Hurtownia styropianu — jak wybrać styropian do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu to nieodłączny element każdej budowy domu. Wiele już użytkowanych domów jest poddawanych również termoizolacji elewacji, czego celem jest obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu czy budynku w okresie zimowym. To jaki rodzaj styropianu czy wełny mineralnej wybierzemy do ocieplenia elewacji, poddasza czy fundamentów, będzie miało ogromny wpływ na nasz komfort mieszkania w okresie zimowym, gdzie przy dobrze przeprowadzonych pracach termoizolacyjnych możemy znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać styropian lub inny materiał do izolacji, ile kosztuje ocieplenie domu, oraz gdzie można zamówić styropian z bezpłatnym dowozem, sprawdź koniecznie ten wpis.

Styropian 20, 15 czy 10 cm?

Wiele osób myśląc o ociepleniu domu z wykorzystaniem płyt styropianowych, za główny parametr termoizolacyjny uznaje samą grubość płyty. Jest to nie do końca słuszne założenie, ponieważ tej samej grubości płyta styropianu może mieć różne właściwości termoizolacyjne, w zależności od jej rodzaju, gęstości czy samego koloru, który może wskazywać na zawartość grafitu. Głównym parametrem, jaki powinien być brany podczas wyboru styropianu, jest oczywiście Lambda, który wskazuje stopień przenikalności cieplnej. Dzięki temu wiemy, jaką termoizolację zapewni nam tej samej grubości płyta różnego rodzaju styropianu. W niektórych przypadkach może okazać się, ze styropian o grubości 20 centymetrów i parametrze Lambda na poziomie 0,045 zapewni nam gorszą termoizolację niż styropian o grubości 15 centymetrów i parametrze lambda 0,030. Dysponując tymi danymi, możemy bardzo szybko poddać weryfikacji słuszność zakupu styropianu o grubości 20, 15 czy 10 centymetrów. Uwzględniając w tym wszystkim ilość kołków mocujących z dłuższym trzpieniem, dodatkowe centymetry siatki, kleju, tynku czy farby, oszczędność na poziomie gorszej termoizolacji o większej grubości nie zawsze będzie miała rację bytu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać styropian, warto skonsultować swój wybór u ekspertów z hurtowni styropianu online.

Styropian biały czy grafitowy?

Kolor styropianu ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o jego parametry termoizolacyjne. Styropian szary, który też jest nazywany styropianem grafitowym, swój kolor zawdzięcza domieszce grafitu, który ma pozytywny wpływ na poprawę parametrów termoizolacyjnych. Dzięki temu tej samej gęstości płyta styropianu może wyróżniać się lepszym parametrem Lambda, który pokazuje nam opór cieplny danego materiału. Im niższy parametr lambda, tym płyta styropianu lepiej izoluje nam elewację budynku od warunków atmosferycznych. W przypadku styropianu grafitowego należy jednak pamiętać, że jest to niezwykle wymagający materiał, który wymaga bardzo dobrej ochrony przed słońcem w czasie jego mocowania na elewacji. Ciemny kolor płyty bardzo szybko nagrzewa się w słoneczny dzień, a brak odpowiedniego zacienienia elewacji może powodować wygięcie się płyt w kształt litery „U”. W efekcie możemy uzyskać nieestetyczną i wątpliwej jakości termoizolację, która nie do końca będzie spełniała swoje założenia.

Styropian EPS czy XPS

Styropian EPS to nic innego jak polistyren ekspandowany, który jest otrzymywany w procesie spieniania granulek polistyrenu w dużej formie. Tak powstały blok styropianu jest następnie cięty na docelowe wielkości, co sprawia, że jego krawędzie i ścianki nie tworzą elementu zamkniętego. Przez to płyta styropianu EPS charakteryzuje się większą nasiąkliwością niż ma to miejsce w przypadku płyty XPS, która również powstaje w wyniku spienienia polistyrenu z tą różnicą, że efekcie spienienia powstaje już docelowej wielkości element. Płyta XPS dzięki spienieniu w docelowej wielkości formie wyróżnia zamkniętą budową, a przez to większą gęstością i odpornością na nasiąkanie.

Hurtownia styropianu w Szczecinie

Jeśli szukasz miejsca, gdzie warto zamówić styropian, sprawdź koniecznie ofertę hurtowni styropianu Nowa-System ze Szczecina, która specjalizuje się w sprzedaży materiałów termoizolacyjnych takich jak styropian czy wełna mineralna. W przypadku zamówienia styropianu możemy liczyć na bezpłatny transport, jeśli nasze zamówienie przekracza osiemdziesiąt paczek styropianu od jednego producenta. Firma Nowa-System prowadzi również sprzedaż online w hurtowni styropianu, która jest dostępna pod adresem www.styropian-sklep.com.

Informacja prawna