Jak wybrać dobry generator?

A więc już wiesz czym jest generator pary, upewniłaś się że pomoże Ci bardziej dokładnie prasować, przekonałaś się że prasowanie będzie trwało znacznie krócej i już nie możesz się doczekać wolnego czasu który wygospodarujesz dzięki używaniu stacji pary. Pozostaje ostatnie pytanie – jaki generator kupić? Czym się kierować przy zakupie generatora? Poniżej podpowiadamy jakie parametry należy wziąć pod uwagę podczas wyboru stacji pary.

Polecane generatory pary

Na rynku jest wiele firm produkujących te urządzenia, ale tylko dwie są zdecydowanymi liderami. Najpopularniejsze brandy to generator pary Philips oraz Tefal. To właśnie te produkty są najczęściej kupowane, a przez to istnieje najwięcej testów, opinii i rekomendacji na temat tych firm. Skąd się to bierze? Obie firmy od lat słyną z produkcji wysokiej jakości tradycyjnych żelazek, a wiedze na ich temat przełożyły na bardziej zaawansowane produkty do prasowania, czyli stacje pary.

Jakie są najważniejsze dane techniczne stacji pary?

Nawet jeśli zdecydujesz się na zakup modelu którejś z tych firm, dostępna oferta jest bardzo szeroka. A jeśli myślisz o modelu innego brandu który Ciebie zaciekawił, to również znać uniwersalne parametry które świadczą o tym, czy produkt spełni Twoje oczekiwania i czy będziesz z niego zadowolona na lata.

  • Ciągłe wytwarzanie pary – to bazowa kwestia, która determinuje skuteczność urządzenia. Generator ma za zadanie wytwarzać duże ilości pary, a ten parametr mówi ile konkretnie pary jest w stanie wyrzucić dane urządzenie w ciągu minuty. Wartości wahają się od około 50 g do 200 g na minutę. Im większy wyrzut pary, tym bardziej tkanina będzie zwilżona, a przez to szybciej i lepiej wyprasowana. Bez obaw – ilość ta nigdy nie będzie tak wysoka, aby tkanina była całkowicie mokra! Para jest gorąca i bardzo szybko paruje z tkaniny.
  • Dodatkowy wyrzut pary (g/min) – to dodatkowa funkcjonalność dedykowana do prasowania do tkanin grubych, jak jeans, albo uporczywych, jak len. Nie zawsze musisz go używać, ale jak już zabierzesz się za ubranie z którym do te pory miałaś problem by porządnie je wyprasować, ta opcja będzie wielką pomocą i warto aby dodatkowy wyrzut pary miał analogicznie wysoką wartość.
  • Ciśnienie wytwarzanej pary – wysokość wytwarzanego ciśnienie to obok ilości pary drugi najważniejszy czynnik. No bo co z tego że stacja wyprodukuje dużo pary, ale nie wniknie ona głęboko w tkaninę? Dla skutecznego i szybszego prasowania para musi być dostarczona do każdego włókna materiału. Tylko wtedy nie trzeba będzie wielokrotnie przesuwać stopą generatora po tkaninie oraz nie trzeba będzie jej prasować z dwóch stron. A szybsze i skuteczniejsze prasowanie to podstawowy cel nabycia stacji pary, prawda?

Nowoczesne stacje pary posiadają szereg innych udogodnień przydatnych podczas prasowania, na które również warto zwrócić uwagę. Ważna jest stopa i jej dobry ślizg, aby dłoń się nie męczyła podczas prasowania. Istotny jest też pojemny zbiornik na wodę z filtrem antywapiennym, aby nie brudzić wnętrza generatora ani prasowanych tkanin przez osiadający kamień. Warto się z nimi zapoznać, ale nie mają one wpływu na finalną jakość prasowania.

Informacja prawna