Jak wybrać deski do wykończenia podłogi?

Podłoga z drewna jest przyjemna w dotyku, elegancka i ponadczasowa. Pasuje do każdego wnętrza, a jeśli deski są wysokiej jakości, można zupełnie zrezygnować z dywanów czy wykładzin. Jakie rodzaje drewna będą najlepsze?

Jaka twardość?

Twardość desek powinna być dostosowana do rodzaju wnętrza. W salonie, przedpokoju, holu i pokojach dziecięcych podłoga jest zwykle intensywnie użytkowana, a więc bardziej narażona na ścieranie, zabrudzenia i zarysowanie. Tu przydadzą się twardsze gatunki drewna, o dobrych parametrach, jak dąb lub jesion, z droższych materiałów polecane jest drewno egzotyczne. W sypialni czy gabinecie dobrze sprawdzą się miękkie gatunki drewna, jak deski sosnowe dostępne na siekierki.com.pl – ruch w takich pomieszczeniach jest mniejszy, więc podłoga nie jest aż tak bardzo narażona na uszkodzenia, za to po miększym drewnie przyjemniej się chodzi boso.

W pomieszczeniach gospodarczych lepszym rozwiązaniem będą płytki ceramiczne, a jeśli decydujemy się na drewno, to może to być sosna skandynawska albo świerk skandynawski. Drewno do kuchni i łazienki musi być odporne na działanie wilgoci – poleca się gatunki egzotyczne, ale można też wybrać tańsze drewno krajowe, na przykład modrzew, byle tylko było ono właściwie zaimpregnowane. Drewniane podłogi w wilgotnych pomieszczeniach muszą być poddawane regularnej konserwacji, w przeciwnym razie stracą swoje właściwości.

Pomieszczenia mają ogrzewanie podłogowe? Deski muszą być sezonowane, o niskim oporze cieplnym. Zamiast litego drewna lepiej wybierać deski warstwowe, które są mniej podatne na odkształcenia występujące pod wpływem wysokiej temperatury.

Walory estetyczne

Podłoga ma być trwała, ale jest też ważną częścią aranżacji wnętrz, dlatego dobrze jest wziąć pod uwagę także wygląd kupowanych desek. Do małych pomieszczeń bardziej pasuje drewno jasne, które optycznie powiększy pokój, z drugiej strony jednak, na jasnej podłodze bardziej widać kurz i inne zabrudzenia. Ciemne deski dobrze wyglądają w salonach i nowoczesnych wnętrzach, jeśli jednak ściany oraz meble również są w ciemniejszej tonacji, całość może wyglądać zbyt przytłaczająco.

Kolor drewnianej deski zawsze można zmienić. Do malowania podłogi używa się farb i olei o zwiększonej odporności na ścieranie i zarysowania – przed malowaniem należy sprawdzić, czy w deskach nie ma żadnych ubytków, a warstwę farby lub oleju powinno poprzedzać zagruntowanie.

Informacja prawna