Każde okno zużywa się na skutek wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz częstego użytkowania. Z kolei nieco większe okna mają tendencje do opadania, często nawet już w pierwszych miesiącach po zamontowaniu. Aby przez długi czas spełniały niezawodnie swa rolę niezbędna jest ich regulacja oraz konserwacja okuć okiennych. Dzięki temu można uniknąć problemów z ich otwieraniem oraz z powstaniem nieszczelności. W jaki sposób wykonać regulację okien?
Kiedy regulacja okien jest niezbędna?
Regulację okien najlepiej jest przeprowadzać na początku lata i jesienią. Czynność ta skutecznie zapobiega zjawisku „opadania” skrzydeł i umożliwia kontrolowanie ilości powietrza, które dostaje się do mieszkania. Gdy na dworze jest chłodno odpowiednie ustawienie okuć zwiększa szczelność okna, a latem zmniejszenie docisku ramy skrzydła do ościeżnicy poprawia wentylację w domu. Regulację okna należy wykonać również, gdy zaobserwujemy, że są one nieszczelne oraz gdy pojawiają ię istotne trudności z ich otwieraniem i zamykaniem.
Regulacja okna – w jaki sposób zwiększyć czy zmniejszyć siłę docisku?
Za siłę docisku skrzydła do ościeża odpowiadają zawsze okucia. W celu zwiększenia bądź zmniejszenia siły docisku należy dokładnie wyregulować okucia umieszczone na skrzydle. Chcąc dobrze uszczelnić okna, należy przesunąć rolki ryglujące w taki sposób, aby znalazły się one bliżej uszczelek. Po wykonaniu tej czynności warto upewnić się, czy okno nie sprawia problemów podczas zamykania i otwierania. Jeśli istnieje taki problem to skrzydła dociśnięte są zbyt mocno i w związku z tym należy nieco odsunąć rolkę od uszczelek.
Jak wykonać regulację wysokości skrzydeł?
W celu prawidłowego wyregulowania wysokości położenia skrzydeł okno nigdy nie powinno znajdować się w pozycji zamkniętej. Aby wykonać regulację należy po usunięciu osłonki zawiasu dokręcić widoczną od góry śrubkę regulacyjną. Czynność tę należy wykonać z użyciem klucza imbusowego. Śrubę należ odkręcić w prawo, a wówczas to skrzydło nieco się uniesie. Wówczas to warto upewnić się, że okno prawidłowo zamyka się i otwiera. W przypadku wystąpienia problemów należy poluzować w lewą stronę lub dokręcić śrubę w prawą stronę, a efekt końcowy z pewnością będzie zadowalający. Wtenczas można ponownie założyć osłonkę zawiasu. W celu zmienienia położenia skrzydła po przekątnej, trzeba wyregulować okucia, które to są położone w górnej części zawiasu. Jeśli regulacja zakończyła się sukcesem, to wówczas okno zamyka się bez problemów, a klamka nie stawia żadnego oporu.
Odpowiednia dbałość o ruchome elementy okna
Okucia okienne i uszczelki z biegiem lat zużywają się. Systematyczna regulacja okien nie będzie nigdy pomyślna, jeśli elementy te są uszkodzone. W związku z tym okucia należy nie tylko regulować, lecz również poddawać konserwacji. Warto zadbać o to, a by dwa razy w roku umyć je środkami o neutralnym pH. Ponadto zaleca się, aby ruchome części okien raz w roku naoliwić odpowiednim preparatem.
A co jeśli regulacja nie rozwiązała problemów z oknem?
Jeśli po wykonaniu regulacji okno jest wciąż nieszczelne czy sprawia trudności podczas otwierania, wówczas warto skontaktować się z fachowcem. Może się bowiem okazać, że źle wykonaliśmy regulację lub występuje problemem z materiałem z którego wykonane są okna. Może również okazać się, że zostały popełnione istotne błędy podczas montażu okna lub jest ono w złym stanie.
Jeśli okno jest stare lub uszkodzone wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wymiana na nowe. Fachowo zamontowane okna potrafią służyć niezawodnie przez długie lata.
Warto wówczas zaufać specjalistom. Firma WOKA oferuje sprzedaż i montaż m.in. okien uznanych producentów – szczegóły dostępne są na stronie: Okna-bramy.com.
Należy zawsze pamiętać o tym, aby poddawać je regularnej konserwacji, bowiem wówczas wydłuży się ich żywotność oraz będzie zagwarantowany większy komfort ich użytkowania.