Codzienne prace w ogrodzie niekiedy sprawiają, że wykorzystywany podczas nich sprzęt ulega zniszczeniu lub przynajmniej lekkiemu uszkodzeniu. Niestety często bywa tak, że sprzęt nie nadaje się już do dalszego użytku, jednak niekiedy można go jeszcze naprawić. Węże ogrodowe są niezbędnymi elementami wyposażenia praktycznie każdego ogrodu, a ich intensywna eksploatacja sprawia, że ponadprzeciętnie często dochodzi do ich uszkodzenia. Może do tego dojść na różne sposoby.
Bywa tak, że wąż po prostu się przeciera. Często dziury w wężu powstają także z powodu przypadkowych zagięć, które z czasem powodują zmęczenie materiału i pęknięcie węża. Nierzadko węże pękają także pod wpływem mechanicznego uszkodzenia, takiego jak zahaczenie o ostry przedmiot. Uszkodzony wąż zazwyczaj nadaje się do użytku tylko przez pewien czas, gdy dziura jest tak mała, że sącząca się woda nie ucieka z niego w większych ilościach. Niestety z czasem dziura się powiększa, a wtedy trzeba wymienić wąż na nowy, lub naprawić stary.
Reparatory do węży – jak naprawić wąż?
Bardzo często w ogrodach wykorzystuje się bardzo długie odcinki węży. Gdy uszkodzeniu ulegnie fragment znajdujący się blisko końca, wystarczy uciąć kawałek węża i można go nadal użytkować. Niestety, gdy wąż zostanie przedziurawiony gdzieś pośrodku, można stracić nawet połowę jego długości po takim manewrze. Jest jednak na to sposób, dzięki któremu można zaoszczędzić i nie być zmuszonym do kupowania nowego węża o odpowiedniej długości. Reparatory ,takie jak reparator Gardena, lub Greenmill pozwalają na złączenie dwóch niezależnych od siebie odcinków węży. Dzięki temu wystarczy zaopatrzyć się taki element, przy czym trzeba pamiętać, aby zwrócić uwagę na to, by był w odpowiednim rozmiarze odpowiadającym średnicy węża, gdyż inaczej nie będzie z nim kompatybilny. Dzięki temu wystarczy wyciąć niewielki fragment uszkodzonego węża i stworzyć jeden długi wąż, z dwóch odcinków połączonych reparatorem. Tego typu połączenie jest całkowicie szczelne i wytrzymałe.