Czym są kolumbaria i czy warto z nich korzystać?

Tradycyjnym miejscem pochówku jest cmentarz, ale zwiększa się liczba osób, które preferują kremację i w związku z tym nie potrzebują pełnowymiarowych grobów. Stąd rosnące zainteresowanie kolumbariami – jak wyglądają takie miejsca?

Rozwiązanie dla małej przestrzeni

Częstym problemem starych cmentarzy jest to, że zaczyna w nich brakować miejsca na nowe groby, a nie bardzo istnieją możliwości powiększenia ich terytorium. Likwidacja starych grobów jest możliwa tylko w sytuacjach, gdy rodzina nie zdecyduje się na dalszy wykup miejsca po minimum 20 latach od pochówku, prócz tego wiele nagrobków jest zabytkowych, więc mimo wieku pozostawia się je na miejscu.

Pomocnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest kolumbarium. Jest to budowla sepulkralna, przeznaczona do przechowywania urn z prochami zmarłych osób. Kolumbarium umożliwia godny pochówek i późniejsze odwiedzanie miejsca spoczynku bliskim osobom, ale w przeciwieństwie do tradycyjnych grobów taka budowla zajmuje znacznie mniej miejsca – przestrzeń, jaka jest potrzebna dla jednego grobu, wystarcza do przygotowania nisz na około 40-50 urn. Jest to także miejsce tańsze niż tradycyjny grób oraz łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Jak wygląda kolumbarium?

Kolumbarium zwraca na siebie uwagę estetycznym wyglądem i można je postawić w praktycznie każdym miejscu, a nawet uczynić z niego część muru cmentarza. W ofercie Sienkiewicz.com.pl można znaleźć kolumbarium z eleganckiego betonu architektonicznego, o dowolnej wielkości. Istniejącą budowlę da się w każdej chwili powiększyć, jeśli wszystkie nisze zostaną zapełnione i potrzebne będą nowe miejsca pochówku.

Każda urna ma oddzielną niszę, oznaczoną tabliczką upamiętniającą zmarłą osobę. Kolumbarium jest wyposażone w specjalne półeczki, na których można ustawiać znicze oraz kwiaty, przy niektórych budowlach umieszczane są ławeczki dla odwiedzających.

Kolumbaria są na każdym cmentarzu, które organizuje kremację zwłok, a tego typu rozwiązania spotyka się już nie tylko w dużych miastach, ale i tych małych miejscowościach. Kremacja nie jest zakazana przez kościół katolicki, więc również osoby wierzące, które chcą pochować bliską osobę zgodnie ze swoją religią, mogą zdecydować się na spopielanie zwłok i umieszczenie prochów w urnie.

Informacja prawna