Palenie w kominku a ekologia

Palenie w kominku może być szkodliwe dla środowiska. Bardzo duży wpływ na to ma sposób eksploatacji urządzenia.

Dzięki mądremu użytkowaniu można znacznie ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.  Rozsądne użytkowanie kominka jest także kluczowe dla bezpieczeństwa domowników. Na ilość emitowanych substancji podczas pracy kominka, ma wpływ nie tylko sposób rozpalania, ale przede wszystkim, jakość paliwa. Biorąc pod uwagę jakość powietrza w polskich miastach podczas okresu grzewczego, nikogo nie dziwi okresowo wprowadzany zakaz palenia w kominkach. Warto jednak pamiętać, że czyste palenie w kominku jest możliwe. Należy jedynie przestrzegać kilku prostych zasad.

Drewno kominkowe

Jakie drewno do kominka wybrać? Jest kilka parametrów i cech drewna, na które trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim, do palenia w kominkach nie poleca się drewna drzew iglastych. Występująca w nich żywica zanieczyszcza kominek. Oprócz tego, drewno z drzew iglastych tworzy dużo dymu i sadzy. Najbardziej efektywnie spala się drewno twarde. Charakteryzuje się ono największą kalorycznością, przez co potrzeba go mniej do uzyskania określonej ilości ciepła. Całkowicie zabronione jest palenie w kominku elementami drewnianymi, które były impregnowane, lakierowane lub pomalowane jakimkolwiek innym chemicznym preparatem. Kolejną kwestią jest wilgotność drewna. Im niższa tym bardziej wydajne jest spalanie. Suche drewno generuje również mniej dymu. Palenie mokrym drewnem (nawet w tak nowoczesnych urządzeniach jak kominki Defrohome) negatywnie wpływa nie tylko na wydajność kominka, ale również na środowisko. Dlatego też ważne jest, aby sezonować drewno, tak, aby jego wilgotność wynosiła około 15%. Podczas zakupu drewna należy zwrócić uwagę na powyższe czynniki. Będzie to skutkowało efektywnym spalaniem oraz mniejszą emisją zanieczyszczeń z kominka. Czym palić w kominku? Najpopularniejsze drewno kominkowe pochodzi z takich drzew jak:

  •         buk,
  •         dąb,
  •         grab,
  •         jesion.

Sposób palenia

Kluczowy jest również sposób palenia. Pierwszą zasadą jest odpowiednie rozpalanie. Nie wolno rozpalać drewna za pomocą gazet, ponieważ emitują one metale ciężkie z farby drukarskiej. W kominku należy palić od góry. Szczapy układa się od najgrubszych na samym dole do najdrobniejszych u góry. Spalanie górne ogranicza ilość dymu i sadzy. Ponadto, drewno spala się wydajniej, i nie ma potrzeby częstego dokładania paliwa. Kolejną kwestią jest kontrola dopływu powietrza do paleniska. Otwory dymowe we wkładach kominkowych mają różne średnice, dlatego sterowanie dopływem powietrza może być zróżnicowane. Całkowite przymkniecie dolotu sprawi, że proces spalania będzie niepełny, co poskutkuje dużą ilością dymu. Jeśli dopływ będzie całkowicie otwarty, to drewno będzie się palić szybko i intensywnie. Ostatnim czynnikiem wpływającym na jakość spalania drewna jest temperatura wody i spalin. Temperatura wody wychodzącej z kotła powinna mieć powyżej 60°C natomiast, temperatura spalin na wylocie z kotła nie powinna spadać poniżej 150°C

Ekoprojekt

1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie tzw. Ekoprojekt to dyrektywa UE, która ma na celu polepszenie stanu powietrza przez wzrost efektywności energetycznej urządzeń grzewczych oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Wg założeń projektu emisja nie może przekraczać:

  •         cząstek stałych (PM)- 40 mg/m3,
  •         organicznych związków gazowych (OGC) – 120 mg/m3,
  •         tlenku węgla – 1500 mg/m3,
  •         tlenków azotu – 200 mg/m3.

Obecnie na rynku są już dostępne produkty posiadające certyfikat Ecodesign. Palenie w kominku (np. marki Defrohome) z tym certyfikatem jest wydajne i komfortowe.

Informacja prawna