Czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna?

Czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna?

Planując inwestycję w fotowoltaikę, warto wiedzieć, na jakie korzyści możemy liczyć. Czy to opłacalne rozwiązanie, które szybko zwróci włożone w nią pieniądze? Warto zorientować się przed wykonaniem inwestycji. W tym celu należy przeanalizować koszty, a także zyski na podstawie szacunkowych danych. Więcej dowiesz się z poniższego artykułu!

Zwrot inwestycji z fotowoltaiki – jak uzyskać?

Koszt fotowoltaiki może być znaczny, jednak istnieją sposoby na to, aby skutecznie go obniżyć. Jednym z nich jest wybór dofinansowania do fotowoltaikiRządowy program Mój prąd 4.0 cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów, którzy mogą uzyskać zwrot włożonych środków dla mikroinstalacji domowych. Jest ono przygotowane  dla osób fizycznych wytwarzających energię na własny użytek.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej może być rozumiana w różny sposób. Oprócz zwrotów inwestycji dotyczy również zysków wynikających z jej użytkowania. Fotowoltaika dla domu, czyli mikroinstalacja pozwala na zapewnienie pełnego zapotrzebowania na energię bez konieczności kupna prądu od operatora. Dzięki temu możemy uniezależnić się od dostawców prądu i wykorzystywać własną wyprodukowaną energię.

Fotowoltaika dla domu - co musisz wiedzieć?

Czy inwestycja w fotowoltaikę się zwraca?

Fotowoltaika to obecnie rozwiązanie dostępne w zasadzie na każdą kieszeń. Na skutek rozwoju technologii ceny instalacji nieustannie maleją, co w porównaniu ze wciąż rosnącymi cenami energii daje jednoznaczne korzyści. Opłacalność paneli fotowoltaicznych jest widoczna gołym okiem, jednak w przypadku każdego gospodarstwa domowego wyniki te mogą prezentować się zupełnie odmiennie. To, na jakie korzyści możemy liczyć, zależy bowiem od wielu różnych czynników, związanych między innymi z wybraną instalacją.

Średnie koszty założenia instalacji paneli fotowoltaicznych dla gospodarstwa domowego oscylują w granicach od około 16 do 20 tysięcy zł. Przy dowolnym zużyciu energii i dopasowaniu odpowiedniej mocy urządzenia zapotrzebowanie to zostaje w pełni zapewnione. Finansując jej zakup jedynie z własnych środków, możemy liczyć na zwrot inwestycji najwcześniej po ponad 10 latach. Wybierając rządowe wsparcie, możliwe jest znaczne skrócenie czasu nawet do około 6 lat. To znacznie zmniejsza okres zwrotu, dlatego też zdecydowanie warto skorzystać z dostępnych rozwiązań i cieszyć się ich możliwościami. Więcej informacji o fotowoltaice znajdziesz tu: https://sunergo.pl/.

Ceny prądu a fotowoltaika

Ceny prądu nieustannie rosną, stąd też wybór instalacji fotowoltaicznej wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Z uwagi na zmienność rynku oraz inflację, kwestie podwyżek z pewnością nie ulegną zmianie. Wybierając fotowoltaikę warto wiedzieć, iż wydajność urządzeń jest naprawdę wysoka, dlatego inwestycja ta powinna zwrócić się w czasie trwania gwarancji na urządzenie. Najszybszym czasem wskazywanym przez specjalistów jest okres 6 lat. Niemniej jednak kwestie te w zależności od wielkości instalacji mogą się różnić.

Ulga termomodernizacyjna

Aby obniżyć koszty inwestycji, warto skorzystać również z możliwości, jakie zapewni ulga termomodernizacyjna. Dotyczy ona rozliczeń rocznego zeznania podatkowego PIT w związku z poniesionymi kosztami na rzecz fotowoltaiki, z której mogą skorzystać wszyscy podatnicy, również Ci korzystający z rządowych dotacji w programie Mój Prąd. W tym przypadku możliwe jest odliczenie od podstawy podatku do 53 tysięcy złotych, przypadających na jednego podatnika. Ponadto w zakresie tej kwoty może on wykonać dowolną liczbę działań w zakresie termomodernizacji różnych budynków. To znacząca pomoc, z której zdecydowanie warto skorzystać.

Fotowoltaika dla domu

Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują odnawialne źródła energii, dzięki czemu są w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto na ich zakup możliwe jest uzyskanie znaczących dofinansowań, dzięki którym koszty inwestycyjne bardzo maleją. Wielu użytkowników zastanawia się, czy zakup paneli fotowoltaicznych dla domu jest opłacalnym rozwiązaniem? Zdecydowane tak, biorąc pod uwagę liczne korzyści i możliwości, z których zdecydowanie warto skorzystać.

Informacja prawna