Jak samodzielnie wykonać regulację okna, aby było szczelne?

Oceń ten artykuł:
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Każde okno zużywa się na skutek wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz częstego użytkowania. Z kolei nieco większe okna mają tendencje do opadania, często nawet już w pierwszych miesiącach po zamontowaniu. Aby przez długi czas spełniały niezawodnie swa rolę niezbędna jest ich regulacja oraz konserwacja okuć okiennych. Dzięki temu można uniknąć problemów z ich otwieraniem oraz z powstaniem nieszczelności. W jaki sposób wykonać regulację okien?

Kiedy regulacja okien jest niezbędna?

Regulację okien najlepiej jest przeprowadzać na początku lata i jesienią. Czynność ta skutecznie zapobiega zjawisku „opadania” skrzydeł i umożliwia kontrolowanie ilości powietrza, które dostaje się do mieszkania. Gdy na dworze jest chłodno odpowiednie ustawienie okuć zwiększa szczelność okna, a latem zmniejszenie docisku ramy skrzydła do ościeżnicy poprawia wentylację w domu. Regulację okna należy wykonać również, gdy zaobserwujemy, że są one nieszczelne oraz gdy pojawiają ię istotne trudności z ich otwieraniem i zamykaniem.

Regulacja okna – w jaki sposób zwiększyć czy zmniejszyć siłę docisku?

Za siłę docisku skrzydła do ościeża odpowiadają zawsze okucia. W celu zwiększenia bądź zmniejszenia siły docisku należy dokładnie wyregulować okucia umieszczone na skrzydle. Chcąc dobrze uszczelnić okna, należy przesunąć rolki ryglujące w taki sposób, aby znalazły się one bliżej uszczelek. Po wykonaniu tej czynności warto upewnić się, czy okno nie sprawia problemów podczas zamykania i otwierania. Jeśli istnieje taki problem to skrzydła dociśnięte są zbyt mocno i w związku z tym należy nieco odsunąć rolkę od uszczelek.

Jak wykonać regulację wysokości skrzydeł?

W celu prawidłowego wyregulowania wysokości położenia skrzydeł okno nigdy nie powinno znajdować się w pozycji zamkniętej. Aby wykonać regulację należy po usunięciu osłonki zawiasu dokręcić widoczną od góry śrubkę regulacyjną. Czynność tę należy wykonać z użyciem klucza imbusowego. Śrubę należ odkręcić w prawo, a wówczas to skrzydło nieco się uniesie. Wówczas to warto upewnić się, że okno prawidłowo zamyka się i otwiera. W przypadku wystąpienia problemów należy poluzować w lewą stronę lub dokręcić śrubę w prawą stronę, a efekt końcowy z pewnością będzie zadowalający. Wtenczas można ponownie założyć osłonkę zawiasu. W celu zmienienia położenia skrzydła po przekątnej, trzeba wyregulować okucia, które to są położone w górnej części zawiasu. Jeśli regulacja zakończyła się sukcesem, to wówczas okno zamyka się bez problemów, a klamka nie stawia żadnego oporu.

Odpowiednia dbałość o ruchome elementy okna

Okucia okienne i uszczelki z biegiem lat zużywają się. Systematyczna regulacja okien nie będzie nigdy pomyślna, jeśli elementy te są uszkodzone. W związku z tym okucia należy nie tylko regulować, lecz również poddawać konserwacji. Warto zadbać o to, a by dwa razy w roku umyć je środkami o neutralnym pH. Ponadto zaleca się, aby ruchome części okien raz w roku naoliwić odpowiednim preparatem.

A co jeśli regulacja nie rozwiązała problemów z oknem?

Jeśli po wykonaniu regulacji okno jest wciąż nieszczelne czy sprawia trudności podczas otwierania, wówczas warto skontaktować się z fachowcem. Może się bowiem okazać, że źle wykonaliśmy regulację lub występuje problemem z materiałem z którego wykonane są okna. Może również okazać się, że zostały popełnione istotne błędy podczas montażu okna lub jest ono w złym stanie.

Jeśli okno jest stare lub uszkodzone wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wymiana na nowe. Fachowo zamontowane okna potrafią służyć niezawodnie przez długie lata. Warto zawsze pamiętać o tym, aby poddawać je regularnej konserwacji, bowiem wówczas wydłuży się ich żywotność oraz będzie zagwarantowany większy komfort ich użytkowania.

Podobne posty: