Wysokiej klasy armatura łazienkowa pełni nie tylko ważną funkcję użytkową, ale – dzięki swojemu wzornictwu i oryginalnej formie – stanowi również dekorację pomieszczenia. Jakie kryteria brać pod uwagę podczas wybierania baterii do łazienki i co zrobić, by była ona spójna z jej wnętrzem?
Bateria umywalkowa – jaka będzie odpowiednia?
Najbardziej intensywnie eksploatowanym elementem armatury łazienkowej jest bateria umywalkowa – w niektórych domach korzysta się z niej nawet kilkadziesiąt razy dziennie, dlatego tak ważne jest, by prezentowała dobrą jakość. Armaturę umywalkową możemy podzielić przede wszystkim na:
- baterie umywalkowe stojące – to nowoczesny rodzaj armatury, która jest montowana bezpośrednio do umywalki (baterie sztorcowe) lub blatu (baterie nablatowe). W zależności od konstrukcji i długości kranu, mogą one pasować do różnych umywalek, od małych i płytkich po duże i głębokie
- baterie umywalkowe ścienne – klasyczny rodzaj armatury łazienkowej, która jest montowana do ściany. Bateria tego rodzaju może mieć jeden uchwyt regulujący temperaturę i ciśnienie wody lub dwa kurki, które nadają jej wygląd retro
Ważny jest również kolor armatury – do najpopularniejszych odcieni baterii umywalkowych należą w tej chwili srebrny, złoty i czarny. Baterie chromowane są najczęściej wybierane do klasycznych wnętrz, złota armatura świetnie pasuje do jasnych łazienek urządzonych w stylu glamour, a czarne baterie to doskonała propozycja do mieszkań w stylu loftowym, gdzie króluje minimalizm.
Bateria wannowa – stojąca czy ścienna?
Podobny podział jak w przypadku armatury do umywalki funkcjonuje wśród baterii wannowych. Choć baterie ścienne są niezwykle popularne i mają wiele niepodważalnych zalet, to właśnie stojące baterie wannowe są aranżacyjnym hitem ostatnich lat. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że w nowoczesnych łazienkach wanna nie zawsze instalowana jest przy ścianie – coraz częściej jest centralnym elementem łazienki, co kojarzy się z rozwiązaniami znanymi z domów gwiazd Hollywood.
Wiodąca kolorystyka baterii wannowych pokrywa się z trendami w armaturze umywalkowej. Chrom, złoto i czerń to w tej chwili TOP3 jeśli chodzi o wybór dokonywany przez Polaków. Bardzo ważne jest, aby armatura stylistycznie pasowała do kształtu i designu wanny. Do minimalistycznej, owalnej wanny świetnie dopasuje się bateria o surowej stylistyce, z wyraźnymi krawędziami. Wanna z ozdobnymi nóżkami i o fantazyjnym kształcie dobrze skomponuje się z baterią wannową w stylu retro.
Baterie pisuarowe i bidetowe w nowoczesnej łazience
Coraz więcej łazienek jest wyposażonych w dodatkowe udogodnienia, jak chociażby bidety i pisuary podnoszące komfort korzystania z pomieszczenia. Wybierając armaturę do pisuaru i bidetu będziemy się kierować różnymi kryteriami, gdyż te elementy mają różną zasadę działania. Warto jednak zadbać, by cała armatura w łazience była w zbliżonym stylu. Baterie pisuarowe to nic innego jak przyciski spłukujące, które mogą być wykończone w różnych materiałach – np. stali lub szkle. Najbardziej praktyczne są przyciski matowe, gdyż są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Baterie bidetowe natomiast konstrukcją przypominają nieco baterię do umywalki. Najpopularniejszą formą jest zdecydowanie armatura bidetowa stojąca. Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę przy wybieraniu baterii do bidetu? Przykładem jest funkcja wyciąganej wylewki, która znacznie usprawnia korzystanie z bidetu, a nawet ułatwia utrzymanie go w czystości.
Armatura łazienkowa to wyposażenie, które kupuje się do domu na lata. Wysokiej jakości baterie są odporne na wilgoć i działanie detergentów, dzięki czemu prezentują się nienagannie nawet po długim czasie od montażu. Istnieją elementy wyposażenia, na których można oszczędzić, budując lub remontując dom, ale armatura nie jest jednym z nich – inwestycja w dobrej klasy sprzęt, a także w profesjonalny montaż to coś, co w dłuższej perspektywie przyniesie same korzyści.