Klimatyzacja w bloku z wielkiej płyty. Czy jest możliwa?

Mieszkańcy bloków często wychodzą z założenia, że pewne rozwiązania, takie jak klimatyzacja – są przeznaczone wyłącznie dla właścicieli domków jednorodzinnych. W rzeczywistości wcale tak nie jest! Z artykułu dowiesz się, kiedy możliwy jest montaż klimatyzacji w bloku z wielkiej płyty, a także, na co powinieneś zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Klimatyzacja a blok z wielkiej płyty

Klimatyzacja jak najbardziej może być zamontowana w bloku z wielkiej płyty. Zanim jednak zdecydujesz się na jej zakup, powinieneś złożyć wizytę we wspólnocie mieszkaniowej lub w spółdzielni. Zgodnie z ustawą własności, elewacja budynku jest uznawana za nieruchomość wspólną. Zarządca musi więc wyrazić zgodę na montaż klimatyzacji Szczecin. Osoba ta przeanalizuje, czy tego typu ingerencja nie będzie miała negatywnego wpływu na kondycję elewacji. Dla zarządcy znaczenie ma również wygląd nieruchomości.

Sytuacją, w której nie musisz ubiegać się o zgodę zarządcy na montaż instalacji, jest umieszczenie jednostki zewnętrznej na balkonie. To część lokalu i nie zalicza się do nieruchomości wspólnej, a więc w tym wypadku zgoda nie jest wymagana. Jak widzisz, klimatyzacje Szczecin są rozwiązaniem dostępnym nie tylko dla mieszkańców domów, ale także i starszych mieszkań.

Co w przypadku braku zgody na montaż klimatyzacji?

Jeśli nie uzyskałeś zgody na montaż klimatyzacji, powinieneś zrezygnować z instalacji typu split i multisplit. Jeśli zignorujesz decyzję zarządcy, takie działanie zostanie uznane za samowolę budowlaną. Najczęściej wspólnota odmawia montażu klimatyzacji, jeśli elewacja jest odnowiona lub były przeprowadzane prace termomodernizacyjne. Obecność jednostki chłodniczej może powodować utratą gwarancji na wykonaną elewację. W rzadszych przypadkach instalację klimatyzacji może zablokować projektant budynku, a nawet i konserwator zabytków – o ile budynek posiada taki status.

Brak zgody nie oznacza jednak konieczności zrezygnowania z klimatyzatora. Możesz bowiem zakupić urządzenie przenośne, które nie wymaga instalowania jednostki zewnętrznej. W żaden sposób nie ingeruje w części wspólne budynku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzację do bloku?

Jeśli uzyskałeś zgodę na montaż klimatyzacji, czas wybrać odpowiednie urządzenie. Jednym z podstawowych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę – jest moc klimatyzacji. Zakłada się, na każde 10 metrów kwadratowych pomieszczenia powinien przypadać 1 kilowat mocy chłodzenia. Dotyczy to standardowej wysokości pomieszczeń, mieszczącej się w zakresie 250-280 centymetrów. Jeśli pomieszczenie jest wyższe, możesz śmiało wybrać mocniejszą klimatyzację.

Istotny jest również wybór systemu. Jeśli chcesz zamontować jednostkę wewnętrzną w kilku pomieszczeniach, świetnie sprawdzi się system multisplit. Pozwoli zaoszczędzić miejsce na balkonie lub elewacji budynku. Jednocześnie skutecznie schłodzi całe, nawet spore mieszkanie. Klimatyzatory typu split sprawdzą się z kolei w pojedynczych pomieszczeniach oraz małych mieszkaniach.

Kolejnym, ważnym parametrem jest głośność pracy urządzenia. Jednostka zewnętrzna powinna pracować stosunkowo cicho, tak, by nie zakłócać spokoju sąsiadów. Zadbaj również i o to, by jednostka wewnętrzna także nie była zbyt głośna. Dzięki temu jej użytkowanie będzie w pełni komfortowe.

Twoją uwagę powinien zwrócić także producent. Wybierz sprawdzoną, renomowaną firmę, dbającą o wysoką jakość wykonania oraz zapewniającą wieloletnią gwarancję na urządzenie.

Zakup klimatyzacji do bloku – zaufaj ekspertom

Decydując się na zakup klimatyzacji, powinieneś skorzystać z usług rzetelnej firmy zajmującej się montażem. Doświadczeni specjaliści wybiorą optymalne miejsce montażu, a także zagwarantują odpowiednią instalację. Jest ona kluczowa dla prawidłowego działania klimatyzacji. Jeśli na tym etapie zostaną popełnione jakieś błędy, klimatyzator nie będzie działać prawidłowo, a ryzyko wystąpienia ewentualnych awarii zostanie zwiększone. Ciesz się efektywnym działaniem klimatyzatora i zadbaj o jego profesjonalny montaż!

Informacja prawna