Jaka szklarnia sprawdzi się w dużym gospodarstwie?

Nie ma lepszego sposobu na zabezpieczenie warzyw i owoców przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi niż stabilna, wysokiej jakości szklarnia ogrodowa. Duża skala upraw wymaga jednak szczególnego namysłu przy wyborze szklarni. Zwykle tunele znacznych rozmiarów są bardziej narażone na uszkodzenia związane z upływającym czasem, jak chociażby korozja. Jaką szklarnię wybrać, aby przynosiła wysokie plony w gospodarstwie przez długie lata i wytrzymała dłużej niż 2–3 sezony?

Szkło czy poliwęglan?

W przypadku szklarni rolniczych, używanie folii jest bardzo nietrafionym pomysłem. Ten podatny na zniszczenia i blokujący przepływ powietrza materiał należy do najmniej wytrzymałych pokryć szklarni. Zdecydowanie należy zwrócić swoją uwagę w kierunku szkła lub poliwęglanu. Ten pierwszy materiał jest bardziej odporny na zniszczenia niż folia i ma świetną przepuszczalność światła. Jednak ma też bardzo dużą wadę, czyli szybkie nagrzewanie się powietrza wewnątrz szklarni. W ten sposób może wywołać bardzo niekorzystną atmosferę dla roślin w upalne dni. Jest też bardzo podatny na zniszczenia w czasie burzy. Natomiast coraz popularniejszy poliwęglan wyróżnia się wytrzymałością i stabilnością. O ile stelaż jest odpowiednio zamontowany, a profile w pełni ocynkowane – możemy liczyć, że szklarnia posłuży nam nawet 15–25 lat. Poliwęglan ma optymalną przepuszczalność świetlną, co zapobiega przegrzaniu roślin, a jednocześnie zapewnia im odpowiedni poziom nasłonecznienia. Chroni je także przed promieniowaniem UV.

Jaką szklarnię wybrać do gospodarstwa?

Ustaliliśmy już, że najlepszym materiałem na szklarnię dla rolnika jest poliwęglan. Teraz czas przyjrzeć się poszczególnym parametrom dużych szklarni. Aby zapewnić wygodę pracy i możliwość posadzenie kilku rzędów roślin, najlepiej wybierać tunele o min. 4–5 m szerokości. Wysokość uzależniamy m.in. od tego, jakie rośliny będą tam hodowane, ale lepiej by nie było to mniej niż 2,5 metra. Modelem, który zdobywa coraz większe uznanie rolników i ogrodników jest Botanic Farmer – szklarnia o szerokości 5 metrów i długości od 8 do 20 metrów. Model ten wyróżnia się bardzo mocnym stelażem, łatwością montażu oraz zastosowaniem w pełni ocynkowanych, zabezpieczonych przed korozją profili. Zdecydowanie warto go rozważyć, jeśli zależy nam na trwałości i owocnych plonach.

Informacja prawna