Rekuperacja to mechanizm odzysku energii w celu jej powtórnego zastosowania. W domu bądź mieszkaniu energię otrzymuje się z wykorzystanego powietrza bądź wody. Oddawana jest w formie ciepła do systemu, w jakim podgrzewane jest świeże powietrze bądź czysta woda. W naszym budownictwie, mechanizm rekuperacji, stosuje się przede wszystkim w systemach wentylacyjnych. Na razie, znacznie rzadziej wykorzystuje się go przy odzysku ciepła z odpływów kanalizacyjnych oraz zastosowanie go do pierwszego ogrzania wody użytkowej. Funkcjonowanie urządzenia jest niezwykle proste. Powietrze z wnętrza oraz z zewnątrz jest zasysane do rekuperatora za pomocą wentylatorów.
Właściwość funkcjonowania wentylacji mechanicznej
Uniwersalny system funkcjonowania wentylacji mechanicznej jest relatywnie łatwy. Czyste powietrze z zewnątrz jest zasysane do domu za sprawą czerpni (część instalacji rekuperacji), natomiast potem automatycznie wtłaczane do wnętrza instalacji, po czym dochodzi do wymiennika ciepła. Do wymiennika ciepła dochodzi także wykorzystane powietrze zassane z wnętrz oraz prowadzone na zewnątrz. Świeże powietrze wykorzystuje energię termiczną od wykorzystanego, po czym dochodzi nagrzane do wnętrz.
Szukając oszczędności w eksploatacji budynku, dużo uwagi poświęca się ekonomicznemu układowi ogrzewania ocieplania. Dlatego tak istotna jest rekuperacja, dzięki której nagrzane powietrze nie jest wyrzucane na zewnątrz. To z kolei ogranicza utraty energii oraz pozwoli wygospodarować środki dedykowane na paliwo do kotła C.O. Należałoby pamiętać, iż układ rekuperacji potrzebuje zainstalowania profesjonalnego narzędzia zwanego rekuperatorem.
Na czym polega oryginalność takiego układu?
Podstawowym zamiarem rekuperacji, związanej z wentylacją mechaniczną, jest zagwarantowanie we wnętrzu budynku świeżego powietrza bez straty ciepła. Wydaje się niewykonalne do pogodzenia ? Natomiast natomiast rekuperacja rozwiązuje to zagadnienie. Dzięki temu układowi świeże powietrze, dochodzące do wnętrz, podgrzewane jest ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego. Zapewnia to wykorzystanie innowacyjnej instalacji i narzędzi automatycznie zmuszających przepływ powietrza.
Konstrukcja rekuperatora
Na budowę rekuperatora składa się wentylator wywiewny (odpowiedzialny za usuwanie powietrza domowego) oraz wentylator nawiewny (ssący powietrze z zewnątrz). Istotnym składnikiem pełnej instalacji jest filtr, jaki utrzymuje zabrudzenia — pyły, brud, wirusy. Nie jedynie filtruje powietrze, lecz pośrednio oddziałuje także na neutralizację nieprzyjemnych zapachów i oczyszczanie wilgotności. Bardziej zaawansowane narzędzia posiadają funkcję jonizacji, są bardzo efektywne w konfrontacji z alergenami.