Do obowiązków kierownika budowy należy nadzór budowlany, a także sporządzanie potrzebnej dokumentacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.
Kierownik budowy – kim jest i czym się zajmuje?
Nad prawidłowym przebiegiem prac budowlanych czuwa wiele osób. Podstawą jest, aby były one realizowane zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Wszelkie nieprawidłowości niosą za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Odpowiada za nie kierownik budowy, który posiada niezbędne uprawnienia.
Czy zatrudnienie kierownika budowy jest obowiązkowe?
Kierownik budowy jest osobą, która bierze na swoje barki odpowiedzialność za poprawność przeprowadzanych prac, a także ich efekty. Należy jednak wiedzieć, że zakres jego obowiązków jest o wiele szerszy. Pełni on niezwykle ważną rolę, a więc trudno wyobrazić sobie brak osoby nadzorując. Inwestor ma obowiązek zatrudnić kierownika budowy. Warto podkreślić, że funkcję tę może pełnić jedynie osoba z wymaganymi uprawnieniami. Bardzo często przedsiębiorstwa z branży budowlanej zapewniają kompleksową obsługę, co jest wygodnym rozwiązaniem. Nie ma konieczności zawierania kolejnych umów. Dobry kierownik budowy Poznań (np. S.B.S. SKIBIŃSKI BUILDING STRUCTURES – https://sbspoznan.pl/), znaleziony samodzielnie przez inwestora może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem. Jest to niezależny specjalista, który nie przymyka oka na błędy w sztuce budowlanej.
Za co odpowiada kierownik budowy?
Stanowisko kierownika budowy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Do jego obowiązków można zaliczyć m.in.:
– monitorowanie przebiegu prac budowlanych,
– zgłaszanie błędów i nieprawidłowości w sztuce budowlanej,
– prowadzenie dokumentacji (w tym dziennika budowy).
Trzeba podkreślić, że to właśnie on ponosi odpowiedzialność za potencjalne pomyłki wykonawców. Stanowi to motywację do tego, aby wykonywać powierzone zadanie sumiennie, a jednocześnie uczciwe. Dla inwestora zatrudnienie godnego zaufania kierownika budowy jest sporym wsparciem. Nie trzeba martwić się o kwestie, których samodzielne kontrolowanie jest niemożliwe z wielu różnych powodów. Oczywiste jest, że osoba bez doświadczenia oraz kwalifikacji, nie może ocenić pracy wykonawców.
Jak znaleźć kierownika budowy?
Mogłoby się wydawać, że znalezienie odpowiedniego kierownika budowy jest banalnie proste. Nic bardziej mylnego! Przede wszystkim należy unikać osób, które posiadają powiązania z wykonawcami. Nie bez powodu wiele przedsiębiorstw budowlanych zatrudnia fachowca „na własną rękę”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zezwala on na pewne odstępstwa od norm w zamian za korzyści materialne. Bywa również tak, że kierownik budowy ma na głowie nadzór kilku, a nawet kilkunastu inwestycji w tym samym czasie. Uniemożliwia to skuteczną kontrolę nad przedsięwzięciem – liczba wizyt na budowie ogranicza się do absolutnego minimum.