Na jakiej wysokości powiesić zegar ścienny?

Zegar ścienny nie tylko odmierza czas, ale również stanowi dodatek aranżacyjny. Doskonale prezentuje się zarówno w minimalistycznym, jak i nowoczesnym salonie. Jaki i wybrać i na jakiej wysokości powiesić zegar ścienny?

Jakie są rodzaje zegarów ściennych?

Zegary już dawno przestały służyć tylko do odmierzania czasu. Dziś są również prostym sposobem na zaaranżowanie pomieszczenia. Dostępne w różnych kształtach, kolorach, a nawet i wzorach, odnajdą się w każdym wnętrzu. Możesz wybrać wprost, klasyczny model, jak i duży zegar ścienny w stylu retro. Najważniejsze, aby wybrać go, mając na uwadze jego praktyczne funkcje oraz walory estetyczne. Nie bez znaczenia jest również rodzaj zegara. Do wyboru masz

  • mechaniczne zegary ścienne, napędzane przez koła zębate, które funkcjonują dzięki sprężynie. Ten model znany jest od dawna. Najciekawiej będzie prezentował się w salonie w stylu retro, vintage,
  • kwarcowe zegary ścienne – wskazówki poruszają się za pomocą impulsów elektrycznych z baterii. Zegary te występują z tarczą oraz wskazówkami, a niektóre modele posiadają dodatkowo niewielki wyświetlacz, na którym możesz sprawdzić godzinę. W porównaniu do modeli mechaniczny są dokładniejsze, ale za to wymagają systematycznej wymiany baterii.

Jak wybrać zegar ścienny?

Obecnie innowacyjne rozwiązania, nowoczesne materiały pozwalają na stworzenie zegara w różnych kolorach, a nawet o dowolnej formie. W sklepach znajdziesz modele wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych, metalu czy drewna. Co więcej, w ofercie znajdują się także zegary ścienne 3D. Są skonstruowane w taki sposób, że tworzą trójwymiarową dekorację ścienną. Wybierając zegar ścienny, warto zwrócić uwagę na jego design. Dobierz go do stylu, w jakim urządzony jest salon, czy inne pomieszczenie, w którym umieścisz dodatek. Klasyczne zegary z wahadłem idealnie wkomponują się w styl retro. Z kolei w rustykalnym salonie świetnie zaprezentuje się model o prostej formie z drewna. Nowoczesny styl uwielbia metalowe dodatki o minimalistycznym, geometrycznym kształcie. Mile widziane zegary w kształcie koła, kwadratu, prostokąta. Natomiast industrialny salon wyróżni się, gdy powiesisz w nim zegar o wyszukanym designie np. model przypominający koła zębate. Jeśli pomieszczenie jest urządzone w stylu glamour, koniecznie postaw na złote modele dodatkowo zdobione cyrkoniami czy kamieniami. W ten sposób podkreślisz luksusowy charakter wnętrza.

Na jakiej wysokości powiesić zegar ścienny?

Wbrew pozorom zakup zegara nie jest taki prosty, jak się wydaje. To dodatek, który stanowi dopełnienie aranżacji. Dlatego powinien pasować do pozostałych elementów w danym pomieszczeniu. Istotne jest również umieszczenie zegara. To, gdzie go powiesisz, to kwestia indywidualna i zależy od Twojego gustu. Natomiast koniecznie musisz wziąć pod uwagę układ oraz wielkość pomieszczenia, obecność innych akcesoriów, a także umiejscowienie mebli. Zawieść zegar w takim miejscu, aby nie zasłaniały go ani meble, ani inne elementy aranżacyjne. Ma być widoczny, abyś mógł w każdej chwili zerknąć, która jest godzina.

Informacja prawna