Taras z palet – czy to możliwe?

Nie wyobrażasz sobie swojego domu bez tarasu, prawda? A taras z palet? Czy to możliwe? Owszem, i wiemy jak. Taras z palet jest odpowiedzią na obecny trend ekologiczny i potrzebę poszukiwania nowych źródeł odnawialnych. Jest zapowiedzią nowego jutra, w którym człowiek może tworzyć samodzielnie swoją rzeczywistość w zgodzie z otaczającym go światem. Tarasy paletowe w niczym nie ustępują tradycyjnym drewnianym systemom ogrodowym, są ciekawą alternatywą, którą możesz zaprojektować i wykonać samodzielnie.

Lista zakupów

Do wykonania tarasu z palet potrzebujesz:

 • palety (nowe lub używane, zwróć uwagę na certyfikaty potwierdzające jakość);
 • płyty chodnikowe lub bloczki betonowe (potraktuj je jako gruz);
 • zaprawa cementowa (musisz ją rozrobić bezpośrednio przed użyciem);
 • przecinarka do drewna;
 • wkrętarka wraz z wkrętami;
 • specjalna szlifierka do drewna;
 • impregnat do drewna (masz do wyboru bezbarwny lub w kolorze);
 • pędzle do malowania;
 • poziomica, miarka, łopata.

Zaczynamy!

 • Fundamenty pod taras to podstawa

W celu wzmocnienia konstrukcji tarasu i wydłużenia jego żywotności, należy zacząć jego wykonanie od ułożenia na ubitej nawierzchni betonowych bloczków lub płyt chodnikowych (nie muszą być w całości, potraktuj to jak gruz, który nie będzie widoczny). Tak przygotowana baza pod przyszły taras będzie służyć za fundament i skutecznie zapobiegać gniciu i pleśnieniu desek, odetnie stały dostęp wilgoci z gleby. Wcześniej natomiast pamiętaj o dokładnym rozplanowaniu tarasu, jego ulokowaniu względem stron świata, a następnie wymierz teren i nadkop do (by spulchnić glebę). Ułożone betonowe elementy, przygotowane jako fundamenty, należy utwardzić rozrobioną uprzednio wcześniej zaprawą cementową.

 • Ułóż palety na utwardzonych betonowych bloczkach lub płytach chodnikowych

Na przygotowanym wcześniej fundamencie układamy dokładnie palety. Należy je ze sobą dokładnie skręcać, by zapewnić im stabilność. W tym celu dla ułatwienia pracy, zaleca sie używania wkrętarki oraz długich wkrętów.

 • Wypełnij puste przestrzenie między deskami

Palety zbudowane są z dość szeroko rozstawionych listew. Jeżeli chcesz wykorzystać je do budowy tarasu, konieczne będzie uzupełnienie tych przestrzeni deskami. Możesz z powodzeniem wykorzystać do tego listewki z innych palet. Wszystkie listewki wkręcaj wkrętarką za pomocą długich wkrętów i za każdym razem sprawdzaj ich stabilność.

 • Ostatnia warstwa desek

Dla stabilności zabudowy tarasu i jej estetycznego wyglądu, warto położyć na pierwszą warstwę podłogi kolejną, postępując podobnie jak w poprzednim kroku. Zaleca się układanie drugiej warstwy w sposób poprzeczny, zostawiając na brzegach pas marginesu szerokości mniej więcej jednej deski. Daje to możliwość wykończenia tych brzegów dodatkowymi listwami. W tym kroku przyda ci się przecinarka do drewna do przecięcia wystających fragmentów.

 • Szlifowanie

Szlifowanie powierzchni desek sprawia, że stają się gładkie i pozbawione wszelkich drzazg i nierówności – a zatem całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Świetnie sprawdzi się do tego szlifierka do drewna, ale równie dobrze poradzi sobie wkrętarka ze specjalna nakładką z papieru ściernego lub po prostu papier ścierny o odpowiedniej gramaturze (wiąże się to, niestety, z ręcznym szlifowaniem, co może być bardzo męczące).

 • Zaimpregnuj deski

Impregnacja tarasu z palet jest konieczna i nie możesz jej pominąć, jeżeli zależy ci na tym, by twój taras wyglądał pięknie i długo ci służył. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, promieniowanie ultrafioletowe wpływają negatywnie na kondycję drewna, które może tracić swoje właściwości pod ich wpływem. Impregnaty do drewna dostępne są w każdym markecie budowlanym. Możemy zachować naturalny kolor drewna, wybierając preparat bezbarwny, lub zdecydować się na pokrycie drewna preparatem z kolorem (do wyboru masz całkiem sporą paletę kolorów).

Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.

Informacja prawna