Szczelność okien jest bardzo ważnym elementem. Dzięki poprawnie wykonanemu montażowi okien w pomieszczeniach jest ciepło i sucho. Wszelkie przewiewy czy uszkodzenia w izolacji powodują utratę ciepła oraz przedostawanie się wilgoci. Taśmy dyfuzyjne mogą zapobiec wyższym rachunkom za energię oraz zabezpieczyć przed wdawaniem się grzyba i pleśni. Na czym polegają ich zalety?
Specyfikacja taśmy dyfuzyjnej
Taśma dyfuzyjna wykorzystywana jest podczas montażu ciepłego, czyli połączenia różnych materiałów budowlanych związanych z izolacją m.in. pianką montażową. Taśma również składa się z pianki poliuretanowej i dodatkowo reaguje na temperaturę. Wyższa temperatura powoduje rozszerzanie się taśmy, dzięki czemu wpasowuje się we wszelkie szczeliny i podwyższa poziom izolacji. Jej kolejną zaletą jest możliwość przyklejania na różnego rodzaju podłoża. Klej będzie trzymał się mocno drewna, betonu, tynku, aluminium, PCV, pustaków ceramicznych czy cegły. Co więcej, taśma dyfuzyjna jest paroprzepuszczalna i zabezpiecza złącza przed kondensacją i wodą opadową.
Jak aplikować taśmę dyfuzyjną?
Bardzo prosto. Wystarczy zamówić taśmy o odpowiedniej długości i szerokości, a także przygotować miejsce na ich przyklejenie. Szerokość taśmy należy dobrać na podstawie głębokości i szerokości szczeliny pomiędzy węgarkiem a ościeżnicą. Następnie trzeba odciąć 2 centymetry taśmy z początku i końca rolki przed przyklejeniem. Należy też pamiętać, by naklejać taśmę ok. 2 mm od krawędzi węgarka. Ważną częścią procesu jest dociskanie palcami naklejonej już taśmy w celu jej lepszego przytwierdzenia. Aby mieć dobrą kontrolę nad przebiegiem procesu, taśmy dyfuzyjnej nie powinno się rozwijać na więcej niż 20 cm długości.
Dlaczego tak ważna jest dobra izolacja okien?
Okna dostarczają światło dzienne do pomieszczeń oraz zapewniają widok na ulicę czy przepiękne krajobrazy. Ich funkcją jest jeszcze zapewnienie ciepła w domu i ochrona przed wilgocią. Szczególnie długotrwałe dostawanie się wilgoci do domu może być przyczyną trudnej do usunięcia pleśni i nalotów grzybów. To skutkować może ogólnym pogorszeniem zdrowia m.in. katarem, zapaleniem zatok, bólami głowy czy nawet niewydolnością nerek.
Dlatego warto od samego początku postawić na wysokiej jakości produkty izolacyjnie i nie polegać tylko i wyłącznie na piance montażowej. Sama pianka może z czasem stracić swoje właściwości, bo kruszeje pod wpływem promieni UV. Dodatkowe wzmocnienie w postaci kolejnej warstwy gipsu, a także taśmy dyfuzyjnej da gwarancję zachowania ciepła i ochrony przed opadami.
Poprawne przygotowanie otworu okiennego i montaż ciepły, czyli użycie kilku rodzajów izolacji, sprawią, że wymiana okien czy obsadzenie nowych w budynkach będzie efektywne. Coraz więcej fachowców budowlanych korzysta z nowych rozwiązań i nie ogranicza się jedynie do pianki. Warto zatem postawić na najlepszej jakości materiały i zadbać o to, by zamontowane okna były szczelne na wiele lat.