W jaki sposób poprawnie wyposażyć małą łazienkę w bloku?

Każdy właściciel mieszkania marzy o tym, aby posiadać piękną łazienkę. Dziś nawet jeśli jej metraż jest niewielki, to może ona prezentować się wyśmienicie. W tym celu wystarczy wybrać odpowiedni sprzęt, oświetlenie oraz ciekawe dodatki. Jak gustownie urządzić małą łazienkę?

Odpowiednia przestrzeń wokół urządzeń sanitarnych

Urządzając małą łazienkę warto zawsze pamiętać o tym, że każde urządzenie potrzebuje wokół siebie odpowiedniej przestrzeni. Minimalne wartości powierzchni niezbędnych do wygodnego korzystania z poszczególnych elementów powinny wynosić:

– pas wolnej przestrzeni przed umywalką powinien posiadać minimum 70 cm szerokości
– pas wolnej przestrzeni przed wanną i brodzikiem powinien posiadać szerokość minimum 75 cm
– przed miską ustępową wolna przestrzeń powinna wynosić minimum 75×80 cm
-odległość pomiędzy poszczególnymi sprzętami powinna wynosić 15-20 cm
– minimalna szerokość umywalki służącej nie tylko do mycia rąk powinna wynosić ok. 45-50 cm

Posiadając małą łazienkę warto również zadbać o to, aby tuż przy wejściu nie umieszczać dużych elementów tj. kabina prysznicowa, terma do podgrzewania wody, dużo – gabarytowy grzejnik czy wysoka, stojąca szafka. Bardziej sprawdzonym rozwiązaniem jest zaplanowanie na osi wejścia umywalki z lustrem, która to już od progu zapewni poczucie głębi.

Jasne kolory to podstawa małej łazienki

Jak powszechnie wiadomo barwy w jasnych tonacjach zawsze znacznie powiększają przestrzeń. Co prawda kolorowe i wzorzyste płytki prezentują się na ścianach wyśmienicie, niemniej w małej łazience mogą przytłaczać tę niewielką przestrzeń. Warto zatem położyć gładkie płytki w jasnych kolorach, które to doskonale odbijają światło.
Natomiast dzięki zastosowaniu przeszklenia, część prysznicowa pozostaje w pełni spójna z pozostałą częścią tego pomieszczenia. A gdyby zamiast przeźroczystego szkła pojawiła się w tym miejscu ścianka w innym kolorze, to wówczas łazienka znacznie by się skurczyła i podzieliła na dwie różne, maleńkie części.

Oświetlenie i lustra idealne do małej łazienki

Oświetlenie w każdej małej łazience odgrywa niezwykle ważną rolę. Warto wiedzieć o tym, że w niewielkim pomieszczeniu jedna lampa sufitowa może okazać się niewystarczająca, bowiem większość małych łazienek nie posiada okien. Aby taka łazienka była dobrze doświetlona światło funkcyjne powinno pojawić się przy lustrze oraz przy poszczególnych szafkach. Doskonałym pomysłem okazuje się montaż lampy dającej rozproszone światło,

Można zdecydować się na klasyczne lampy ścienne lub dekoracyjne listwy ledowe ukryte za linią lustra czy zabudowy. Takie nowoczesne światło jest równomierne, co doskonale podkreśla charakter łazienki. W ten sposób doświetlone wnętrze wydaje się znacznie większe.

Z racji tego, że lustra odbijają światło i powiększają przestrzeń, warto je umieścić w każdej małej łazience. Duże lustro doskonale rozświetla łazienkę oraz dodaje jej głębi. Ścienne lustro bez ram potrafi stworzyć doskonałą iluzję dodatkowej przestrzeni.

Prysznic czy wanna – co bardziej sprawdzi się w małej łazience?

Co prawda znacznie niej miejsca zajmuje prysznic, ale nie dla wszystkich osób jest to komfortowe rozwiązanie. Takie osoby mogą pozwolić sobie na wstawienie małej wanny z panelem prysznicowym. Wówczas to strefę prysznica może wyznaczać tafla szkła, która to nie będzie wizualnie ograniczać tej niewielkiej przestrzeni.

Gdy zdecydujemy się na prysznic, to wówczas brodzik warto zastąpić płaskim brodzikiem zrównanym z poziomem podłogi. Natomiast jeśli pozwolą na to warstwy podłogowe, można zupełnie z niego zrezygnować, a podłogę pod prysznicem wyłożyć tymi samymi płytkami, co pozostałą część łazienki.

Interesujące gadżety dla małej łazienki

W ekstremalnie małych łazienkach doskonale sprawdza się patent umywalki połączonej ze spłuczką. Wówczas to woda zużywana podczas mycia rąk zostaje następnie używana w spłuczce toalety. Rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne, gdyż zużycie wody jest znacznie mniejsze.

Jeśli łazienka jest naprawdę mała, to dobrym pomysłem jest przeniesienie pralki do innego pomieszczenia. Innym ciekawym rozwiązaniem jest powiększenie łazienki o wnękę na pralkę kosztem sąsiedniego pomieszczenia. Warto też uwzględnić zakup pralki o zmniejszonych wymiarach.

Mała łazienka – podłoga wolna od sprzętów

Warto pamiętać o tym, aby w małym wnętrzu unikać zagracania podłogi. Im będzie mniej stojących sprzętów, tym będzie panowało większe wrażenie ładu oraz porządku. I co najważniejsze w takiej łazience można z łatwością utrzymać czystość.

Warto zatem małą łazienkę wyposażyć w urządzenia wiszące, a więc umywalkę bez nóżki, podwieszaną miskę ustępową czy montowane do ściany szafki. Dzięki temu będziemy mieć wrażenie, że nasza łazienka wcale nie jest taka mała.

Gustownie dobrane dodatki do niedużej łazienki

Podczas aranżacji małej przestrzeni jasne oraz neutralne tło jest najlepszym rozwiązaniem. W każdym małym pomieszczeniu należy zadbać o niewielkie dodatki. Znacznie prościej jest bowiem zawiesić nową zasłonkę czy kupić nowy dozownik na mydło, niż wymienić kafelki. Neutralne kafelki oraz sufit warto zawsze urozmaicić poprzez ciekawe akcenty. Złota armatura, barwny dywanik czy dopasowane kolorystyczne ręczniki dają nieograniczone możliwości, dzięki którym można sezonowo odświeżać swoją łazienkę.

Warto wykorzystać każdy kąt

Nawet najmniejsza łazienka może okazać się dobrym miejscem do przechowywania chemii czy kosmetyków. W tym celu wystarczy tylko poszukać funkcjonalnych rozwiązań. Doskonałym pomysłem są montaż półek w narożnikach czy pawlacza nad drzwiami. Zazwyczaj są to pomijane miejsca, gdy tymczasem ich zagospodarowanie w żadnym stopniu nie obniży funkcjonalności łazienki, a dostarczy dodatkowe miejsca na przechowywanie potrzebnych rzeczy.

Informacja prawna