Kamień naturalny we wnętrzach cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje walory estetyczne, wytrzymałość, ekologię, uniwersalność. Coraz częstszym wyborem jest piaskowiec, który znalazł szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Doskonale sprawdza się w przypadku ogrodzeń, słupków, filarów czy nawet całej elewacji. Jeśli chcemy utrzymać pierwotne piękno kamienia naturalnego, który posłuży nam przez długie lata, należy pamiętać o zaimpregnowaniu go. Służy to nie tylko ochronie jego powierzchni, ale też poprawia walory użytkowe. Do wyboru mamy szereg przydatnych preparatów, za pomocą których można wzmocnić trwałość i żywotność powierzchni wykonanych z piaskowca. Ważne będzie dobranie tego odpowiedniego, aby spełnił swoje zadanie, nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń.
Odpowiednie zabezpieczenie powierzchni kamiennej to podstawa
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kamień na podłogi, czy ściany, potrzebować będzie on odpowiedniej pielęgnacji. Piaskowce są najczęściej wykorzystywane na zewnątrz budynków, dlatego ich powierzchnia wymaga dodatkowego zabezpieczenia — aby nie była podatna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych w postaci ujemnych temperatur, opadów, promieniowania słonecznego, zabrudzeń. Do impregnacji należy posłużyć się specjalistycznymi środkami, czyli takimi przeznaczonymi do powierzchni wykonanych z kamienia naturalnego. Przy ich wyborze trzeba mieć na uwadze to, do jakich dokładnie rodzajów kamienia są zalecane. Kolejną kwestią będzie sprawdzenie tego, do jakich elementów czy nawet pomieszczeń można wykorzystać dany środek. Inne właściwości posiada impregnat do piaskowca znajdującego się na zewnętrznych schodach niż na ścianie w salonie. Przed zastosowaniem danego specyfiku na ca całej powierzchni kamiennej, należy najpierw wykonać próbę na jej fragmencie, aby sprawdzić jego działanie.
Do zaimpregnowania piaskowca można użyć preparatu HYDROSTONE. Chroni on podłoże przed niekorzystnymi czynnikami w postaci wody, zabrudzeń, promieniowania słonecznego. Wzmacnia je i zwiększa wytrzymałość na mróz oraz przeciwdziała rozwojowi grzybów, porostów i pleśni. Nieprzeciętne właściwości ochronne to nie jedyna zaleta tego impregnatu. Jest nią także brak wpływu na zmianę zabarwienia piaskowca. Dobrym wyborem będzie impregnat hydrofobizujący, czyli skutecznie chroniący powierzchnie kamienne przed zabrudzeniami, zmniejszający przyczepność kurzu i różnego typu zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Naniesienie warstwy takiego preparatu przyczynia się do zwiększenia odporności podłoża na ścieranie. Jest ona zabezpieczona przed działaniem wilgoci i alkaliów.
Nie tylko impregnat do piaskowca
Piaskowiec jest kamieniem miękkim, podatnym na zabrudzenia i odbarwienia, dlatego warto sięgnąć nie tylko po dedykowany impregnat, ale też środki przeciwdziałające glonom i tworzeniu się zielonych nalotów. Nie wyglądają one estetycznie, a ich usuwanie może być problematyczne, dlatego lepiej im zapobiegać. Niestety na niezabezpieczonym piaskowcu pojawiają się bardzo często.