Jak usunąć tłuste plamy? Najważniejsze porady?

Tłuste plamy to niestety codzienność w wielu domach. Szczególnie często pojawiają się w domach, w których mieszkają dzieci, chociaż oczywiście najmłodsi nie są jedynymi „winowajcami”. Zarówno świeże, jak stare tłuste plamy nie wyglądają najlepiej i bardzo niekorzystnie wpływają na to, jak prezentuje się dane wnętrze. Warto więc wiedzieć, jak postępować w przypadku tłustych plam oraz które metody walki z tego typu zabrudzeniami dają najlepsze efekty. Obie te kwestie wyjaśniamy w naszym nowym artykule.

Jak usunąć tłuste plamy ze ścian i innych powierzchni? Co trzeba wiedzieć, by skutecznie sobie radzić

Tłusta plama może pojawić dosłownie w każdym domu. Czasem za jej powstanie odpowiadają nieumiejętnie jeszcze jedzące dzieci, innym razem jest ona efektem naszej nieuwagi oraz wypadków losowych. Jeśli zauważmy takie zabrudzenia na ścianie w naszym domu nie warto jednak panikować. Każdą tłustą plamę możemy bowiem stosunkowo łatwo usunąć. Zwykle wystarczą do tego celu środki, które każdy z nas ma w swoim domu. Niekiedy wszystkim, czego potrzebujemy, okazuje się szmatka nasączona w ciepłej wodzie. Co jednak zrobić, kiedy ten sposób okazuje się nieskuteczny?

Tłuste plamy na ścianie – najskuteczniejsze sposoby. Szmatka z płynem do mycia naczyń

Tłuste plamy powstają niekiedy w każdym mieszkaniu. Jeśli nie jesteśmy w stanie wywabić ich za pomocą ciepłej, wody, warto sięgnąć po nieco bardziej zaawansowany sposób. Mowa tu oczywiście o myciu mokrą szmatką nasączoną w roztworze wody oraz płynu do mycia naczyń. Dobre efekty może dać też stosowanie wody wzbogaconej o kilka kropel octu. Na zastosowanie tych składników – podobnie jak płynu do mycia okien – mogą pozwolić sobie właściwie wszyscy, bo znajdziemy je w niemal każdej domowej szafce.

Podpowiadamy, jak usunąć tłuste plamy w mieszkaniu. Kiedy warto podjąć próby malowania zabrudzonej ściany?

Jeżeli zastosowanie szmatki nasączonej detergentem nie przynosi oczekiwanych efektów i spróbowaliśmy już wszystkich dostępnych nam metod wyczyszczenia powierzchni, jedynym rozwiązaniem może okazać się pomalowanie ściany. Na ten krok należy zdecydować jednak tylko w przypadku najtrudniejszych rodzajów plam, które dodatkowo powstały na powierzchni pomalowanej farbą nienadającą się do mycia. W takim przypadku wystarczy zamalować powstałą plamę, by przywrócić ścianie pierwotny wygląd i zadbać o miły dla oka wygląd całego pomieszczenia.

Usuwanie tłustych plam – najważniejsze wskazówki. Wiele zależy od rodzaju zabrudzonej powłoki

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tłustymi plamami, warto upewnić się, czy farba na naszej ścianie nadaje się do mycia. Często okazuje się, warstwa farby nie jest przeznaczona do mycia. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje malowanie. Warto wówczas wybrać łatwo dostępne na rynku farby Śnieżka Zacieki.

Jak usunąć tłuste plamy ze ścian w naszym domu? Spróbuj domowych sposobów eksperymentalnych

Jeśli mamy pewność co do tego, że powierzchnia ściany nadaje się do mycia, a płyn do mycia naczyń i inne standardowe metody nie dają pozytywnych rezultatów, warto sięgnąć po sposoby eksperymentalne. Do nich zaliczyć możemy między innymi użycie pianki do golenia. Więcej inspirujących porad znajdziecie na dekoratorium.pl.

Tłuste plamy na ścianach – wyjaśniamy, jak z nimi walczyć. Najskuteczniejsze sposoby na usunięcie tłustych plam

Jeśli szukacie sposobów na to, jak wyczyścić tłuste plamy, nie improwizujcie i nie używajcie wszystkich środków, do których macie dostęp w domu. Niektóre z tych środków mogą bowiem w agresywny sposób reagować z farbą i tym samym doprowadzić do uszkodzenia powłoki.

Informacja prawna