Czy warto skorzystać z usług architekta? Ile za m2?

Każdy z nas marzy o tym, aby posiadać pięknie i gustownie urządzone mieszkanie. Gdy brakuje nam pomysłów na ciekawą aranżację wnętrz, to wówczas warto skorzystać z profesjonalnych usług architekta. Jaka jest cena tych usług?

Decydując się na samodzielne urządzenie mieszkania trzeba liczyć się z tym, że efekt końcowy może okazać się nie do końca zadowalający. Zatem zadanie to warto zlecić profesjonalistom. Wówczas to każdy klient może mieć gwarancję, że uzyska stylowe oraz funkcjonalne wnętrze, które to będzie robiło ogromne wrażenie nawet na najbardziej powściągliwych gościach.

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Często wystarczy niewielka ingerencja, aby optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie czy sprawić, aby nieustawny pokój stał się w pełni wygodny oraz funkcjonalny. Każdy doświadczony architekt doskonale wie, jak tego dokonać oraz potrafi posłużyć się takimi środkami, o których przeciętna osoba nie ma pojęcia. Warto zatem podjąć współpracę z architektem, niż tracić pieniądze oraz czas na niekończące się przemeblowania.

Architekt to kompetentna osoba, która potrafi fachowo przedstawić konkretne, rozwiązania i informacje o niezbędnych materiałach. W dodatku ma on dostęp do wielu atrakcyjnych promocji i zniżek. Ponadto potrafi uświadomić każdego klienta na czym może zaoszczędzić, a w co powinien inwestować większe pieniądze.

Zazwyczaj mieszkania zaprojektowane przez architekta posiadają większą wartość rynkową. W związku z tym wydatek poniesiony na usługi architekta mogą nam się zwrócić podczas sprzedaży mieszkania.

Spotkanie z architektem – jak się przygotować?

Przed podpisaniem umowy z architektem, trzeba najpierw umówić się na spotkanie wstępne, na które to warto zabrać plan mieszkania.

Niezbędne na pierwszym spotkaniu mogą również okazać się wycinki z gazet lub zdjęcia pobrane z Internetu z ciekawymi aranżacjami wnętrz, które to chcielibyśmy zastosować w swoim mieszkaniu.

Warto też przygotować listę rozwiązań, które to chcielibyśmy zastosować w swoim mieszkaniu oraz listę istotnych pytań np. czy architekt posiada sprawdzonych dostawców, czy ma dostęp do zniżek oraz czy posiada sprawdzoną ekipę remontową. Można go też poprosić o przykłady realizacji aranżacji wnętrz o podobnym metrażu, dzięki czemu mogą nasunąć się nam ciekawe pomysły na urządzenie własnego mieszkania.

Cena projektu koncepcyjnego

Pierwszym krokiem do stworzenia atrakcyjnego wnętrza z pomocą architekta jest przygotowanie projektu koncepcyjnego, który to przedstawia dwa lub trzy pomysły na zagospodarowanie wnętrza, przedstawione w formie kolorowych rzutów czy w postaci wizualizacji 3D. Tego typu projekt nie zawiera wymiarów ani szczegółów dotyczących użytych materiałów. Można się natomiast dowiedzieć z niego jak ma wyglądać wnętrze oraz gdzie moją być ustawione poszczególne sprzęty i meble oraz jak dobrać odpowiednie kolory.

Cena projektu koncepcyjnego wykonanego w profesjonalnym biurze projektowym waha się między 80 a 100 zł za metr kwadratowy. Natomiast, gdy zdecydujemy się na zatrudnienie samodzielnego architekta freelancera, to wówczas projekt będzie o połowę tańszy, a więc będzie kosztował ok. 50 złotych za metr kwadratowy. Jeszcze tańszą opcją jest wyszukanie w internecie studentów architektury, którzy to chętnie wykonają projekt koncepcyjny za ok. 20 złotych za metr.

Kompleksowy projekt wnętrza – co zawiera oraz ile kosztuje?

W projekcie kompleksowym zawarty jest zawsze projekt koncepcyjny oraz wykonawczy, a więc wszystkie szczegóły dotyczące realizacji. Zawiera on: ilość i rodzaj potrzebnych produktów i materiałów, rysunki techniczne z wymiarami, plan rozmieszczenia instalacji elektrycznej, teletechnicznej oraz wodnej.

Ponadto w projekcie tym znajdują się szczegółowe instrukcje prac, jakie to musi wykonać ekipa. Do projektu dołączony jest zawsze szczegółowy kosztorys poszczególnych produktów oraz prac ekipy remontowej.

Za tego typu usługę w biurze projektowym trzeba zapłacić od 130 do160 złotych za metr kwadratowy, natomiast u freelancera ok. 80 złotych. Z kolei początkujący architekci i studenci podejmują się wykonywania projektów kompleksowych za mniej niż 50 złotych.

Cena i korzyści kompleksowego projektu wnętrza z nadzorem

Nadzór autorski jest usługą, w ramach której wybrany architekt czuwa nad realizacją projektu. Wówczas to architekt w czasie wykonywania poszczególnych prac co jakiś czas przyjeżdża do mieszkania i kontroluje postępy poszczególnych prac.

Jeśli klient wykupi usługę w najszerszej wersji, to wówczas w ogólne nie musi uczestniczyć w pracach remontowych. Może też zapomnieć o czasochłonnych zakupach oraz wysiłku związanym z transportem.

Architekci oferujący tego typu usługę mają zazwyczaj zaufane ekipy, z którymi to współpracują. Oznacza to więc, że projekt zostanie zrealizowany zgodnie z naszymi oczekiwaniami i nie będziemy narażeni na to, że szef ekipy zmieni szczegóły wykonanego planu.

Koszt tego typu usługi świadczonej przez profesjonalne biura wynosi od 180 do 200 złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Z kolei niezależny architekt życzy sobie za tego typu usługę od 100 do 120 złotych za metr kwadratowy, a studenci podejmują się zleceń za cenę 50 – 80 złotych za metr.

We współczesnych czasach usługi architekta wnętrz są zawsze szyte na miarę potrzeb każdego klienta. Warto zatem z nich skorzystać, chcąc cieszyć się z posiadania pięknie oraz gustownie zaaranżowanego mieszkania.

Informacja prawna