Budowa domów szkieletowych – dlaczego warto się na nie zdecydować?

W Polsce większość z nas przyzwyczajona jest przede wszystkim do klasycznych i tradycyjnych rozwiązań w zakresie budownictwa, jakimi są domy murowane lub betonowe. Przyszły inwestor, który marzy o własnych czterech kątach i nareszcie może sobie pozwolić na tego typu inwestycję, powinien jednak zdać sobie sprawę z tego, że ma znacznie więcej opcji do wyboru niż mógłby pierwotnie pomyśleć. Być może murowane domy mają wiele zalet i jesteśmy do nich jako społeczeństwo bardziej przywiązani, wiążą się jednak z długotrwałą i dość, jeśli nie wyjątkowo kosztowną inwestycją, na którą nie każdy będzie sobie mógł pozwolić.

Na szczęście w Polsce coraz większą popularnością cieszy się budowa domów szkieletowych. Czym różni się ona od stawiania murowanych budynków? Czy przypomina na pewnych etapach budowę domu z drewna?

Budowa domów szkieletowych – najważniejsze informacje

Na samym początku warto wytłumaczyć, jak wygląda budowa domów szkieletowych, ponieważ częściowo przypomina stawianie klasycznych domów murowanych czy betonowych. Ich konstrukcja wykonywana jest z drewna, natomiast wykończenie budynku może być drewniane lub klasyczne, betonowo-tynkowe. Jeśli zdecydujemy się na ostatni wariant, z zewnątrz nie będzie można określić, czy jest to dom tradycyjny czy też drewniany. To właśnie dlatego często mówi się, że budowa domów szkieletowych przypomina budowę domu z drewna, ponieważ do pewnego etapu wygląda dokładnie tak samo.

W miejscu, gdzie ma stanąć dom szkieletowy przywozi się specjalne drewno o klasie wytrzymałości C24. Jest ono czterostronnie strugane i suszone komorowo, dzięki czemu może zostać uznane za materiał budowlany, a następnie wykorzystane przy wykonywaniu elementów konstrukcyjnych. Budowa domów szkieletowych następnie opiera się na rozłożeniu folii podwalinowej oraz wyznaczeniu miejsc, gdzie mają stanąć ściany. Kolejnym etapem jest wykonanie drewnianego szkieletu domu, co odbywa się poprzez zbicie ścian na leżąco, a następnie podniesienie ich i ustawienie w odpowiednich miejscach. Później określa się pion i unieruchamia konstrukcję za pomocą zastrzałów, co tworzy jeden szkielet całego domu. Jest to bardzo ważny etap, na którym opiera się budowa domów szkieletowych.

Budowa domu z drewna a budowa domów szkieletowych – różnice

Od momentu postawienia drewnianego szkieletu domu, następne etapy, na których opiera się budowa domu z drewna a budowa domów szkieletowych znacznie się różnią. Jeśli chcemy mieć klasyczny budynek z drewna, to po ukończeniu konstrukcji szkieletu wykańcza się jego ściany wewnętrzne oraz zewnętrzne, a także elewację drewnianymi elementami. Jeśli natomiast nasz dom szkieletowy ma przypominać klasyczne domy betonowe czy murowane, można wykończy go w środku i na zewnątrz elementami betonowymi i otynkowanymi.

Warto wiedzieć, że budowa domów szkieletowych jest dużo szybsza i mniej kosztowna, co korzystnie wpływa na możliwości finansowe inwestora. Ponadto gwarantują one dokładnie taką samą wytrzymałość, trwałość i solidność konstrukcji, a także bezpieczeństwo użytkowania, jak wszystkie inne budynki. To właśnie dlatego warto zdecydować się na budowę domu szkieletowego.

Informacja prawna