Meble na balkon. Jakie funkcjonalne, wygodne meble balkonowe oferują ich producenci?

Urządzenie balkonu to nie taka prosta sprawa. Do dyspozycji masz zwykle niedużą przestrzeń, a sprawy nie ułatwia fakt, że powierzchnia, choć długa, jest jednocześnie wąska (chyba że jesteś tym szczęśliwcem, który ma spory balkon w formie kwadratu). Podpowiemy, jakie meble wybrać, aby całość była funkcjonalna i wygodna.

Jakie meble na balkon?

Tak naprawdę na balkonie potrzebujesz wyłącznie stolika oraz krzeseł. Sprawdzony zestaw to stolik kawowy + 2 krzesła i nawet jeśli nie będzie to wystarczające dla wszystkich lokatorów, to w praktyce, jak często zdarza się, że na balkonie w jednym czasie pomieści się czteroosobowa rodzina prawda?

Czasami jest też tak, że nawet te meble to za dużo, zwłaszcza jeśli chcesz też suszyć pranie w tym miejscu. Dlatego od razu mamy dwa rozwiązania, które przyjdą ci z pomocą. Pierwszym z nich są składane krzesła, które mogą występować w wersji drewnianej, plastikowej czy metalowej. Jeśli możesz do elewacji przymocować kołki/wieszaki, to wybierz takie modele krzeseł, które będzie można na nich zawiesić (niektóre mają nawet specjalny otwór na to).

Krzesła masz, a co ze stolikiem? On też może być składany i występuje w dwóch wersjach: mocowany do ściany (elewacji) lub do balustrady. I dzięki temu w kilka sekund sprawisz, że na balkonie znajdzie się miejsce na suszarkę do prania.

Wygodniejszym, choć zajmującym więcej miejsca rozwiązaniem są fotele balkonowe z miękkimi poduchami, a także leżaki i hamakiMeble balkonowe w sklepie internetowym Meblobranie to szeroki wybór różnych rozwiązań na balkon, sprawdź, co może sprawdzić się na Twoim balkonie.

Meble balkonowe drewniane, technorattanowe, plastikowe co jeszcze?

Tak jak w przypadku mebli ogrodowych, materiał, z którego wykonane zostały krzesła, stolik, będzie mieć duży wpływ na ich funkcjonalność. Co masz do wyboru?

To, co często polecamy, to meble technorattanowe. Są lekkie, wygodne, lecz przede wszystkim, odporne na wilgoć, mróz, a także na przebarwienia wywołane promieniami słonecznymi. Mogą przez cały rok znajdować się na balkonie, pomyśl więc o tym, gdy nie dysponujesz piwnicą, do której można by je schować zimą. I choć meble technorattanowe mają sporo zalet, wyróżnia się też jedną zasadniczą wadę – nie występują w wersji składanej.

Choć plastikowe meble balkonowe nie brzmią zbyt efektownie, obecnie producenci często wykorzystują tworzywa sztuczne, które nie dość, że są wytrzymałe, to jeszcze stylowe (przykładem jest Keter). Nie będą tak trwałe jak technorattan, ale za to bezproblemowe w użytkowaniu, zwłaszcza gdy szukasz mebli składanych. Zimą lepiej jednak schować je do środka.

Meble drewniane balkonowe dodają przytulności, są wygodne i trwałe. Lecz pamiętaj o tym, że wymagają regularnej impregnacji, a wilgoć im nie służy. Jednocześnie, biorąc pod uwagę ich cenę oraz funkcjonalność, jest to niedogodność, która ma mniejsze znaczenie.

Oprócz tego są jeszcze meble metalowe, choć, naszym zdaniem, o ile nie chcesz, aby na balkonie zapanował styl prowansalski, francuski, to będą rozwiązaniem najmniej praktycznym wśród przedstawionych powyżej.

Skrzynie balkonowe jako siedzisko, pufa ze schowkiem – sprytne rozwiązania na balkon

Na koniec mamy jeszcze kilka sprytnych rozwiązań na balkon. Pierwszym z nich jest skrzynia, która stanowi miejsce do przechowywania, lecz nie tylko. Jeśli tylko pokrywa ma wystarczającą wytrzymałość (trzeba sprawdzić odporność na obciążenia), może pełnić funkcję siedziska – wystarczy położyć na niej poduszki.

Zamiast krzeseł, możesz postawić na pufy, które w środku mają schowek. Niektórzy producenci oferują pufy, które kryją w sobie przenośną lodówkę na zimne napoje.

A czy można jakoś zagospodarować ściany? Tak! Wystarczą pomalowane skrzynki na owoce pełniące funkcję regałów. Najlepiej, jeśli są przytwierdzone do ściany, mogą być też ułożone na podłodze w postaci regału modułowego, aczkolwiek taka konstrukcja będzie mniej pewna.

Informacja prawna