Co każdy początkujący stolarz wiedzieć powinien, czyli jak zorganizować swój warsztat

Chcesz zorganizować swój własny warsztat stolarski i zająć się tą pracą najpierw hobbystycznie, a później być może zrobić z tego niewielki biznes? Na pewno musisz znaleźć na niego odpowiednie miejsce, zadbać o spełnienie wszystkich norm dotyczących BHP, odpowiednio go wyposażyć, a potem możesz już przystąpić do swoich pierwszych projektów w drewnie. W dzisiejszym poradniku wszystkim początkującym stolarzom podpowiemy, jak zorganizować swój warsztat.

Po pierwsze: znajdź odpowiednie miejsce na warsztat

Zacznijmy od miejsca. Otóż do wyboru masz ich kilka. Twój warsztat stolarski może być zlokalizowany w piwnicy. Jednak trzeba pamiętać, że musi być tu wykonana odpowiednia wentylacja, bowiem w stolarni nie może być problemu z cyrkulacją powietrza. Swój warsztat stolarski możesz przygotować również w garażu, zwłaszcza gdy jest duży, a Ty będziesz zajmował się drobniejszymi projektami. Jeśli Twoja praca będzie powodować generowanie dużych ilości opiłków drewna, a samochód będzie w bezpośrednim sąsiedztwie, to nie jest to dobre miejsce. Gdy jednak samochód postawiony jest w miejscy oddzielonym od warsztatu, to oczywiście nie ma przeszkód. Można na stolarnie zaadaptować jedno z pomieszczeń w domu, jednak to znacznie może utrudnić życie pozostałym domownikom. Jeśli zatem dysponujesz odpowiednią przestrzenią, to stolarnię możesz postawić również na swoim placu. Drewniana przybudówka może być dobrym pomysłem, ale tylko jeśli planujesz pracę z rozmachem i rozwój swojej stolarskiej pasji w pracę.

Po drugie: pamiętaj o zasadach BHP

Zwróćmy też uwagę na bezpieczeństwo. Podstawowe wymogi to odpowiednia wentylacja i obieg temperatury. Przydają się specjalne odciągi, dzięki czemu pył nie krąży w powietrzu. Warsztat stolarski powinien być w jakiś sposób wyciszony, na pewno warto postawić na dźwiękoszczelne drzwi i okna, a także trzeba pamiętać, by stolarnia znajdowała się z dala od okien sąsiadów. Przyda się też cicha i ciepła podłoga, a jednocześnie antypoślizgowa. Dobrym wyborem mogą być płytki LVT, które dodatkowo łatwo się czyści, co w tym przypadku także jest ważne. Ponadto musisz znaleźć miejsce na apteczkę pierwszej pomocy, która zawsze powinna znajdować się pod ręką. Gniazdka w stolarni muszą być zaplanowane w taki sposób, by korzystanie z urządzeń elektrycznych było wygodne i by zachowana była ergonomia. Jeśli o tej ostatniej jest mowa, to warto zwrócić uwagę na oświetlenie. Na pewno duże naświetlacze i lampy warsztatowe to prawdziwe must have. W końcu wiele ze swoich prac będziesz wykonywać zapewne wieczorami.

Po trzecie: narzędzia ręczne i akcesoria, których w warsztacie stolarskim nie może zabraknąć

Bez wątpienia warto zająć się nie tylko wykończeniem, ale przede wszystkim wyposażeniem. W warsztacie stolarskim nie może zabraknąć na pewno stołu stolarskiego, czyli Twojego głównego miejsca pracy. Choć większość prac będziesz wykonywać na stojąco, to jednak możesz pokusić się o hoker, który pozwoli Ci na chwilę odpocząć, czy np. niektóre prace wykończeniowe wykonać w pozycji siedzącej. Szlifierka do drewna, piła, suwmiarka i poziomica to elementy niezbędne. Przydadzą się też kątowniki, przyrządy do wiercenia, brzeszczoty. Drewno szlifuje się, w drewnie się drąży, wycina wzory. Stąd wśród akcesoriów nie może zabraknąć papieru ściernego, tarników do drewna, dłut stolarskich, zdzieraków, wiertarek ręcznych. Oczywiście bardzo często poszczególne wycięte elementy klei się ze sobą, tworząc drewniane meble, akcesoria, jak choćby szkatułki, czy drewniane zabawki. Dlatego ścisk stolarski na pewno się przyda, a oprócz niego także klej epoksydowy do warsztatu. Na pewno trzeba szufladę wypełnić wkrętami, gwoździami i innymi elementami, które mogą też się przydać.

Po czwarte: czy warto inwestować w maszyny stolarskie?

Jako początkujący stolarz, który gro prac będzie wykonywał ręcznie, przy użyciu ręcznych narzędzi nie musisz inwestować w maszyny stolarskie. Jeśli jednak spodoba Ci się na tyle, że będziesz chciał pasję przekuć w dodatkowy zawód i wykonywać bardziej skomplikowane projekty, to na pewno maszyny stolarskie będą konieczne. Tutaj musisz się zastanowić czy wybierzesz osobno tokarkę, frezarkę, pilarkę ,czy szlifierkę, czy też postawisz na maszyny stolarskie wieloczynnościowe. Na pewno zajmują więcej miejsca, jednak z drugiej strony kilka sprzętów też zajmuje sporo przestrzeni, a z punktu widzenia ergonomii, na pewno wielofunkcyjna maszyna jest dobrym rozwiązaniem.

Twój warsztat stolarski może powstać bardzo szybko. Pamiętaj wybierając klej epoksydowy, że musi być on najwyżej jakości. To samo dotyczy innych akcesoriów i narzędzi. Musisz zadbać też o pierwszą klasę drewna.

Informacja prawna