Dlaczego warto kupić dobry materac?

Za kupnem kiepskiego materaca przemawia tylko jeden, i to bardzo słaby argument: niska cena. Za to zakup materaców przynajmniej średniej klasy można uzasadnić naprawdę mocno. Oto lista kilka argumentów, które dobitnie dowodzą, że warto wydać więcej pieniędzy, żeby się lepiej wysypiać.

Lepszy materac starcza na dłużej

Każdy, do kogo przemawiają argumenty o opłacalności, musi sobie samodzielnie to policzyć: można kupić niezbyt dobry materac, ale ten będzie się nadawał do wymiany po maksymalnie trzech latach. Można jednak wydać dwa czy trzy razy więcej, a korzystać z materaca przez lat kilkanaście. Owszem, jednorazowy wydatek zaboli, ale później można już zapomnieć o kolejnych kosztach, bo jedyne, co trzeba będzie robić, to przeprać pokrowiec z lepszego materaca.

Dobry materac ujmuje bólu

Wiele osób rano, po śnie, który teoretycznie powinien przynosić odprężenie, wstaje połamanych i obolałych. Powodem bardzo często jest materac niskiej jakości. Nawet jeśli początkowo jest on odpowiednio twardy, by stabilizować ciało w czasie snu, to już po paru miesiącach nie ma o tym mowy. Dobry materac utrzymuje swoją twardość i elastyczność przez długie lata. Nawet jeśli „pracuje”, to nadal stanowi idealne podparcie dla ciała, utrzymując je w wygodnej pozycji. Choć najlepiej w tej roli spisują się materace wielostrefowe, to taki bez podziału na kilka stref różnej twardości też podoła zadaniu, jeśli będzie odpowiednio wysokiej jakości. Wiele osób decyduje się także na materac termoelastyczny, który dostosowuje się kształtem do ciała także pod wpływem temperatury. Nie ma w tym żadnej magii: to po prostu kwestia doboru odpowiednich materiałów, z których produkuje się materace ze średniej i górnej półki cenowej.

Dla astmatyka i alergika tylko droższe materace

Kiepskie materace są wykonywane z tanich tkanin i wypełnień. W nich niestety dość dobrze mnożą się roztocza. Taki materac szybko „przybiera na wadze”, ale kurz, pył i roztocza żerujące na martwym naskórku to koszmar każdego alergika i astmatyka. Jest to również kwestia, o której koniecznie trzeba pamiętać przy doborze materaca dziecięcego. Oczywiście: na lepszy materac także opada naskórek, również tam będą żyły roztocza, ale dzięki zastosowaniu innych materiałów materac będzie zawsze suchy i dobrze wentylowany, a to mocno ogranicza rozwój mikroorganizmów. Jeśli zaś chodzi o kurz, praktycznie każdy dobry materac ma powłoczkę, która zbiera sporą jego część i może zostać zwyczajnie wyprana.

Komfort o każdej porze roku

Kiepskie materace bywają wygodne. Właśnie: bywają, a nie , ponieważ ich wygoda zależy od warunków używania. Latem często nawet dobrze zbierają wilgoć z ciała, ale jej nie oddają. Kiepsko się też wentylują. Konstrukcja lepszych materaców sprawia, że wentylują się wszystkie ich warstwy, a wilgoć nie wnika głęboko, tylko jest odprowadzana bardzo skutecznie. To sprawia, że materac ani nie „grzeje”, ani też nie staje się nieprzyjemnie wilgotny i chłodny w dotyku. Jest to nie tylko zdecydowanie bardziej komfortowe, ale też zdrowsze dla skóry – to o tyle istotne, że ośrodek termoregulacji w czasie snu pracuje w bardzo ograniczonym zakresie, a skóra narażona na kontakt z potem łatwo ulega podrażnieniom.

Mocniejsza konstrukcja zawsze popłaca

Dobre materace są wykonywane z mocniejszych materiałów niż te z niższej półki. Choć w pierwszych miesiącach nie ma to wielkiego znaczenia, to później staje się coraz wyraźniejsze: materac nie tylko lepiej wygląda, ale też nie tworzą się na nim „bąble” z powyciąganej tkaniny. Na to powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby o większej masie ciała, bo w sposób naturalny ich materace będą zużywały się nieco szybciej. A poza tym, o czym rzadko mówi się głośno, na łózkach nie tylko się śpi: wtedy trwałość też jest zaletą, bo spędzenie wspólnej nocy na wygodnym łóżku jest zawsze przyjemniejsze.

Podsumowanie

Zakup dobrego materaca to dziś żadna fanaberia: to raczej głos rozsądku. Raz wydane pieniądze zwracają się z nawiązką każdej nocy. Wygodny sen, lepsze zdrowie, dużo wolniejsze „starzenie się” materaca i świadomość, że tym jednym zakupem udało się naprawdę podnieść jakość życia, to solidne argumenty, których nie można bagatelizować, jeśli chce się kupić najlepszy materac.

Informacja prawna