, ile materiału uda się mu założyć w danym czasie. Jest to dobre rozwiązanie, gdy planujemy: montaż parapetów, wstawianie okien, uzupełnianie ubytków w elewacji.
Cennik usług remontowych może również zawierać informację o kosztach, jakie trzeba ponieść za metr kwadratowy. Do takich prac zaliczyć można: malowanie, gipsowanie, zrywanie tapety, wylewanie betonu, układanie płytek.

Sprawdzaj, czytaj i dopytuj-czyli co kryją budowlane kosztorysy

Ten sam remont wykonany w dwóch różnych miejscach może się diametralnie różnić, nawet gdy za oba stany odpowiada ta sama ekipa remontowa. I za każdym razem robi to uczciwie! Przestrzegamy zatem przed jedną z powszechnych praktyk.
Należy dokładnie wczytać się w propozycję kilku firm świadczących swoje usługi. Może się bowiem okazać, że jedni przyjmują stawkę za 1 m kwadratowy , a inni za to samo za 1 metr bieżący! Zatem warto policzyć i porównać oba warianty. Niejednokrotnie decydując się na tańszy wariant, zaoszczędzimy znaczną kwotę pieniędzy.

Sklepowe oferty

Na całe szczęście w sklepach z materiałami budowlanymi coraz częściej spotkać można wykwalifikowanych sprzedawców. Więc nawet, gdy nie jesteśmy pewni, czy prawidłowo dokonaliśmy pomiarów, warto zasięgnąć porady. Błędy w obliczeniach mogą zdarzyć się każdemu, jednak należy próbować okiełznać każdy m kwadratowy .

Informacja prawna