Od czego zacząć budowę domu. Krok po kroku

Każdego roku eksperci z Kalkulatorów Budowlanych szacują koszty budowy domu, wraz z nastaniem nowego roku. Tym razem mowa oczywiście o roku 2019. Poprzedni rok był niezwykle ciekawy, ponieważ ceny zwiększały się szybciej, aniżeli w roku 2017. Przeciętne koszty budowy domu w stanie surowym wzrosły o mniej więcej 7 procent. W przypadku stanu deweloperskiego wzrost sięgał aż 9 procent. To oznacza, że przeciętny Polak będzie musiał pracować o rok lub nawet dwa lata dłużej, żeby wybudować własny dom.

Trzeba także zauważyć, że firmy budowlanej otrzymują wynagrodzenie za budowę domu i oscyluje ona wokół wartości kilkudziesięciu procent kosztów budowy domu. Ważnym aspektem jest wybór właściwej firmy, która podejmie się budowy. Trzeba zwracać uwagę na cenę robocizny oraz opinie innych osób w internecie. To ważne, aby wybrać rzetelną i uczciwą ekipę budowlańców.

W roku 2018 zanotowano wzrost cen w budowlance. Zauważalny także był niedobór pracowników oraz wyższe ceny materiałów budowlanych. To spowodowało, że wzrost kosztorysu wybudowania domu jednorodzinnego w 2019 roku. Na skutek tego, ceny budowy domu wzrosły od 8, 3 do 9, 3 procent. To niestety sporo. Gdy mowa o przeciętnym Polaku, który zarabia 3 500 zł na rękę, wtedy musi pracować około sześciu miesięcy dłużej, żeby pozwolić sobie na budowę domu.

Formalności związane z budową domu jednorodzinnego

Koniecznie trzeba wykonać kalkulację od stanu surowego do otwartego. Skompletowanie odpowiedniej dokumentacji budowlanej jest dosyć kosztowne. Zanim rozpoczniesz budowę, musisz zobowiązać się do spełnienia różnych formalności. Są nimi na przykład: mapa geodezyjna, obrys budynku oraz zatrudnienie kierownika budowy. Wszystko jest związane z projektem, który wcześniej kupiłeś. Koszty domu wynikają również z wartości gotowego projektu. Można zdecydować się na projekt indywidualny lub od architekta. Pierwsza opcja to koszt od 1 700 do 4 000 złotych oraz trzeba przeznaczyć od 1 200 do 2 500 złotych na adaptację do lokalnych warunków terenowych. Gdy zdecydujesz się na projekt domu, który ma być wykonany na zamówienie, musisz liczyć się z kosztami od 5 000 do 10 000 złotych. Cena zawiera w sobie kompletny projekt od architekta, który wykonywany jest na zamówienie w oparciu o specyfikę Twoich wymagań i oczekiwań.

Ile wyniesie cena budowy domu?

Budowę zaczyna się oczywiście od postawienia fundamentów. Koszty ich wybudowania zależy od poszczególnego projektu. Gdy planujesz wybudować dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych, konieczne jest wybudowanie piwnicy. Zwróćmy uwagę, jakie są koszta związane ze stanem surowym otwartym.

Ile kosztuje wybudowanie niewielkiego domu jednorodzinnego w stanie surowym zamkniętym? Informacje na rok 2019.

Kosztorys dotyczy budynku parterowego o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Jaka jest cena wybudowania takiego domu? Wszystko zaczyna się od fundamentów. Koszt ich wykonania wyniesie niecałe 30 000 złotych. W tej kwocie zawierają się materiały budowlane (21 000 złotych) oraz robocizna firmy budowlanej (ponad 9 000 zł). Wycena dotyczy prac ziemnych. Trzeba dokonać wykopu około 1 metra. Następnie trzeba wykonać ławy fundamentowe. Bierzemy pod uwagę ławy wykonane z betonu klasy C20/25 o przekroju 40 x 60 centymetrów. W dalszej kolejności należ wykonać ściany fundamentowe z bloczków betonowych. Oszacowanie kosztów uwzględnia także izolację termiczną ścian zewnętrznych oraz płytę betonu chudego.

Jakie etapy wyróżniamy w odniesieniu do budowy fundamentów oraz ile to kosztuje?

Gdy mamy już fundamenty, następnie trzeba wznieść ściany nośne. Wykonuje się je z betonu komórkowego. Dla domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, powierzchnia ścian nośnych wyniesie mniej więcej 150 metrów kwadratowych. Wszystkie materiały budowlane będą kosztować w takim wypadku powyżej 7 400 złotych. Oprócz tego trzeba uwzględnić zapłatę murarzowi. To dodatkowy koszt o wartości 6 900 zł.

Jeśli chodzi ściany działowe, wtedy wykorzystuje się cieńsze bloczki. Budulcem również jest beton komórkowy. Natomiast powierzchnia tych ścian będzie wynosić około 70 metrów kwadratowych. Murarzowi trzeba będzie zapłacić wyżej niż 3 000 złotych.

W tym artykule wyjaśniłem Ci proces budowy domu krok po kroku, z czym się to wiąże oraz ile kosztuje. Mam nadzieje, że wpis ten jest pomocny i uświadomi Cię na czym polega budowanie własnego domu. Koniecznie zastanów się nad wyborem rzetelnej, sprawdzonej i przede wszystkim uczciwej firmy budowlanej, która zbuduje Twój piękny dom. Musisz postawić na jakość oraz wziąć pod uwagę koszty robocizny. Nie zapomnij podpisać umowy z szefem firmy, żeby nie rozczarować się w trakcie prac budowlanych.

Informacja prawna