Zły rozmiar brodzika, wanny, umywalki? Poznaj najpopularniejsze rozmiary wyposażenia łazienki.

umywalka-nablatowa-szara

Łazienka czy toaleta to dwa pomieszczenia w domu albo w mieszkaniu, które szczególnie trudno jest odpowiednio zaaranżować. Na czym polegają te trudności? Jakie są najczęstsze błędy w aranżacji? A przede wszystkim – jak dobrać rozmiar wanny, kabiny prysznicowej albo brodzika do łazienki i w ogóle jaki mamy wybór w tym zakresie?

Łazienka – przemyśl dokładnie!

No właśnie co to jest w zasadzie za problem zaaranżowanie łazienki? No cóż pamiętać tu na pewno trzeba o tym, że w łazience panują bardzo specyficzne warunki – jest tu znacznie bardziej gorąco i wilgotno. To wymusza na nas zastosowanie konkretnych materiałów, jak chociażby płytek, specjalnych farb czy też odpowiednio impregnowanego i przygotowanego drewna albo bambusa.

Co więcej – łazienki dość często nie są za duże albo też z uwagi na swoje wymiary są dość trudne w aranżacji przestrzennej. A zmieścić do łazienki musimy nie tylko szafki, ale przede wszystkim właśnie kabinę prysznicową albo wannę czy umywalkę. Nie tylko musimy je zmieścić, ale także chcemy korzystać z nich wygodnie i cieszyć się ich komfortem. Pozostaje zatem bardzo ważna kwestia, a mianowicie jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Idealna wanna – odpoczynek po długim dniu

Wiele osób ceni sobie posiadanie wanny w łazience, nie zaś tylko i wyłącznie kabiny prysznicowej. Jakie są chętnie wybierane rozmiary wanien? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od rodzaju wanny.

Spójrzmy jednak najpierw na to, jakie w ogóle mamy możliwości. Otóż szerokość wanny standardowo wynosi 70, 75, 80 albo wyjątkowo 100 centymetrów. Z kolei długość waha się w granicach od 140 do 180 cm. Wanna 160×100 często wybierana jest przez osoby, które mają średniej wielkości łazienkę pod kątem długości boku, przy którym możemy stać wanna, jednak nie chcą rezygnować z wygodnej kąpieli.

Minimalistyczne wanny jak 140×70 czy 150×70 świetnie sprawdzą się w przypadku małych łazienek – wanny te często charakteryzują się dodatkowo asymetrią kształtu , co zapewnia wykorzystanie małej przestrzeni bez konieczności rezygnacji z wygody kąpieli. Duże wanny natomiast, takie jak 170×80 czy 180×80 doskonale sprawdzą się w przypadku dużych łazienek i pozwolą swoim właścicielom na kąpiel niczym w prawdziwym spa.

Wybór odpowiedniej umywalki

Jak zaś sprawa wygląda z umywalkami? Tu standardowo mamy dwa główne rozmiary: 46×46 oraz 60×43. Warto zaznaczyć, że choć pierwszy rozmiar sugeruje nam kwadrat, to jednak wcale tak nie jest. W tym rozmiarze bowiem zawarte są także koła o takiej średnicy.

Podobnie drugi rozmiar pod kątem kształtu może być owalem lub prostokątem. Pamiętajmy tylko, aby nie łączyć łagodnej, okrągłej umywalki z surową formą prostokątnej wanny bez zaokrąglonych krawędzi.

Idealne kabiny prysznicowe i brodziki

Pozostaje jeszcze do omówienia kwestia brodzików oraz kabin prysznicowych. Standardowo decydujemy się na nie, jeśli nie mamy za dużo miejsca w łazience, ale nie tylko. Niektórzy po prostu preferują kabiny prysznicowe zamiast wanien, a inni zaś chcą mieć i wannę, i kabinę prysznicową.

Jakie są popularne rozmiary brodzików prysznicowych a jak prezentują się najczęściej wybierane rozmiary kabin prysznicowych? W kwestii kabin standardowo dostępne są trzy rozmiary. Dwa z nich – 90×90 oraz 80×80 – wpasowują się w klasyczny kwadrat i pięknie prezentują się w łazienkach wykonanych bardziej na modłę klasyczną.

Z kolei kabina prostokątna lepiej sprawdza się w przypadku wnętrz modernistycznych. A jak sprawa wygląda z brodzikami? Tu możliwości jest znacznie więcej. Największy brodzik ma wymiary 120×90 – zdecydowanie zapewnia on wygodę i komfort. Najmniejszy zaś to 80×80 – podobnie jak w przypadku kabiny prysznicowej.

Symetria – istotna kwestia w aranżacji wnętrz

Trzeba jeszcze stanowczo podkreślić jedną sprawę, która już była nieco podkreślana powyżej. Otóż dzisiaj popularne rozmiary brodzików prysznicowych czy najczęściej wybierane rozmiary kabin prysznicowych charakteryzują się swoim kwadratowym kształtem.

I tu trzeba zaznaczyć, że skoro decydujemy się raz na kwadrat, to jednak nie warto przełamywać go wyborem prostokąta w innym sprzęcie. Kwadrat jest bardzo specyficzną formą i o ile prezentuje się naprawdę znakomicie, tak jednak trzeba pamiętać o tym, że jedynie w przypadku zachowania pewnej symetrii w otoczeniu. Teraz wiesz już wszystko o aranżacji łazienki! Zapraszamy do zakupów!

Informacja prawna